10 Mënyra për të Hequr Kallot në Duar dhe Këmbë në Kushte Shtëpie

©Shchus/shutterstock,©Fishman64/shutterstock, ©New Africa/shutterstock

Kallot janë pjesë të lëkurës së trashë të shkaktuar nga fërkimi dhe ato mund të jenë një dhimbje e vërtetë.

Ato ndodhin shpesh në duar dhe këmbë dhe, ndonëse normalisht të padëmshme, mund të infektohen nëse nuk trajtohen.

Ndërsa mjekët mund t’i trajtojnë kallot me mjete speciale, acide ose një gur shtuf, ka edhe forma shtëpiake që njerëzit kanë përdorur për të trajtuar kallot duke përdorur sende të thjeshta që gjenden nëpër shtëpi.

Ne po ju lejojmë të mësoni disa nga mjetet juridike të ndryshme shtëpiake që njerëzit kanë përdorur gjatë viteve për të trajtuar kallot dhe për të zbutur lëkurën e tyre.

Thërrmoni pak aspirinë.

Aspirina e thjeshtë e farmacisë mund të ndihmojë në pastrimin e kallove tuaja. Thërrmoni rreth 5 ose 6 tableta aspirinë dhe përzieni pluhurin me lëng limoni dhe ujë. Bëni një pastë që mund të vendoset në kallo. Mbulojeni zonën me një peshqir të ngrohtë dhe mbulojeni me një qese plastike. Pas rreth 10 minutash, kruani kalluon me një gur shtuf. Nëse jeni diabetik ose keni alergji nga aspirina, mos e përdorni këtë metodë.

Përdorni një pastë sode buke.

Shtimi i sodës së bukës në banjën e këmbëve mund të ndihmojë në shërimin e kallove, por ka një mënyrë më pak të çrregullt. Përzieni sodën e bukës me ujë për të bërë një pastë dhe aplikojeni rregullisht në kallo derisa të shërohen.

Zhyteni në pak çaj.

Çaji i këndshëm dhe i ngrohtë është gjithmonë ngushëllues, por mund të jetë i mirë edhe për lëkurën. Kur njomni kallot tuaja, përzieni çajin e kamomilit ose vajin e pemës së çajit në ujë. Kjo do të ndihmojë për tharjen e lëkurës tuaj. Nëse çaji njollos lëkurën tuaj, kjo mund të rregullohet lehtësisht me sapun dhe ujë.

Fërkojeni me niseshte misri.

Kallot mund të parandalohen lehtësisht. Fërkoni duart me niseshte misri për t’i mbajtur ato të thata, gjë që parandalon irritimin e kallove dhe infeksioneve të tjera të mundshme. Kjo metodë gjithashtu mund të qetësojë kallot e dhimbshme.

Bëni një mbështjellës me uthull.

Zhytni një top pambuku në uthull dhe ngjiteni në kallo. Lëreni në zonë gjatë gjithë natës dhe më pas fërkojeni me një gur shtuf. Sigurohuni që uthulla të prekë kallon dhe jo lëkurën përreth.

Fërkojeni me feta ananasi.

Lëvorja e ananasit ka enzima që mund të ndihmojnë në zbutjen dhe largimin e kallove. Vendosni një copë të vogël lëvozhgë të freskët ananasi mbi kallus dhe mbështilleni me një copë leckë për ta mbajtur në vend. Kjo duhet të bëhet një herë në natë për një javë. Aplikimi i lëngut të ananasit në këtë zonë mund të ndihmojë gjithashtu para dhe pas mbështjelljes.

Ngjisni bukën e ndenjur në zonë.

Buka e ndenjur mund të mos jetë e mirë për t’u ngrënë, por mund të ndihmojë në zbutjen e lëkurës tuaj. Lyejeni gjysmën e një fete me uthull molle dhe ngjiteni në kallo përpara se të shkoni në shtrat. Mbështilleni me mbështjellës plastik dhe vishni një çorape pambuku. Kallusi duhet të trajtohet brenda pak orësh.

Përdorni aloe gjatë natës.

Ju mund të përdorni ose një gjethe aloe ose xhel të pastër aloe për këtë truk. Aplikoni pjesën me mish të bimës ose xhelin në kallo dhe mbulojeni me një fashë. Tani duhet të jetë mjaft e butë për t’u zbardhur.

Nxirrni vajin nga vitaminat A dhe E.

Vitaminat mund të ndihmojnë në trajtimin e lëkurës tuaj, edhe kur përdoren në mënyrë topike. Merrni një gjilpërë dhe shponi një kapsulë me vitaminë A ose E. Mblidhni vajin dhe aplikojeni në kallusin tuaj. Bëjeni këtë para se të flini dhe vazhdoni derisa kallusi të shërohet.

Vishni çorape (ose doreza) me kremra speciale ose vazelinë.

Kremrat ose losionet eksfoliuese mund të ndihmojnë në trajtimin e kallove, veçanërisht nëse ato përmbajnë acid salicilik, ure ose laktat amonium. Përveç kësaj, kremrat për zbutjen e lëkurës ose vazelina mund të ndihmojnë gjithashtu në zbutjen e kallusit. Mbajtja e çorapeve ose dorezave pas aplikimit të kremrave mund të ndihmojë në izolimin e lagështirës për kallo në këmbë ose në duar.

Kallot mund të shfaqen për disa arsye.

Kallot janë një nga mekanizmat mbrojtës të trupit tonë; ato formohen kur ka fërkim midis lëkurës dhe sipërfaqeve të tjera. Ata janë zakonisht gjendet në duar, këmbë dhe midis gishtërinjve. Kur shfaqen, nuk keni nevojë domosdoshmërisht të vizitoni një mjek për t’i hequr ato; ju thjesht mund të hiqni qafe atë që i shkakton ato vetë.

Duke luajtur një instrument ose duke përdorur mjete pune. Kallot mund të shfaqen në duart tona për të njëjtat arsye si në këmbët tona, kështu që nuk është çudi që nëse kalojmë shumë kohë duke ushtruar presion mbi gishtat me instrumente dhe mjete dore, mund të shfaqet një kallo. Për të parandaluar që kjo të ndodhë, mund të përdorni doreza të posaçme të mbushura ose pëlhura pëlhure për të kapur dorezat e veglave tuaja.

Veshja e këpucëve që nuk përshtaten. Ndonjëherë, ndihemi si Hirushja kur gjejmë këpucë që na përshtaten në mënyrë perfekte, por herë të tjera, ato nuk përshtaten siç duhet dhe kemi kallo. Nëse këpuca është shumë e madhe, këmba juaj mund të rrëshqasë dhe të fërkohet me pëlhurën; por nëse është shumë e vogël, mund të shtypet dhe të fërkohet me një qepje të brendshme. Ju mund të parandaloni kallot duke i dhënë hapësirë ​​gishtërinjve tuaj – provoni t’i tundni ato; nëse nuk mundeni, atëherë këpucët janë shumë të ngushta për ju.

Gjithashtu, nëse përdorni ortotikë dhe inserte, merrni ato me vete kur shkoni për të blerë këpucë.

Mbajtja e këpucëve me taka të larta për periudha të gjata kohore. Takat e larta janë të shkëlqyera sepse ju bëjnë të dukeni më të gjata, por mund të shkaktojnë edhe kallo. Kjo lloj këpucësh ushtron shumë presion mbi gishtat e këmbëve dhe mund të shkaktojë që femrat të kenë më shumë probleme me këmbët sesa meshkujt.

Duke mos veshur çorape. Fërkimi midis këpucës dhe çorapit i pengon këmbët tuaja të lëvizin shumë. Nëse vendosni të mos vishni çorape, fërkimi do të ndodhë midis këmbës suaj dhe këpucës.

Plus: A është e nevojshme të shkojmë te mjeku për të hequr kallot?

Zakonisht, pasi të kemi identifikuar shkakun e një kalloje, ne mund ta parandalojmë që të mos bëhet më i madh vetë. Nëse e rregullojmë problemin, kallo mund të zhduket me ndihmën tonë, por trajtimi i tij në shtëpi mund të jetë i rrezikshëm për njerëzit me kushte të caktuara shëndetësore, si diabeti.

Vizita te mjeku është një ide e mirë nëse keni ndonjë nga kushtet e mëposhtme: diabet, lëkurë delikate, kushte me rrezik të shtuar infeksioni, nëse kallo dhemb, nëse keni strukturë anormale të kockave ose nëse trajtimet në shtëpi nuk funksionojnë.