20 Thënie nga Keanu Reeves që Kanë Fuqi ta Ndryshojnë Fatin Tënd

I njohur si një nga aktorët më bujarë në Hollywood, Keanu Reeves asnjëherë nuk pushon së befasuari fansat e tij. Megjithë vështirësitë që ai...

Fjalitë më të bukura të dashurisë, nga Charles Bukowski

Henry Charles Bukowski ka qenë një poet dhe shkrimtar i njohur. Ai ka lënë pas 6 romane, disa tregime, dhjetëra poezi dhe aforizma që...

“Nëse nuk ke besim te vetja, je dyfish i mundur në garën e jetës”/31...

Marcus Tullius Cicero ishte konsull romak, filozof, politikan, jurist, orator, teoricien dhe konstitucionalist. Ai ekzekutohet në vitin 43 pes si armik i Romës, kur kishte...

“Gjithçka që jam apo shpresoj të jem, i detyrohem nënës sime engjëll”/ 20 citime...

Më 6 nëntor 1860 Abraham Linkoln zgjidhet president i Shteteve të Bashkuara – i pari president i dalë nga Partia Republikane. Ai erdhi në detyrë,...

As mendja dhe as tekonologjia, Fuqia e Dashurisë më bëri të pasur!/ 10 Thënie...

Themeluesi i gjigandit kinez të tregtisë së internetit “Alibaba”, Jack Ma, ka rrëfyer për rrugën e suksesit të tij dhe duket se ndryshon nga...

“Gjithçka që ti dëshiron, ndodhet pas murit të frikës”/ Mençuri e Thellë nga Filozofi...

Seneka (Lucius Annaeus Seneka), i quajtur zakonisht Seneka Filozofi, është një nga personalitetet më komplekse dhe më interesante të Lashtësisë. Jeta e tij qe e jashtëzakonshme...

Më të lexuarat