10 Gabime të Vogla që për Syrin e Njerëzve Janë Mangësi të Mëdha!

Të dukesh mahnitës/e kërkon shumë përpjekje. Kjo është dhe arsyeja se përse është kaq e dhimbshme të shohësh një punë të tërë të çuar dëm vetëm për shkak të një gabimi fatkeq.

Ne vendosëm t’i mbledhim të gjitha këto gabime të mundshme në një listë të vetme që do t’ju ndihmojë të mësoni përmendësh mënyrat më të mira për të tërhequr gjithmonë shikime admiruese.

Përgatitjet e minutës së fundit.

© depositphotos © depositphotos

Një filxhan kafe e ftohtë në njërën dorë, një furçë dhëmbësh në tjetrën dhe një pyetje të vetme në kokën tënde: “Çfarë duhet të vesh sot?” Të gjitha së bashku – një recetë e pagabueshme për të qenë vonë për punë.

Ju duket e dëgjuar? Ju thjesht nuk mund të arrini një pamje të përsosur në një situatë të tillë.

Sidoqoftë, mund të shmangni lehtësisht stresin duke vendosur se çfarë të vishni dhe duke bërë përgatitjet e nevojshme që mbrëmjen para.

Veshja jo e përshtatshme për motin.

© northnews&pictures © sequinsandthings

Dhe e kemi fjalën për motin, jo për stinën. Një xhaketë prej pellushi, thjesht nuk duket bukur në një ditë me shi, edhe nëse është fund dhjetori. As nuk është e këshillueshme që të mbani çizme mëndafshi të gjata në mot të acartë.

Është më mirë të jeni të vetëdijshëm për shëndetin tuaj dhe të mësoni të visheni me stil, por ngrohtësisht.

Shikoni me veshjet tuaja dhe ndani të gjitha gjërat tuaja në dy grupe: veshje të ngrohta dhe rroba të lehta. Çdo gjë që nuk përshtatet me motin aktual duhet të largohet nga sytë!

Veshja jo e duhur.

© depositphotos © depositphotos

Mbajtja e takave të larta për të ecur mbi kalldrëm ose veshja e një fustani për koktej një ditë në zyrë, nuk do të bëjë asgjë për të përmirësuar imazhin tuaj. Çmimi dhe marka nuk janë të rëndësishme në raste si këto – zgjedhje të tilla gjithmonë duken pa vend dhe të papërshtatshme.

Në fund të fundit, veshja e gabuar ju bën të ndiheni të ngathët. Është gjithmonë e dobishme të zbuloni kodin e veshjes dhe formatin e ngjarjes paraprakisht. Mos lejoni që dëshira për të treguar veshjet tuaja më të fundit të mbizotërojë!

Veshja e rrobave që nuk i përshtaten figurës suaj.

© ptzgovorit © shopbop

Është pothuajse e sigurt që të gjithë ne kemi një palë xhinse të veçanta që ne shpresojmë të na bien një ditë. Gjëja kryesore nuk është të provoni të vishni gjëra të tilla para kohe.

Gjithashtu, përpiquni të mos tundoheni nga shitjet dhe tendencat e ndryshme të modës.

Kjo do t’ju ndihmojë të shmangni tkurrjen e garderobës tuaj me gjëra që janë “vetëm një grimcë” më të ngushta ose më të lirshme ose madje krejtësisht e papërshtatshme për figurën tuaj.

Minimizoni të metat.

© sequinsandthings © styleheroine

Një pamje paksa e çrregullt, një njollë e vogël, një fije e dalë ose një shpërndarje pushi e maces tuaj të dashur mbi rrobat tuaja – mund të zgjidhni t’i injoroni këto gjëra, duke shpresuar se askush tjetër nuk do t’i vërejë ato.

Por një alternativë më e mirë do të ishte të pajiseshim kundër këtyre gabimeve të vogla duke mbajtur gjithmonë në çantën tuaj të dorës për shembull një rul pastrues.

Ne gjithashtu ju këshillojmë që të mbani një “kuti emergjence” që përmban kopsa, një gjilpërë dhe pe. Idealisht, duhet të shmangni veshjen e rrobave që zhubrosen lehtë.

Mungesa e aksesorëve.

© ecstasycoffee © theteacherdiva

Ju mund të dukeni tepër elegante edhe në xhinse të thjeshta dhe me një triko. E gjitha varet nga aksesorët. Por ju duhet t’i zgjidhni ato saktë. Mund të jetë vetëm një detaj i vetëm: një shall, një rrip, madje edhe një bizhuteri.

Duke folur për bizhuteritë, gjëja kryesore është të siguroheni se nuk vendosni shumë prej tyre dhe se nuk përbëhen nga imitime metalike.

Materialet e papërshtatshme.

© wheelsanddollbaby © thexerxes

Pëlhurat sintetike mund të jenë të lira, por edhe duken të lira. Ata grumbullohen, humbasin formën e tyre, dhe bëhen pis shumë shpejt. Ne ju këshillojmë që të qëndroni tek trikotazhet me cilësi të lartë të përbërë nga pambuku, mëndafshi, leshi dhe xhinsi.

Gjërat e përbëra nga këto copa janë më të shtrenjta, por jo shumë. Ata gjithashtu duken shumë më tërheqëse dhe ju japin një ndjenjë rehatie të vërtetë.

Kombinimet e ngjyrave.

© depositphotos © walkinwonderland

Zgjedhja e skemës së përsosur të ngjyrave në veshje është në përgjithësi një biznes i ndërlikuar. Ngjyrat duhet të kombinohen mirë me njëra-tjetrën dhe të harmonizohen me ngjyrën e fytyrës së personit që i ka veshur.

Printimet e çuditshme.

© gslove © vogue

Duhet të jeni të kujdesshëm në zgjedhjen e printimeve dhe modeleve. Madje edhe printimi i njohur i leopardit mund të përcjellë fisnikërinë dhe egërsinë në një kombinim dhe mungesën vulgare të shijes në një tjetër.

Nëse nuk jeni saktësisht të sigurt se si të paraqiteni me rroba të tilla, është më mirë të zgjidhni një nga modelet klasike, të tilla si vija, kuadrate, pika ose një dizajn gjeometrik.

Zgjedhja e gabuar e të brendshmeve.

Ju mund të thoni, “Epo, çfarë rëndësie ka? Askush nuk mund t’i shohë të brendshmet gjithsesi!” Kjo është pjesa ku ju jeni gabim: pamja dhe ndjesia e problemeve tuaja të brendshme është e rëndësishme për mirëqenien tuaj.

Çdo siklet i brendshme ndikon në pamjen tonë të jashtme. Përveç kësaj, të brendshmet e mira ndihmon për të korrigjuar figurën, e cila tashmë ju sjell në gjysmë të rrugës drejt përsosjes!