10 Këshilla si të Shpëtoni nga një Dhimbje Koke Ndërsa Punoni në Kompjuter

©Depositphotos.com,©Depositphotos.com

Një fakt që mbase nuk e dini – dhimbjet e kokës mund të trashëgohen. Kjo do të thotë që nëse njëri nga prindërit tuaj vuan nga dhimbje koke të rregullta, ju mund të keni një shans 50% më të madh për të vuajtur prej tyrea gjithashtu.

Ne kemi mbledhur një listë të ndryshimeve të vogla që mund të bëni ndërsa jeni ulur në tryezën tuaj, që të shmangni dhimbjen shkatërruese dhe pulsuese të kokës dhe të shijoni ditën tuaj.

Zbehni dritën.

 

Dritat dhe shkëlqimi i ndezur mund të shkaktojë dhimbje koke – ju mund ta shmangni këtë duke fikur disa drita ose duke tërhequr perdet e dritares. Nëse nuk mund ta bëni këtë, provoni të përdorni syze dielli me ose pa lente të polarizuara.

Shmangni aromat e forta.

© pixabay.com, © pexels.com

Aromat, produktet e pastrimit ose parfumi i fortë i kolegëve tuaj mund të rezultojë në një dhimbje koke. Për ta kapërcyer këtë, hapni dritaret për disa minuta ose përdorni një freskuese për të shmangur erën e fortë.

Hidratohuni dhe mos i anashkaloni vaktet.

© ItsACaptainDan/reddit, © ebba0194/reddit

Kur jeni të dehidruar, për shkak të humbjes së lëngjeve, truri juaj mund të tkurret, duke çuar në dhimbje koke. Për ta kundërshtuar këtë, kapni një gotë ose 2 ujë dhe pini në gllënjka të vogla.

Lidheni këtë me një vakt të shëndetshëm dhe ushqyes dhe i thoni lamtumirë dhimbjes tuaj të kokës. Nëse jeni duke lëvizur, sigurohuni që të merrni një shishe uji dhe një gjë të ëmbël kudo që shkoni.

Largoni çamçakëzin.

© pixabay.com, © pexels.com, © pixabay.com

Çuditërisht, kjo gjë e ëmbël shumëngjyrëshe dhe ngjitëse mund të jetë arsyeja që vuani. Çamçakëzi shkakton tension të nofullës dhe presion në nyjen tuaj më të përdorur. Gjëja më e mirë për të bërë është ta hiqni çamçakëzin, si dhe çdo ushqim tjetër ngjitës, të përtypshëm.

Lironi flokët.

© pexels.com, © pexels.com

Nëse i keni kapur flokët tuaj në një bisht të ngushtë ose nëse keni bërë disa gërsheta, jepini pushim flokëve tuaj – këto mund të shkaktojnë dhimbje koke të dhimbshme. Lërini flokët të ulen dhe lejoni që lëkura e kokës të relaksohet. Dhimbja e kokës tuaj do të zhduket për një moment.

Hani pak xhenxhefil ose bëni një çaj xhenxhefili.

© freepik.com, © pixabay.com

Xhenxhefili është i njohur për lehtësimin e dhimbjeve. Mund ta konsumoni në forma të shumëfishta – të freskët ose të përpunuar. Nëse jeni në një zyrë, mënyra më e lehtë është të krijoni çaj xhenxhefili. Sillni pak çaj dhe mbajeni në sirtarin tuaj për herën tjetër kur do t’ju duhet.

Sigurohuni që jeni ulur në një pozicion të rehatshëm.

Kurdoherë që jeni ulur në tryezën tuaj, sigurohuni që të jeni rehat. Mundohuni të rrini drejt, të keni shpinën të mbështetur, të mbani krahët paralel me kofshët dhe të mbani këmbët në tokë. Mundohuni të lëvizni ekranin tuaj në një mënyrë që sytë tuaj të shikojnë drejt, jo poshtë. Dhe e fundit, por jo më pak e rëndësishmja, mos e mbani telefonin tuaj midis kokës dhe shpatullës kur jeni në telefon. Në vend të kësaj, investoni në kufje ose në kufje me Bluetooth.

Ndërthurni ushtrime të frymëmarrjes në rutinën tuaj.

©Depositphotos.com

Ekzistojnë disa ushtrime të frymëmarrjes që mund t’i përdorni edhe kur jeni ulur në tryezën tuaj. Mbyllni sytë dhe vendosni një muzikë relaksuese. Zëvendësoni frymëmarrjet e shpejta me ato më të ngadalta – numëroni deri në 5 ndërsa merrni frymë, pastaj ngadalë numëroni deri në 5 ndërsa nxirrni frymën. Ju do të vini re se si trupi juaj relaksohet dhe dhimbja e kokës mund të detyrohet të largohet.

Mos hani më djathë.

© unsplash.com, © freepik.com

Produktet e djathit përmbajnë tyraminë, një substancë që ndodh natyrshëm. Zgjidhni djathë soje ose gjizë dhe djathë të moshuar si çedër, parmixhano, etj. Këta janë më të ulët në tyraminë dhe do të zvogëlojnë episodet e dhimbjes së kokës.

Vendosni një kompresë të nxehtë ose të ftohtë.

© shutterstock.com

Kur të jeni në zyrë, improvizoni. Përdorni një qese akulli nga frigoriferi i ndërmarrjes dhe vendoseni në ballë. Kjo do të sigurojë një lehtësim të menjëhershëm. Nëse kompresa e ftohtë nuk funksionon, provoni një të nxehtë duke lagur një peshqir kuzhine me pak ujë të nxehtë çezme.

Bëni një sy gjumë 15 minutësh për energji.

© unsplash.com, © pixabay.com

Në një studim të vogël mjekësor, 81% e pjesëmarrësve raportuan se të rënët në gjumë ishte strategjia më efektive për lehtësimin e dhimbjeve. Kur asgjë tjetër nuk funksionon, përpiquni të bëni një gjumë 15 minutësh. Nëse keni më shumë kohë, thjesht përdorni atë dhe bëni një sy gjumë më të gjatë.