10 Truke për të Kontrolluar sa Shumë Hani pa u Ndjerë të Uritur

©depositphotos

Dieta mund të jetë shumë e vështirë dhe kërkon shumë kohë, dhe me siguri ju lë me ndjenja urie shumë herë.

Por ne kemi një lajm të mirë për ju: Interneti është i pasuruar me disa zakone që mund t’i mësoni vetes që do t’ju ndihmojnë të zvogëloni atë se sa dëshironi të hani pa mbetur të uritur gjatë gjithë ditës.

Ne kemi mbledhur 10 nga truket më të mira dhe më të lehta për të kufizuar porcionet që hani në mënyrë që t’i përfshini ato në jetën tuaj – është aq e lehtë.

Hani ushqim më pikant.

Bëjini ushqimet tuaja të preferuara pikante, ose pritni një spec. Është një truk shumë i thjeshtë që rrit shijen e ushqimit tuaj dhe nxit humbjen e peshës duke zvogëluar urinë, sipas këtij studimi.

“Ne zbuluam se konsumimi i specit të kuq mund të ndihmojë në menaxhimin e oreksit dhe djegien e më shumë kalorive pas një vakti, veçanërisht për individët që nuk konsumojnë erëza rregullisht,” pohoi një studiues.

Pini nga një gotë e gjatë.

Pijet me sheqer zakonisht nuk rekomandohen në një dietë. Një truk i thjeshtë për të konsumuar më pak pa humbur pijen tuaj të preferuar është të hidhni pijen në gota më të vogla dhe më të larta. Siç sugjerohet nga ky studim, do të ndjeheni sikur të keni pirë më shumë. Shtoni pak akull në pijen tuaj për ta bërë atë të duket edhe më e plotë (kur në të vërtetë është më pak)!

Shijoni menten

Aroma dhe shija e mentës mund të nxisë humbjen e peshës duke luftuar çdo dëshirë për ushqim që mund të keni gjatë ditës. Kështu që për të zvogëluar pirjen e tepërt të ushqimeve, ne sugjerojmë të blini një qiri me aromë nenexhiku ose të keni pak çaj të shijshëm menteje gjatë ditës.

Hani me dorën tuaj jo mbizotëruese.

Mund të jetë pak sfiduese, por të hani me dorën “e gabuar” do t’ju bëjë të ushqeheni më ngadalë dhe të jeni më të vëmendshëm. Është thënë që kjo do të zvogëlojë urinë dhe do të çojë në nivele më të larta të kënaqësisë midis vakteve.

Blini një set pjatash me ngjyra.

Ky studim sugjeron që të krijoni një kontrast me ngjyra midis ushqimit dhe pjatës tuaj është çelësi për të bërë që të shërbeni më pak. Edhe pse arsyeja nuk është plotësisht e qartë akoma, studime të tjera zbuluan se njerëzit që hanë nga pjatat e kuqe konsumojnë më pak në përgjithësi, pavarësisht nga ngjyra e ushqimit.

Po ashtu blini dhe pjata më të vogla

Nëse shërbeni më tepër se sa duhet, ka shumë të ngjarë që edhe hani më tepër se sa duhet. Në mënyrë surprizuese, në këtë studim, madje edhe ekspertët e ushqimit shërbyen 31% më shumë pa qenë të vetëdijshëm për këtë kur iu dha një pjatë më e madhe për të ngrënë.

Me sa duket, është distanca deri në kufirin e pjatës ajo që ju bën të vendosni se cila është një pjesë e duhur në vend të sasisë së ushqimit vetë. Kështu që më mirë të blini edhe disa pjata të vogla!

Përfundoni vaktin tuaj me një lloj të ri të trajtimit të ëmbël.

Të gjithë i duam ëmbëlsirat dhe shumica prej nesh nuk mund të presim deri në kohën e ëmbëlsirës ndërsa darkojmë. Fatkeqësisht, ne gjithashtu e dimë që këto trajtime nuk përshtaten shumë mirë në një dietë. Provoni ta trajtoni veten në një mënyrë tjetër, si duke shijuar një filxhan çaj të ëmbël pas darkës.

Filloni çdo vakt me një gotë ujë.

Simptomat e dehidrimit mund të jenë ato që po shkaktojnë një bark që bën zhurmë në vend të urisë aktuale. Konsumimi i ujit dhe çajit bimor do t’ju ndihmojë të jeni të ngopur gjatë gjithë ditës. Dhe për fat të mirë, uji është një nga gjërat e pakta që mund të kënaqeni sa të doni pa u shqetësuar për marrjen e kalorive.

Shtoni perime

Një mënyrë e thjeshtë për të zvogëluar kaloritë është duke pasuruar vaktet tuaja me shumë perime.

Vendosni karbohidratet sipër në vend të bazës.

Drithërat bëjnë që nivelet e sheqerit në gjak të rriten pas ngrënies, duke çuar në shtim në peshë. Prandaj ju sugjerojmë të rimendoni mënyrën e përdorimit të tyre. Për shembull, në vend që të filloni me një bazë granola në mëngjes, mbushni kupën tuaj me kos dhe pastaj spërkatni vetëm një sasi të vogël granola sipër.