10 Gjeste Romantike që e Bëjnë Marrëdhënien Tuaj më të Fortë se Kurrë

©Dean Drobot/shutterstock

Shumica prej nesh dëshirojnë të plaken me dikë, por studimet tregojnë se shkalla e martesës po bie, gjë që ka bërë që shumë prej nesh të mendojnë se një marrëdhënie e zgjatur është një mit ose thjesht nuk ia vlen.

Megjithatë, kjo nuk është aspak e vërtetë.

Dashuria dhe marrëdhëniet janë të ndërlikuara, por ka këshilla romantike praktike dhe të lehta që mund t’i zbatojmë në mënyrë që të sigurohemi që të marrim më të mirën prej tyre.

Ne kemi bërë disa hulumtime dhe një listë të disa këshillave romantike që mund të jenë receta e një marrëdhënieje të fortë dhe të lumtur.

Gjithmonë keni një ëndërr të vogël në mendje që e ndani bashkë.

Ndarja e një ëndrre të vogël ju bën të keni shpresë së bashku për të njëjtin qëllim. Mendoni për të kursyer para për një udhëtim në Disneyland me fëmijët ose një makinë të re. Ndoshta po shpresoni të rinovoni dhomën tuaj ose po planifikoni një bashkim familjar në shtëpi. Sido që të jetë, ndarja dhe puna drejt shpresave dhe ëndrrave është një mënyrë pozitive për t’ju mbajtur të lidhur dhe të lumtur.

Shënoni detaje në lidhje me dëshirat e thjeshta të partnerit tuaj.

© 500 Days of Summer / Fox Searchlight Pictures

Nëse e shihni se gjithmonë harroni ato që donin për ditëlindjen e tyre, kjo mund të jetë zgjidhja për këtë problem dhe më shumë. Sa herë që partneri juaj flet për një restorant të ri që ata dëshirojnë të vizitojnë, një film që ata presin premierën, ose diçka që ata dëshirojnë të blejnë, shkruajeni atë. Ju mund ta mbani atë si shënim në celularin tuaj dhe ta shikoni sa herë dëshironi t’i nxirrni ato në një takim ose t’i blini një dhuratë përvjetori.

Planifikoni surpriza të vogla për shokun tuaj të shpirtit.

© Good Sam / Wind Dancer Films

Pas muajve të parë të një marrëdhënie, shkëndijat krijohen më rrallë dhe ju mund të filloni të mësoheni me partnerin tuaj. Nuk do të thotë që nuk i doni më, por tani jeni më të qëndrueshëm. Dashuria e vërtetë nuk është vetëm pasion, por është gjithashtu një veprim vullneti ku ju vendosni të jeni me atë person çdo ditë. Por kjo nuk do të thotë që shkëndijat nuk duhet të ngjallen herë pas here.

Surprizoni partnerin tuaj me ëmbëlsirën e tyre të preferuar, përgatituni atyre një banjë të nxehtë pas një dite të vështirë në punë, ose blini bileta për atë film që ata duan ta shohin (të cilin e keni shkruar në fletoren tuaj).

Gjatë një argumenti, mendoni se si një pjesë e fajit mund të jetë i juaji

© Depositphotos.com

Nëse jeni duke debatuar dhe kuptoni se gjërat po largohen pak nga pak, shkoni në dhoma të ndryshme për 20 minuta. Kjo do t’ju japë të dyve një kohë për t’u qetësuar dhe më e rëndësishmja, të mendoni dhe të reflektoni për faktin se ju mund të keni kontribuar në një farë mënyre në situatën që po ju bën të luftoni.

Pasi të keni kaluar 20 minuta, sillni pak përulësi në tryezë dhe tregoni njëri-tjetrit ku mendoni se keni gabuar, kërkoni falje dhe përpiquni të gjeni së bashku një zgjidhje për problemin.

Praktikoni metodën 3-1.

© Midnight in Paris / Mediapro

Nëse ndonjëherë mendoni se bëni gjithmonë atë që dëshiron të bëjë partneri juaj, provoni këtë metodë. Të themi se doni të shkoni në teatër. Njëri nga ju mund të zgjedhë 3 filma që ata dëshirojnë të shohin dhe tjetri mund të zgjedhë atë që pëlqen më shumë nga ato 3 opsione. Në atë mënyrë, keni punuar së bashku për të marrë vendimin dhe të dy zgjodhët se çfarë të bëni.

Merrni ca kohë larg njëri-tjetrit

© Gossip Girl / Warner Bros.

Nëse e kalojmë gjithë kohën e lirë që kemi marrë me partnerin tonë, shanset janë se ka diçka që nuk po bëjmë atë që ne do të donim ta bënim vetëm. Mendoni të bëni një pedikyr, një kafe me miken tuaj ose të shkoni në një takim me nënën tuaj. Duhet të shpenzojmë kohë veç e veç për t’u rimbushur, veçanërisht introvertët. Në këtë mënyrë, do të keni mundësinë të ju mungojë partneri dhe të ktheheni tek ata me një qëndrim më të freskët.

Lehtësoni gjërat duke qenë bartës i lajmit të mirë.

© Midnight in Paris / Mediapro

Mundohuni t’i lehtësoni gjërat duke qenë ai që u tregon gjithmonë atyre lajmin pozitiv.

Mund të jesh ai që i fton për darkë, i cili i falënderon për atë vazo unike që keni për Krishtlindje, dhe që pranon ftesën për atë drekë të së dielës. Lëreni partnerin tuaj të trajtojë komunikimin negativ dhe të jini ai që kërkon falje që nuk dëshiron të marrë pjesë në aktivitete të ndryshme të përbashkëta.

Punoni së bashku në një projekt të ndërsjellë.

© Falling Inn Love / MarVista Entertainment

Krijoni diçka së bashku, vetëm ju të dy, kështu që bëheni ekspertë në punën ekipore. Ne po flasim për diçka kaq të thjeshtë sa përgatitja e një vakti të gatuar në shtëpi, rimodelimi i shtëpisë ose lyerja e derës së përparme. Është e rëndësishme për të dy të arrini diçka së bashku. Ndoshta regjistrimi në një klasë tjetër gjuhësore ose pjesëmarrja në një konkurs do të ishte e mirë.

Përkëdhelje! Kontakti fizik vetëm mund t’ju bëjë të ndiheni të dashuruar.

Prekja njerëzore është aq e fuqishme sa që mund të komunikojë dashurinë pa thënë asnjë fjalë. Për më tepër, përkëdheljet çlirojnë oksitocinën, e njohur edhe si “hormoni i dashurisë”.

Kjo substancë bën që ju dhe partneri juaj të ndiheni të lumtur, të sigurt dhe të lidhur – me pak fjalë, kjo ju bën të ndjeheni të dashuruar. Merrni këtë moment për t’i thënë faleminderit partnerit tuaj për një ditë tjetër pranë tyre.

Kjo jo vetëm që do t’ju bëjë të vlerësoni më thellësisht gjysmën tuaj të shpirtit, por do t’ju ndihmojë të dy të ndiheni më të vlerësuar. Plus, studimet tregojnë se shprehja e mirënjohjes në fakt ju bën të lumtur.

Lëreni partnerin tuaj të ketë një ditë të mbushur me aktivitete që duan.

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Rocio Camacho (@rocioccamacho) in data:

Ndonjëherë, merrni një ditë pushim nga gjërat e tjera dhe kaloni ca kohë me partnerin tuaj duke bërë atë që ata duan, edhe nëse është diçka që nuk ju intereson shumë. Të dy do të njiheni më mirë me njëri-tjetrin dhe kush e di, mbase do të merrni një hobi të ri që mund të filloni të praktikoni së bashku.