11 Gjërat që Çiftet e Lumtura i Bëjnë Para Gjumit

Është shumë e rëndësishme që të kaloni ca kohë me partnerin tuaj para se të shkoni në gjumë.

Nuk ka rëndësi se sa kohë duhet të kaloni së bashku – një orë ose vetëm disa minuta. Nëse jeni vetëm ju të dy në praninë e njëri-tjetrin, flisni dhe shfaqni dashurinë tuaj, kjo është gjithçka që ju nevojitet.

Ne kemi bërë një listë me disa këshilla të thjeshta por shumë efektive nga psikologët. Ne gjithashtu përgatitëm një bonus të veçantë për ju në fund.

Vendosini telefonat në modalitetin “silent” dhe largojini

© Depositphotos

Varësia ndaj mediave sociale pengon çlirimin e oksitocinës në trupin tuaj. Ky hormon është përgjegjës për intimitetin emocional dhe lidhjen. Psikoterapistja Carol Carey këshillon që duhet ndjekur një rregull i thjeshtë: fikni telefonat tuaj ose mbajini ato larg vetes që në orën 9:00.

Harrojeni punën

Mundohuni të harroni punën dhe mos e kontrolloni emailin tuaj të punës kur jeni në shtrat. Është shumë më mirë ta kaloni atë kohë së bashku dhe të bëni pak pushim, që të nesërmen të jeni më produktiv në punë.

Biseda lidh çiftet emocionalisht, ju ndihmon të harroni për problemet dhe ju bën të ndiheni të relaksuar. Shmangni bisedat për punën, vështirësitë financiare ose ndonjë gjë tjetër që mund ta bëjë partneri juaj të ndihet i/e shqetësuar.

Shkoni në shtrat në të njëjtën kohë me partnerin

© Depositphotos

Shumë çifte nuk e shohin njëri-tjetrin gjatë gjithë ditës dhe e kanë zakon të shkojnë në shtrat në kohë të ndryshme. Sipas psikologut Curt Smith, çiftet e lumtura i lajnë dhëmbët së bashku dhe shkojnë në shtrat në të njëjtën kohë.

Kjo i ndihmon ata që të ruajnë ngrohtësinë dhe intimitetin e marrëdhënies së tyre.

Ndiqni një rutinë.

© Depositphotos

Duke ndjekur të njëjtën rutinë gjumi çdo ditë ju ndihmon të fleni më mirë. Ndërsa jeni duke ndjekur një rutinë familjare, truri juaj merr një sinjal të afatit kohor të gjumit dhe përgatit trupin tuaj për gjumë.

Nëse ndiqni të njëjtën rutinë së bashku me partnerin tuaj, kjo do ta bëjë marrëdhënien tuaj më intime dhe më të besueshme.

Bëni një bisedë të hapur

© Depositphotos
 • Kushtojini vëmendje ndjenjave të njëri-tjetrit. Ju nuk keni nevojë të jepni këshilla ose të gjeni zgjidhje të menjëhershme për problemet. Ndonjëherë thjesht duam të flasim dhe të ndiejmë kujdesin dhe mbështetjen e të dashurve tanë.
 • Psikologu Ryan Howes sugjeron t’i dedikoheni njëri-tjetrit disa minuta para se të bini në gjumë për të shprehur ndjenjat pozitive për partnerin tuaj. Kjo do të ndihmojë që ta mbyllni ditën me pozitivitet dhe do t’ju bëjë të ndiheni më mirë. Kjo gjithashtu ka një ndikim pozitiv në disponimin tuaj të përgjithshëm.
 • Mundohuni të harroni gjithçka që ndodhi atë ditë, dhe lini të gjitha problemet dhe shqetësimet tuaja jashtë derës së dhomës së gjumit. Tregoni partnerit tuaj se sa e doni atë. Është shumë e rëndësishme të jeni serioz dhe të sinqertë kur shprehni ndjenjat tuaja.

Mos argumentoni dhe mos krijoni situata të tensionuara

© Depositphotos

Curt Smith na kujton që të përpiqemi që të mos përfshihemi në argumente të nxehta para se të shkojmë në gjumë. Zënkat në shtrat kurrë nuk ndihmojnë për të zgjidhur një problem. Për më tepër, është më e vështirë për të dy që të bini në gjumë dhe do të ndiheni më depresivë të nesërmen.

Mbani dhomën tuaj të gjumit pa fëmijë.

© Depositphotos

Sipas psikologut Michael Viner-Davis, e vetmja kohë që mund t’i leni fëmijët tuaj të flenë në shtrat është kur ata shohin ndonjë ëndërr të keqe. Në çdo kohë tjetër, gjumi juaj duhet të jetë hapësira juaj private. Ju duhet të keni atë hapësirë që ju të dy të mbani intimitetin tuaj.

Mos e ndani një shtrat me kafshët tuaja shtëpiake.

© Depositphotos

Siç raportohet nga hulumtimi i Universitetit të Kansas, 63% e njerëzve që flenë me kafshët e tyre shtëpiake nuk kanë gjumë të mjaftueshëm. Kafsha juaj shtëpiake nuk mund të flejë gjatë natës dhe shpesh e shqetëson gjumin tuaj. Për më tepër, të kesh një kafshë në shtrat shkel “rregullin e dyshes” në dhomën tuaj të gjumit.

Mos pini alkool ose duhan.

© Depositphotos

Shumë çifte pëlqejnë të konsumojnë një gotë verë para se të shkojnë në shtrat për të krijuar një atmosferë romantike. Megjithatë, ndërsa trupi juaj po tret alkoolin, periudha e rikthimit të gjumit tuaj bëhet më e shkurtër.

Kjo do t’ju bëjë të ndiheni të lodhur, të hutuar dhe lehtësisht të mërzitur kur të zgjoheni në mëngjes. Alkooli ju bën gjithashtu të gërhitni dhe nikotina në cigare promovon pagjumësinë.

Bëjini njëri-tjetrit masazh

© Depositphotos

Specialistët nga Fondacioni Kombëtar i Gjumit konfirmojnë se një masazh i lehtë dhe relaksues para se të shkoni në shtrat përmirëson cilësinë e gjumit tuaj, zvogëlon ankthin dhe i afron bashkëshortët.

Mos harroni për përqafimet dhe puthjet.

© Depositphotos

Mos harroni të puthni partnerin tuaj përpara se të flini dhe të përqafohuni për disa minuta kur jeni tashmë në shtrat. Kjo është shumë relaksuese dhe ngjall emocione pozitive. Psikologët janë të bindur se nëse përqafohesh ndërsa fle, marrëdhëniet tuaja do të jenë më të mira.

Bonus

© 20th Century Fox © Paramount Pictures

Nëse vuani nga pagjumësia, përpiquni të bëni disa ndryshime në stilin e jetës tuaj.

 • Mos pini kafe pas mesditës.
 • Zgjohuni herët.
 • Mos bëni meze para se të shkoni në shtrat.
 • Blerja e disa mbulesave të bukura dhe të shtrenjta mund t’ju ndihmojë të bini në gjumë më shpejt.
 • Mos fleni gjatë ditës në fundjava.
 • Lërini të gjitha pajisjet jashtë dhomës së gjumit.
 • Ajroseni dhomën tuaj.
 • Bëni një dush të nxehtë para se të shkoni në shtrat.
 • Mundohuni të mos punoni pas orës 9 të mbrëmjes.
 • Mos pini shumë ujë para se të flini.