13 Truke për ta Shpëtuar Veten në Situata të Sikletshme

Çfarë ju vjen në mendje kur dëgjoni shprehjen “situatë e vështirë”?

Por ky siklet nuk është thjesht një pauzë e zgjatur në një bisedë të pakëndshme ose të qeshura të papërshtatshme. Shumë prej nesh e dinë që një surprizë e pakëndshme mund të haset në çdo kohë, dhe nganjëherë është edhe më keq sesa mund ta imagjinojmë.

Asnjëherë nuk e dini paraprakisht se çfarë mund të ndodhë: këpuca juaj mund të prishet mu në mes të rrugës dhe dreka mund të përfundojë papritur në bluzën tuaj. Lajmi i mirë është se ka disa truke që mund t’ju ndihmojnë të qëndroni të qetë dhe të keni nën kontroll një situatë të pakëndshme.

Ne kemi përgatitur një listë të trukeve që do t’ju ndihmojnë të jeni gjithmonë në krye të lojës tuaj.

Flokë të palarë

Kur nuk ka kohë për të larë flokët, pecetat e zakonshme të letrës vijnë në shpëtim. Fshini yndyrën në rrënjë me to, dhe pastaj rrihni flokët. Kjo do t’i japë flokëve tuaj një pamje më të freskët.

Probleme me zinxhirin

Nëse zinxhiri në veshjen tuaj është bllokuar papritur, mund të përdorni një laps të zakonshëm. Fërkoni plumbin në të dy anët e zinxhirit dhe mbylleni atë me rregull.

Djersë në gjoks

© Depositphotos.com

Nëse vini re se gjinjtë tuaj djersiten në mot të nxehtë, mund të përdorni veshje brekë për të shmangur njollat e shëmtuara në rrobat tuaja. Thjesht vendosini ato brenda sytjena dhe ata do të thithin djersën.

Problemi me streçet

Edhe nëse streçet nxjerrin në pah të metat në figurën tuaj, ka ende një mënyrë për t’i veshur ato me rehati. Merrni streçet tuaja të vjetra dhe pritini ato për të bërë pantallona të shkurtra. Vishini ato nën streçë dhe figura juaj do të duket më e tonifikuar.

Njollat e bojës

A ka rrjedhur bojë nga stilolapsi dhe ka njollosur rrobat tuaja? Xheli i zakonshëm antibakterial i duarve do të ndihmojë. Vendosni një peshqir letre ose leckë nën njollë për të thithur bojën, shtrydhni pak antiseptik mbi njollë dhe fshijeni sipër me një shtupë pambuku, pastaj lani zonën.

Frymë e freskët

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Nëse keni nevojë të freskoni shpejt gojën tuaj dhe nuk keni një furçë dhëmbësh në dorë, mund të përtypni kokrra kafeje. Ato eliminojnë aromat e pakëndshme dhe, falë strukturës së tyre të fortë, pastrojnë gjuhën nga pllaka, e cila përmban shumë baktere.

Këpucë të lagura

Këpucët që janë të lagura mund të thahen duke përdorur mbetjet e maceve. Vendosni mbëshjtellëse me mbetje lidhini ato dhe futini në këpucët tuaja gjatë natës. Ju gjithashtu mund të vendosni pak sodë buke në këpucët tuaja për të parandaluar përhapjen e baktereve dhe, si rezultat, aromat e pakëndshme.

Dhëmbët e verdhë

© Depositphotos.com

Bananet mund të përdoren për ta bërë buzëqeshjen tuaj më tërheqëse. Fërkoni dhëmbët me pjesën e brendshme të një lëvore bananeje dhe prisni 10-15 minuta, pastaj lani dhëmbët dhe shpëlajeni gojën. Kjo procedurë zbardh butësisht dhëmbët tuaj.

Këpucë të rrëshqitshme

Nëse këpucët tuaja rrëshqasin, përdorni letër zmerile. Së pari, fërkoni pjesën e vetme në një lëvizje rrethore, pastaj drejtojeni letrën zmerile nga thembrat tek gishtat, por mos e shtypni shumë. Përveç letrës zmerile, zam i nxehtë do të përballojë këtë detyrë.

Patate kundër njollave të djersës

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Patatet ndihmojnë në zvogëlimin e rrezikut të njollave të djersës nën sqetull. Pritini patatet e freskëta dhe fërkoni copat e patates mbi sqetullat tuaja. Prisni që lëngu të absorbohet, më pas shpëlajeni lëkurën me ujë.

Tërheqja e fundit

© Depositphotos.com

A tërhiqet gjithmonë fundi juaj? Nuk ka problem! Llaku i flokëve do ta mbajë atë në vend. Thjesht spërkateni atë dhe fundi nuk do të zvarritet.

Çamçakëzi në rroba

© Depositphotos.com

Nëse çamçakëzi ngjitet në rrobat tuaja, përdorni vetëm shirit. Vendoseni anën ngjitëse në çamçakëz dhe tërhiqeni atë lart. Nëse nuk mund ta heqni çamçakëzin menjëherë, mund ta përsërisni veprimin disa herë.

Unaza e ngecur

Nëse nuk mund ta hiqni unazën nga gishti, thjesht ngrini dorën lart dhe mbajeni për disa minuta. Gjaku do të rrjedhë nga kyçi në shpatull dhe ju mund ta hiqni unazën.