10 Gjëra që u ka Ardhur Koha t’i Flakni nga Dollapi Juaj

“Do të kesh një jetë më interesante nëse vesh rroba që lënë mbresa” – Vivienne Westwood.

Ka diçka të vërtetë këtu: edhe nëse një palë këpucë të reja nuk do ta kthejnë jetën tuaj me kokë poshtë (pavarësisht nga historia e Hirushes), ato mund të përmirësojnë ndjeshëm gjendjen dhe vetëbesimin tuaj.

Por rrobat e mërzitshme, të dobëta dhe të vjetra vetëm sa do të prishin pamjen tuaj. Gjëja më e mirë që ju mund të bëni me këto rroba është të shpëtoni prej tyre.

Më poshtë do të gjeni listën e rrobave që nuk duken mirë për askënd dhe nuk duhet të marrin hapësirë në dollapin e një gruaje:

Gjërat që pothuajse të gjithë i kanë

© paulvinten/depositphotos.com © belchonock/ depositphotos.com

Tregu masiv i kthen trendet e modës në epidemi të modës.

Ne të gjithë e kujtojmë çizmet UGG, çizmet e thurura dhe këpucët “thundër”.

Jo vetëm që këto nuk kanë individualitet, por nuk duken aq elegante sa janë dukur njëherë e një kohë. A duhet me patjetër të shpenzoni paratë tuaja në to?

Rrobat që nuk përshtaten me llojin e trupit që keni

© s_bukley/ depositphotos.com © Evan Agostini/Invision/AP

Rrobat tuaja duhet të fshehin papërsosmëritë e trupit tuaj, jo t’i theksojnë ato.

Veshjet mini mund të jenë në kulmin e modës, por nëse nuk përshtaten me llojin e trupit tuaj, do t’ju bëjnë të dukeni qesharake dhe të çuditshme.

I njëjti rregull zbatohet për rrobat që nuk i përshtaten madhësisë suaj. Një fustan laps i zi është një artikull i domosdoshëm në çdo gardërobë, por nëse rripi i fundit po mbahet nga një fije, është koha për ta hequr qafe.

Rrobat dhe këpucët e një cilësie të ulët

© lyashik/ depositphotos.com © Bauer Griffin

Kristalët, printimet e leopardit dhe ngjyrat e ndritshme të neonit që shfaqen në listat e rrobave më të këndshme mund të duken vërtet të mira për ju.

Ju vetëm duhet të siguroheni që këto rroba janë bërë me materiale me cilësi të mirë. Ju nuk mund të dukeni simpatike në një fustan të bërë me pëlhura të cilësisë së dobët dhe tegela të dobët, ose me material që duket si plastike në prekje.

Nuk është e domosdoshme të përdorni printimet e leopardit.

Rrobat që ju zbulojnë

© Willi Sanjuan/ Invision/ AP © Angela Weiss/ AFP Photo

Rrobat që tregojnë ju njerëzve të tjerë gjithçka që mund edhe të fshihet konsiderohen të papërshtatshme.

Ato duken më shumë si ato rrobat që i përkasin plazhit dhe shumica e rrobave të kohës që janë shumë zbuluese duken vulgare. Duhet kujdes i madh në zgjedhje të vendit dhe rrobës.

Bluza survenir

© GekaSkr/ depositphotos.com

A ju pëlqen të udhëtoni dhe të eksploroni botën? Shumë mirë!

A duhet të tregoni në bluzën tuaj me patjetër për këtë hobi? Jo.

Është më mirë të veshësh këto rroba kur je pazar ushqimor ose kur je në shtëpi.

Rrobat që nuk i keni veshur për më shumë se 1 vit

© belchonock/ depositphotos.com © belchonock/ depositphotos.com

Një fustan që është duke pritur rastin e duhur, një palë këpucë që është vetëm e mirë për një shëtitje dhe një këmishë e mërzitshme që keni blerë nga mërzitja – të gjitha këto gjëra po grumbullojnë pluhur në raftet duke pritur kohën më të mirë me vite.

Hiqni dorë prej tyre dhe blini diçka që ju pëlqen dhe ndjehuni mirë duke i veshur çdo ditë.

Rroba dhe këpucë të mbipërdorura

© Sean Oneill/ PacificCoastNews

Nëse t-shirt-i juaj e bardhë nuk është më e bardhë e pastër, ose triko juaj është shkurtuar dhe është e mbuluar me push, ose çanta juaj është konsumuar, është koha për t’i hedhur këto gjëra tutje.

Rrobat dhe këpucët e konsumuara duken të lodhura, të çrregullta dhe mund të prishin pamjen më të sofistikuar dhe elegante.

Veshje të papërshtatshme për moshën

© kanareva/ depositphotos.com © ElaineNadiv/ depositphotos.com

Bluzat me printime provokuese dhe funde të fryrë nuk mund të bëjnë për një grua të rritur që të duket elegante dhe me stil.

Ashtu si vajzat 16 vjeçare nuk mund të heqin veshjet prej kadifeje me linja të ulëta.

Ju mund të dëshironi të bëni disa ndryshime në veshjet tuaja nëse rrobat tuaja duken si ato të një të adoleshenteje.

Lloji i gabuar i të brendshmeve

© arkusha/ depositphotos.com © belchonock/ depositphotos.com

Çdo grua duhet të zotërojë artin e zgjedhjes së sytjenave të duhura.

Së pari, të brendshme të mira dhe të zgjedhura me kujdes ju bëjnë të ndiheni më të sigurta.

Së dyti, këto veshje të brendshme veprojnë si themeli i veshjes suaj dhe janë shumë më të rehatshme pasi të keni gjetur përshtatshmërinë e duhur.

Së fundi, ata mund t’ju bëjnë të ndiheni shumë të bukur duke e ditur se keni diçka të bukur nën veshjen tuaj.

Rroba të mërzitshme

© fizkes/ depositphotos.com © AnnHaritonenko/ depositphotos.com

Të veshura me një këmishë të bardhë me një fund të zi, jo atlete me fund dhe duke përshtatur fiks këpucët me çantën tuaj – këto janë rregullat e modës që shihnim në shumicën e revistave dikur.

Epo të gjitha këto janë këshilla të vjetëruara.

Mos kini frikë të eksperimentoni me pamjen tuaj, mendoni jashtë të zakonshmes, dhe rezultati do të jetë i mrekullueshëm!

Çfarë të bësh me rrobat që nuk të duhen? Dhuroji nëse ende janë në gjendje të mirë!