10 Gabime Gatimi që Vazhdojmë t’i Bëjmë që me Gjyshet Tona

Shpesh, ne në mënyrë të pavetëdijshme përvetësojmë metodat e çdo aktiviteti nga të afërmit tanë dhe njerëzit e tjerë përreth nesh dhe i përdorim ato me inerci për vite me rradhë.

Në të njëjtën kohë, ne besojmë se pasi që kjo qasje është praktikuar për një kohë të gjatë, kjo do të thotë se është efektive dhe e vetmja e saktë. Por në fakt, metodat e moshave të nderuara që prej disa traditave, për shembull, në gatim, nuk do të thotë që duhet të ndiqen gjithmonë.

Ne kemi studiuar zakonet më të zakonshme të kuzhinës dhe, për habinë tonë, zbuluam se është koha të heqim qafe shumë prej tyre. Rezulton se nëse e bëni ndryshe, ushqimi do të jetë më i shijshëm dhe më i shëndetshëm.

Shtoni bukë të thekur në mishin e grirë pa e lagur në qumësht

Mund të duket se njomja e bukës ose thërrimeve të bukës në qumësht para se t’i shtoni mishit të grirë nuk është nuanca më e rëndësishme, por ky është një keqkuptim serioz. Fakti është se vetëm për shkak të shndërrimit në një përzierje të lagësht, buka i bën me ujë kotoletat ose qoftet, dhe gjithashtu çliron më shumë gluten dhe i parandalon ato të shkërmoqen. Përveç kësaj, buka duhet të jetë bajate, jo e freskët dhe mishi i grirë do të duket si brumë.

Nëse nuk doni ta bëni këtë, atëherë nuk duhet të shtoni aspak bukë në mish të grirë. Sepse buka e thatë do të thithë pak lagështi nga mishi, si rezultat i së cilës ai do të bëhet i fortë dhe do të digjet.

Shkrini mishin në temperaturë dhome

Për të shkrirë më shpejt mishin, e lëmë në tryezë në temperaturë dhome. Sidoqoftë, kjo është larg opsionit më të mirë. Në kushte të tilla, shumëzimi i baktereve përshpejtohet dhe është shumë e lehtë të humbasësh momentin kur mishi në të vërtetë do të fillojë të prishet, megjithëse kjo nuk do të vërehet nga jashtë.

Është shumë më e sigurt të shkrini produktet e mishit në frigorifer, thonë ekspertët. Kjo mund të zgjasë pak, por mishi do të jetë i freskët dhe i ftohtë. Një metodë tjetër, më e shpejtë, por më e përfshirë, është shkrirja në ujë të ftohtë. Për ta bërë këtë, mishi duhet të vendoset në një paketë hermetike dhe të vendoset në një enë me ujë, ndërsa ndërron ujin në enë çdo gjysmë ore.

Shpëlajini perimet me ujë, jo me duar

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Të gjithë e dinë që perimet dhe frutat duhet të lahen para gatimit. Sidoqoftë, nuk mjafton vetëm mbajtja e tyre nën ujë të rrjedhshëm, duke u trazuar ngadalë me dorën tuaj në një kullesë. Kjo mund të ndihmojë në trajtimin e ndotjes së dukshme, por pesticidet, mikrobet dhe papastërtitë e rrënjosura nuk mund të shpëlahen në këtë mënyrë.

Gjëja kryesore në larje është efekti mekanik, studiuesit besojnë se është e nevojshme të fërkoni ushqimin nën ujë me duart tuaja. Një këshillë tjetër e ekspertëve është që të lani perimet dhe frutat në ujë duke shtuar sodë buke.

Shtoni në gatime fruta të thata

© HOLIDAY SEASON ALL YEAR ROUND / YouTube

Frutat e thata mund të hahen pa u lagur. Sidoqoftë, nëse planifikoni t’i shtoni në një sallatë ose produkte të pjekura, së pari duhet t’i mbani në ujë të valë për 10-15 minuta.

Nga kjo ato do të bëhen më të buta, dhe madje edhe shija do të bëhet më e mirë. Në rastin e produkteve të pjekura, njomja është veçanërisht e rëndësishme, pasi frutat e thata mund të thithin lëngun, duke prishur ekuilibrin e recetës dhe do të merrni rezultate të papritura.

Marinoni mishin për më shumë se 12 orë

© Depositphotos.com

Për disa arsye, është pranuar përgjithësisht që sa më gjatë të jetë marinuar mishi, aq më i shijshëm dhe më me lëng bëhet. Në fakt, një qëndrim shumë i gjatë i mishit në marinadë e bën atë më tepër si gome sesa ttë butë.

Faji është tek acidi, i cili shtohet në marinadë në formën e uthullës ose limonit. Në mënyrë që mishi i çdo lloji të marrë një shije pikante, por në të njëjtën kohë të ketë cilësi, mjafton ta marinoni për 20 minuta.

Vendosni hudhrat në tigan para kohe

© Depositphotos.com

Hudhra skuqet mjaft shpejt. Ju vetë ndoshta keni vërejtur më shumë se një herë që shtimi i njëkohshëm i hudhrës dhe qepëve në tigan çon në faktin se në të njëjtën kohë e para tashmë ka kohë që është djegur praktikisht, ndërsa e dyta mbetet pak e artë.

Në mënyrë që qepa dhe hudhra të gatuhen njëlloj, hudhra duhet të pritet në feta të mëdha. Ose, nëse receta përfshin hudhër të integruar ose të copëtuar imët, mos harroni se ajo do të skuqet për 10 sekonda. Prandaj, është më mirë të përgatitni përbërës të tjerë paraprakisht në mënyrë që ato të shtohen menjëherë. Ju gjithashtu mund të copëtoni vetë hudhrën më vonë.

Gjithmonë gatuajeni brumin për një kohë të gjatë

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Ndonjëherë ne përdorim afërsisht të njëjtën qasje ndaj brumit për lloje të ndryshme të produkteve të pjekura. Por ajo që është e mirë për një gatim mund të mos jetë e mirë për një tjetër. Përzierja e gjatë dhe brumosja e brumit e bën atë më të dendur dhe më elastik për shkak të lirimit aktiv të glutenit.

Ky opsion është ideal, për shembull, për pica. Dhe për pitet – jo shumë, pasi brumi në to, si rregull, duhet të jetë me gëzof, i butë dhe i thërrmueshëm sesa i ngushtë. Prandaj, vlen të merret parasysh kjo nuancë në mënyrë që të merrni pasta të shijshme.

Skuqni mishin menjëherë pasi ta keni spërkatur me erëza

Për të siguruar që bifteku është i freskët kur skuqet, mos e hidhni në tigan menjëherë pasi të keni shtuar erëza. Fakti është se mishi i kripur ka një sasi të madhe lagështie, e cila në fund të fundit mund ta parandalojë atë nga pjekja dhe ta bëjë atë të zier. Përndryshe, do t’ju duhet të mbani copat në zjarr më gjatë, gjë që do të çojë në tharje.

Për të parandaluar që kjo të ndodhë, duhet të lini mishin në erëza për rreth 5 minuta, duke pastruar në mënyrë periodike lagështinë e lëshuar me një pecetë letre.

Gatuaj patatet pa kapak

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Për t’i bërë patatet të ziejnë në mënyrë më të barabartë dhe më të shpejtë, vlen të mbuloni tiganin me një kapak, pasi kjo do të grumbullohet dhe do të mbajë nxehtësinë në mënyrë më efikase. Sidoqoftë, ekziston një keqkuptim i zakonshëm se kjo mund të shkaktojë që patatet të shkrihen.

Në fakt, ky efekt nuk jepet nga kapaku, por duke vendosur patatet në ujë tashmë të valë. Për shkak të kësaj, pjesa e jashtme e zhardhokëve gatuhet më shpejt dhe, natyrisht, fillon të shkërmoqet në kohën kur arrin në mes.

E rrahim mishin pa e mbuluar

© Pro Home Cooks / YouTube

Mishi i pulës është aq i lehtë sa thahet, veçanërisht pjesërisht. Për shembull, një buzë e hollë e gjoksit patjetër që do të gatuhet më shpejt se një buzë e trashë. Për të gatuar mishin në mënyrë të barabartë, mjafton ta rrahim dhe ta rrafshojmë.

Por, mos e rrihni një copë pa e vendosur në një qese ose të paktën pa e mbuluar me një copë. Së pari, grimcat e vogla, të padukshme për syrin, mund të shpërndahen mbi banakp, duke përhapur bakteret. Së dyti, në këtë mënyrë ne rrezikojmë të vrasim fijet, duke e bërë mishin jo të butë, por të thërrmueshëm, për më tepër, edhe më të prirur për tharjen e tepërt.