“Duke qënë i ndershëm nuk ke për të patur shokë të shumtë, por gjithmonë...

Bota e humbi John Lennon që në 1980-ën, por muzika dhe poezia e tij jetojnë ende në zemrat tona. Fjalët e tij për dashurinë,...

“Ndërsa merrni frymë, duani fort veten. Ndërsa kur nxirrni frymë…”/ Mençuri 24-Karat nga Dalai...

1. “Ndërsa merrni frymë, duani fort veten. Ndërsa kur nxirrni frymë, vlerësoni të gjitha Qeniet.” 2. “Koha kalon pa pengesa. Kur bëjmë gabime, nuk mund...

“Atij që ka gruan e bukur, shtëpinë në kufi dhe vreshtin pranë rrugës, nuk...

Historia e popullit spanjoll është një nga faqet më të rëndësishmë të librit të madh të historisë së kombeve. Pushtues, tregtarë, kalëros, filozofë, artistë...

“Vetëm njerëzit sipërfaqësorë nuk gjykojnë nga paraqitja e jashtme”/ Thëniet më të Bukura të...

Oscar Wilde (Tetor 1854 - Nëntor 1900). Një njeri me opinione të forta, zgjuarsi të pakrahasueshme dhe një aftësi të jashtëzakonshme dhe tragjike për...

“Borxhi i gojës paguhet me stomak”/ 41 Thënie nga Thesari i Pafund i Urtësisë...

Kjo përmbledhje thëniesh përfshin vetëm një pjesë të vogël, por përfaqësuese, nga thesari i pafund i urtësisë së gjuhës kineze. Thëniet e urta janë një...

“Uji i turbullt pastrohet duke u lënë në qetësinë e tij”/ Thëniet e Alan...

Alan Watts është një nga filozofët e historisë moderne më me ndikim, i njohur më së shumti për përshtatjen e filozofisë lindore për një...

“Bashkëshortësia dhe makaronat janë të mira vetëm kur janë…”/Thëniet më të Bukura Italiane

Jehona e mençurisë së popullit italian vijon të kumbojë që nga thellësia e shekujve të historisë. Ata janë fqinjët tanë por edhe një popull...

“Kur nëna e lëvdon vajzën, lëre dhe ik; kur fqinji e lëvdon vajzën…”/Urtësi e...

Thuhet shpesh se, urtësia hebreje ka çliruar botën, dhe na mjaftoi kaq shtysë që të shfletonim për të gjetur diamantet më të shndritshëm nga...

“Kush merr djallin në varkë, është i detyruar ta çojë në…”/Thëniet më të Bukura...

Suedia ka marrë tashmë statusin, sidomos për ne shqiptarët, e ‘Tokës së Premtuar”. Nuk është rastësi që na ka ënda të shkojmë atje, apo...

20 Thënie nga Keanu Reeves që Kanë Fuqi ta Ndryshojnë Fatin Tënd

I njohur si një nga aktorët më bujarë në Hollywood, Keanu Reeves asnjëherë nuk pushon së befasuari fansat e tij. Megjithë vështirësitë që ai...

Qëndro me ne

61,046FansaPëlqeje
3,222NdjekësitNdjek
1,420AbonentëAbonohu

Më të lexuarat