9 Truke që Zara Përdor Për t’ju Ndezur Dëshirën të Blini Rrobat e Tyre

Zara është shitësi më i madh i veshjeve dhe themeluesi i kësaj perandorie, Amancio Ortega, filloi me një dyqan që shiste imitime të lira të veshjeve të shtrenjta të projektuesit.

Sot, të ardhurat vjetore të kompanisë maten në miliarda dollarë. Dhe jemi ne, klientët, të cilët shpenzojnë këtë shumë të çmendur parash në Zara. A keni menduar ndonjëherë se çfarë është ajo që i bën njerëzit të duan të blejnë rroba të reja pa pushim?

Ne kemi analizuar strategjinë e marketingut të kësaj marke dhe kemi identifikuar disa truke që ata përdorin për të “kapur” klientët e saj.

Rrobat më të shtrenjta janë të vendosura në hyrje – kështu tërheqin vëmendjen tuaj.

© Depositphotos

Në dyqanet e Zara-s, veshja është e rregulluar sipas çmimit. Në hyrje, ka rrobat më të shtrenjta. Stilistët shpresojnë që klientët e tyre do të bien në dashuri me këto rroba menjëherë.

Idealisht, ju supozohet të mos ia dilni tek rradha me rroba më të lira. Zara vë bast për faktin se ju do të merrni një vendim në mënyrë impulsive: shikoj – dua – blej.

Pjesët më të largëta të dyqanit janë për konsumatorët që kërkojnë rroba më të lira. Atje mund të gjeni rroba që janë në zbritje. Por, ndërsa jeni rrugës për në brendësi të dyqanit, tashmë mund të shihni një fustan, një kuletë dhe disa palë këpucë nga koleksioni i ri që kaq shumë i dëshironi.

Rrobat, këpucët dhe çantat janë vendosur pranë njëra-tjetrës për një arsye.

© Depositphotos

Nuk ka departamente në dyqanet e Zara-s, të paktën jo në kuptimin që jemi mësuar. Rrobat, çantat, këpucët dhe pajisjet janë të vendosura në të njëjtën zonë. Ju nuk keni pse të mendoni se cilat këpucë të shkojnë me të cilën veshje. Stilistët e kanë vendosur tashmë këtë për ju.

Natyrisht, kjo qasje është shumë e përshtatshme. Kjo ju kursen shumë kohë dhe ju ndihmon të gjeni rrugën tuaj në botën e tendencave gjithnjë në ndryshim. Por kjo është gjithashtu një mashtrim dinak: të menduarit logjik i një klienti ndalon sepse gjithçka tashmë është vendosur për ta. E vetmja gjë që duhet të bëjnë është të paguajnë.

Zara nuk ka reklama dhe nuk është për shkak se ata duan të kursejnë para.

© Gpccurro / Wikimedia Commons

Zara shpenzon për reklamim 0.3% të fitimit të tyre. Marka nuk del duke folur se sa e madhe, e modës dhe e rehatshme është ajo. Por ky nuk është një lloj gabimi në marketing, është një strategji e menduar mirë për të bërë që të shpenzoni më shumë për të pushtuar tregun.

Zara investon paratë e veta në katalogë … dhe për vitrinat. Taktika e tyre i bën klientët të fillojnë të ndiejnë se ka diçka ekskluzive brenda dyqaneve të tyre. Ata mendojnë se cilësia e rrobave të tyre është aq e mirë, saqë as nuk ka nevojë për ndonjë promovim.

Mendojeni në këtë mënyrë, Balenciaga dhe Versace nuk kanë reklama televizive, por të gjithë e dinë se janë markë premium.

I njëjtia gjë funksionon edhe për Zara-n: ju vini në dyqanin e tyre për të blerë një gjë që kolegu / shoqja / fqinji juaj nuk e ka. Ata ofrojnë rroba ekskluzive për shumë pak para. Natyrisht, nuk ka asgjë ekskluzive në lidhje me të, thjesht Zara shfrytëzon dëshirën tonë për diçka të veçantë dhe ne nuk e kemi problem këtë gjë.

Marka ka një ndikim nënndërgjegjësues mbi ju: ju bën të ndiheni sikur jeni pjesë e elitës

© MAVRIXONLINE.COM / EAST NEWS © GF / bauergriffinonline.com / East News

Zara kurrë nuk do të hapë një dyqan pranë një Walmart, Auchan apo ndonjë tjetri. Marka i kushton shumë vëmendje vendndodhjes së dyqaneve të tyre. Dyqanet hapen vetëm në qendrat tregtare të mëdha ose në rrugët kryesore të qyteteve të mëdha.

Shikoni me kujdes: ka pothuajse gjithmonë një dyqan të quajtur elitar pranë një dyqani të Zara-s. Sigurisht, ata kanë rroba elegante dhe të bukura, por ato janë tepër të shtrenjta.

Dhe Zara është ndryshe: duke vendosur dyqanet e tyre pranë dyqaneve elitar, ata thonë, “Rrobat tona janë gjithashtu elegante“. Por çmimi mesatar në Zara është shumë më i ulët. Me fjalë të tjera, Zara ju jep mundësinë të ndjeheni aq elegant sa njerëzit që shpenzojnë një pasuri në rrobat e tyre.

Meqë ra fjala, Kate Middleton e ndihmoi marknë të bëhet pak më aristokratike. Dukesha është një tifoze e Zara-s: menjëherë pas martesës së saj, Kate veshi një fustan blu të thjeshtë Zara dhe sigurisht, u bë hit menjëherë.

Zara lançon disa koleksione te reja per një sezon me qellim

Më shumë se 400 stilues punojnë në krijimin e koleksioneve të reja.

Strategjia e Zara-s është modë e shpejtë me një afat të shkurtër. Marka ka ndryshuar qëndrimin tonë ndaj rrobave. Tashmë, nuk ka asgjë të veçantë tek të bërit pzar: ti blen rroba dhe pastaj dëshiron vetëm t’i heqësh qafe ato, ashtu sikur hidhni ushqimin e prishur.

Ndërsa markat e tjera po luajnë me trendet e sezoneve të ardhshme, Zara po lançon disa koleksione të reja. Çdo disa muaj, këto tendenca ndryshojnë dhe marka lëshon një seri të rrobave të reja përsëri. Nëse diçka në e re është shfaqur , një rrugë qyteti apo nga një njeri i famshëm, të jeni të sigurt që së shpejti do ta shihni atë në një dyqan Zara.

Sidoqoftë, ky është edhe disavantazhi më i madh: konsumatorët bëhen të varur nga moda e shpejtë. Zara prodhon 450 milionë gjëra në vit dhe secili mund të gjejë diçka që i pëlqen.

Ato na bëjnë të mendojmë se rrobat e reja mund të na bëjnë të lumtur dhe elegantë. Dhe nëse kjo nuk ndodh, gjithmonë mund të ktheheni në dyqan dhe të provoni diçka tjetër.

Mund t’ju shitet një copë që nuk është shitur në një vend tjetër të botës

© Depositphotos © Depositphotos

Rrobat e Zara-s bëjnë më shumë udhëtime sesa disa njerëz. Dhe kjo është për shkak se rrobat që nuk janë shitur edhe aq në një dyqan të udhëtojnë tek të tjerët. Funde, pantallona dhe bluza thjesht udhëtojnë nëpër botë: madje disa rroba nga Evropa mund të përfundojnë në dyqanet ruse.

Por nëse një model nuk ishte shumë i suksesshëm, ai riprodhohet. Pra, disa pjesë të veshjeve më pak të suksesshme marrin një jetë të re. Zara e di se si t’i kursejë paratë e veta dhe jo vetëm të heqë qafe rrobat e saj të pashitura.

Marka krijon iluzionin e rrallësisë për t’ju bërë që të blini të paktën diçka

© Depositphotos © JSTREETSTYLE / AFLO / EAST NEWS

Zara krijon efektin e mungeses. Në thelb, ata duan që truri juaj të thotë, “Nëse e humbet mundësinë për ta blerë këtë gjë tani, nuk do ta shohësh kurrë më.” Kjo do të thotë që ju “mendoni” se një xhaketë që keni parë në një dyqan 10 ditë më parë mund të zhduket nga raftet dhe kurrë të mos shfaqet atje përsëri.

Kjo shkakton një lloj ndjenje tek klientët që i bën ata të mendojnë se zotërojnë ardhmen dhe blejnë rroba paraprakisht. Dhe truri merr impulsin për “Merre këtë gjë TANI!

Blerjet impulsive janë të mira për shitësit, por të këqija për konsumatorin. Në fund, shumica prej nesh përfundojnë duke ndjerë keqardhje për paratë që shpenzuam.

Zbritjet e tyre funksionojnë në një mënyrë të veçantë.

© Depositphotos © Freepik

Para fillimit të sezonit të shitjes (zakonisht në korrik, gusht, dhjetor, janar dhe shkurt), Zara përpiqet të shesë sa më shumë rroba të jetë e mundur me çmimin e tyre të rregullt.

Dyqanet janë plot me rroba nga koleksioni i vjetër dhe modelet më të reja do të jenë të vështira për t’u gjetur. Rrobat nga koleksioni i ri do të kenë etiketa speciale mbi ta dhe pjesa tjetër e rrobave janë ato “të vjetrat”.

Por pak ditë më vonë, ato do të shiten me një çmim shumë më të ulët. Vetëm prisni pak kohë dhe ju nuk do të duhet të pendoheni se shpenzuar më shumë para kot.

Edhe bashkëpunëtorët e shitjes me pakicë të Zara-s nuk rekomandojnë të blini rrobave nga koleksionet i vjetër direkt pas zbritjeve.

Zara ka dyqane të veçanta ku kurrë nuk do të ketë ndonjë klient

Një dyqan provë në selinë e Zara-s

Zara ka dyqane që kurrë nuk do të vizitohen nga klientët e rregullt. Dyqanet e testeve janë të fshehura në selinë spanjolle. Nëse e keni vizituar Zara në vende të ndryshme, ndoshta keni vënë re se dizajnin e brendshëm e kanë shumë të ngjashëm.

Një ekip prej 30 arkitektësh mendon për çdo hollësi: ngjyra e dritës së llambës dhe madje edhe struktura e katit supozohet të ketë një ndikim pozitiv mbi konsumatorët.

Duke eksperimentuar në dyqanet testuese, stilistët zgjedhin lartësinë optimale të varëseve të rrobave, lartësinë e manekinave, etj. E gjithë kjo është bërë për t’ju ndihmuar të ndiheni më të relaksuar dhe të prirur për të blerë më shumë.

Një vajzë që punonte për ZARA-n tregoi se si i merrte rrobat me çmime shumë të lira.

© Depositphotos

Ne kemi marrë disa këshilla nga punonjësit e dyqaneve të cilët kanë ndarë disa nga njohuritë e tyre. Tashmë, ju gjithashtu do të dini se si të kurseni para për blerjen e rrobave në Zara nëse nuk keni qenë në gjendje t’i rezistoni hijeshisë së kësaj marke.

Ashtu si shumica e dyqaneve të veshjeve, shitjet ndodhin 3 herë në vit: në fund të verës, para Vitit të Ri dhe në fund të dimrit.

Çmimet më të ulëta gjatë shitjes janë gjatë javës së tretë. Në javën e parë, zbritja është 20-25%, në të dytën, është 40-50%, dhe deri në fund të javës së tretë, çmimet ulen me 70-75%.

Blini gjërat më të modës në Zara dhe merrni rrobat tuaja bazë në dyqanet e tjera. Sipas klientëve me përvojë, xhinset dhe rrobat bazë në Zara nuk janë të cilësisë më të mirë.

Mos blini këpucë nga koleksioni i ri menjëherë. Gjatë periudhës së shitjes, ata do të vijnë me një zbritje 50%.

Dyqanet kanë pjesën më të madhe të aksioneve të hënën: shanset për të blerë rroba të cilësisë së lartë dhe të lira janë më të larta në fillim të javës.

Çmimet më të ulëta për veshjet e Zaraçs janë në Spanjë dhe Portugali (një pjesë e rëndësishme e rrobave janë bërë këtu). Po shkon në një udhëtim? Merrni një tjetër valixhe për rrobat tuaja!

Ne e pranojmë se është ndonjëherë jashtëzakonisht e vështirë që të mos blejmë diçka impulsivisht. Por ky informacion na bëri të mendojmë: a duhet me të vërtetë një palë e tretë pantallona apo një fustan tjetër?

Na tregoni për përvojën tuaj me blerjen e rrobave të modës? A jeni në gjendje të kontrolloni veten dhe të mos blini diçka të re edhe kur doni me të vërtetë?