10 gjëra që shiten si të modës, por gjithsesi nuk kanë pikë vlere…

©Depositphotos.com

Shumë prej nesh kanë gjëra në veshjet tona që dukeshin absolutisht të nevojshme në momentin e blerjes, por më vonë u bë e qartë se nuk kishte nevojë të nxitohej.

Në fund të fundit, si rregull, rrobat dhe këpucët blihen më shumë se një herë. Dhe duam që rrobat e reja të mos pushojnë së kënaquri poseduesit pas larjes së parë ose ditën e parë të kaluar në to.

Ne u përpoqëm t’i qasemi blerjeve me një mendje të ftohtë dhe kemi bërë një listë të gjërave pa të cilat mund të jetoni dhe të mos zhgënjeheni me blerjen.

Kamoshi në këmbë në dimër

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Top anti-blerja për dimër kryesohet nga kamoshi i Madhërisë së Saj. Kaq e butë, e ngrohtë, spektakolare dhe krejtësisht e pambrojtur ndaj kripërave dhe reagentëve, të cilët çdo vit aromatizohen me rrugë në dimër. Blerja e këpucëve të tilla është e rrezikshme, veçanërisht nëse nuk ka dëshirë për t’iu qasur seriozisht çështjes së parandalimit dhe pastrimit.

Kimikatet hanë materialin dhe riparimi i dëmit është mjaft i mundimshëm, veçanërisht në shtëpi. Produkti humbet pamjen e tij tërheqëse dhe nuk sjell më gëzim.

Kjo bëhet një rast për të peshuar të mirat dhe të këqijat përpara se të blini këpucë kamoshi për dimër. Lëkura e lëmuar, nga ana tjetër, është një opsion më praktik.

Çanta me gëzof

© Depositphotos.com , © AndreaA. / Depositphotos.com

Trendi i fundit i sezonit është një çantë me gëzof. Dikur mbanin qen në një thes, tani çanta është si një qen me gëzof. Duket bukur, si një lodër e butë, shumë dimërore.

Çfarë mund të shkojë keq? Në varësi të materialit, çanta mund të deformohet, të mbledhë pluhur dhe të ndotet në mënyrë të pashmangshme. Dhe nga larja nuk ka gjasa të përfitojë nga kjo gjë e vogël delikate.

Ekziston një opsion më i gjithanshëm që mund t’i shtojë ngrohtësi pamjes së dimrit – një zinxhir çelësash leshi për një çantë.

Pantallona lëkure

© Kaspars Grinvalds / Shutterstock

Fashionistet thjesht ëndërrojnë për to. Era e lëkurës së mirë, shkëlqimi i saj shoqërohen me freski, rebelim dhe në të njëjtën kohë luks. Megjithatë, shumë blerës më vonë pendohen për këtë blerje.

Pantallonat prej lëkure mund t’i japin pronarit të tyre jo ndjesitë më rozë, veçanërisht në stinën e ngrohtë. Këmbët do të ndjehen jo mirë, mund të shfaqen kruajtje, acarim dhe erë. Këpucë me ngjyra të hapura për sezonin dhe të “pista”.

© Maria Markevich / Shutterstock , © Depositphotos.com

Le të jemi të sinqertë, këpucët me ngjyra të çelura duken të shtrenjta dhe elegante. Dhe moda na lejon ta veshim atë gjatë gjithë vitit. Por çfarë të bëni nëse rajoni juaj ka sezone të herëpashershme “të pista”, kur rrugët kthehen në baltë apo në një Venecia të re për shkak të reshjeve?

Këpucët e bardha do të përkeqësohen nga ekspozimi i vazhdueshëm ndaj lagështirës dhe do të humbasin pamjen e tyre elegante. Është e pamundur të mbani me vete kudo një komplet të plotë pastrues këpucësh ose të vraponi te pastruesit kimik pas çdo herë që dilni nga shtëpia.

Çorape të gjata deri në gju

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Një tjetër aksesor që mund të mos justifikojë blerjen e tij. Supozohet se çorape të tilla do të ngrohin këmbët në sezonin e ftohtë dhe do t’ju lejojnë të mos hiqni dorë nga një mini argëtues. Por në fakt, ato janë të mira vetëm për fotosesionet e Vitit të Ri. Kur vishen në lëvizje, këto çorape rrëshqasin poshtë gjatë gjithë kohës, duke i detyruar ata t’i rregullojnë ato një nga një.

Një alternativë mund të jenë triko kashmiri – të buta, të ngrohta dhe estetike.

Rroba të lira të bëra nga materiale me cilësi të dobët

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Kur gjigantët e tregut masiv organizojnë shitje, është e vështirë t’i rezistosh blerjeve impulsive. Por edhe atëherë është më mirë të mbani një kokë të ftohtë, në mënyrë që të mos blini të gjitha llojet e mallrave të konsumit.

Gëzimi i gjërave të lira, por me cilësi të ulët nuk do të zgjasë më shumë se larja e parë ose publikimi i parë. Peletët, fijet e dala, pjesët e trupit të lyera me ngjyrën e gjërave janë ende gjëra të vogla në krahasim me alergjitë dhe misrat.

Çizme gome për veshje të përhershme

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Çizmet e gomës kanë pushuar së qeni një veshje thjesht utilitare dhe janë kthyer në një artikull të modës. Prandaj, shumë i veshin ashtu, dhe jo në shi dhe baltë.

Por ne duam t’ju paralajmërojmë kundër blerjes së çizmeve të gomës si këpucë për veshje të vazhdueshme. Në fund të fundit, materiali i kësaj këpucësh nuk merr frymë, nuk lejon që ajri dhe lagështia të kalojnë. Këmbët, natyrisht, do të djersiten, do të kruajtje dhe një erë e pakëndshme. E gjithë kjo mund të çojë në zhvillimin e infeksioneve bakteriale dhe kërpudhore, çarje, flluska.

Mënyra më e mirë për të dalë janë çizmet aktuale në stilin e gomës, por të bëra nga materiale që marrin frymë.

Rroba banje neoprene

© Depositphotos.com , © JGA / Shutterstock

Një tjetër material “pa frymë” që migroi nga një zonë thjesht funksionale në atë estetike.

Fillimisht, neopreni u përdor në prodhimin e rrobave të lagura për not dhe zhytje të thella. Por është aq e dendur dhe mban formën e saj aq mirë sa stilistët e modës filluan të qepin prej saj rroba banje dhe rroba të tjera verore. Të gjithë nxituan të blinin gjëra elastike të ndritshme dhe e kuptuan se çfarë shpimi ishte.

Cilësitë kryesore të neoprenit janë rezistenca ndaj ujit dhe izolimi termik. Nëse e mbani rregullisht, mund të provokoni shfaqjen e reaksioneve alergjike, dermatitit dhe nxehtësisë me gjemba në vendet më të buta.

Sandale plazhi si këpucë për punë

© Unsplash

Shumë njerëz preferojnë sandale të ndritshme ose pllaka, ato janë të qëndrueshme, të rehatshme, të lehta për t’u pastruar. Më e mira për të shkuar në plazh ose pishinë. Por disa njerëz i blejnë ato si një këpucë të rastësishme zëvendësuese për punë.

Ekspertët nuk e konsiderojnë këtë një ide të mirë, pasi këpucë të tilla nuk kanë mbështetje të mjaftueshme për thembrën dhe të gjithë harkun e këmbës. Veshja e përditshme afatgjatë mund të shkaktojë sëmundje ortopedike dhe probleme me thonjtë.

Lesh panama

© Mondadori Catwalk / East News , © Unsplash

Këtë sezon po blihen panama dimërore prej pelushi, gëzofi apo lëkure. Çfarë nuk shkon me të? Njëlloj si me kapele dhelpra nga e kaluara. Shumë volum, por pak sens.