11 Këshilla për Gjumin e Foshnjës që u Falin Mamave Kohën e Qetësisë

Të bëhesh prind është një bekim. Megjithatë, mund të jetë edhe një sfidë, pasi është një aventurë krejtësisht e re pa asnjë udhëzim në dorë. Një nga vështirësitë më të mëdha me të cilën prindërit duhet të përballen është gjumi i foshnjës.

A është rutinë e lodhshme gjumi foshnjës që ju mban zgjuar gjithë natën?

Nuk ka gjë më të mirë se një mbështjellëse e rehatshme.

Bebet i nënshtrohen një refleksi të tmerrshëm që ndodh nga lindja deri në moshën 6 muajshe. Ky refleks shkaktohet nga një ndjesi e rënies së lirë dhe shkakton trazira të papritura dhe ngritje të krahëve, të cilat eventualisht mund t’i zgjojnë ato.

Duke e mbajtur foshnjën në një mbështjellëse të ngushtë i ndihmon ata t’i shmangin këto ndjesi dhe u lejon atyre të flenë pa probleme.

Përdorni ndriçues të ndryshëm për të ndihmuar fëmijën tuaj të bëjë dallimin mes ditës dhe natës.

© depositphotos.com

Për t’i mësuar bebes tuaj që nata është për të fjetur gjumë mund të jetë një detyrë e vështirë. Planifikoni orarin e gjumit të natës për fëmijën tuaj. Përdorni abazhur ose një dritë të zbehtë duke sinjalizuar kështu fëmijën tuaj se është koha për të fjetur. Kjo rregullon ritmin e qarkullimit të fëmijës suaj.

Shtoni një dush të ngrohtë në rutinën e natës së fëmijës tuaj

© depositphotos.com

T’i shtoni rutinës së fëmijës tuaj një banjë të ngrohtë duke i ndërruar edhe pelenën është një shenjë për beben që është koha për gjumë dhe ky zakon gjithashtu bën mrekulli për një gjumë të qetë gjatë natës.

Rregulloni temperaturën e dhomës së bebes

Sipas librit të Dr. Alan Green, nga gjuajtjet e para në bark e deri tek hapat e parë, temperatura optimale për gjumin e një foshnjeje shkon nga 16 deri në 21 gradë Celcius.

Mbajtja e dhomës së foshnjës tuaj në një temperaturë pak më të ulët lejon që fëmija të bjerë në gjumë më shpejt. Vendosja e një ventilatori me shpejtësi të ulët ose mbajtja e dritareve pak të hapur mund të ndihmojë shumë.

Përdorni zhurmuesin e bardhë në dhomën e bebes 

Zhurma e bardhë është jashtëzakonisht e dobishme për foshnjën që të flejë, pasi ajo tingëllon shumë afër që në kohën kur foshnja është në barkun tuaj. Gjetja e llojit të duhur të zhurmës që lehtëson foshnjën tuaj për të fjetur mund të bëjë punën.

Vendosja e një ventilatori me shpejtësi të mesme ose një makinë me zhurmë të bardhë mund të bëjnë mrekulli për të ndihmuar fëmijën tuaj që të mos acarohet dhe të qetësohet.

Planifikoni ndryshimin e pelenave gjatë natës

© depositphotos.com

Planifikimi i ndryshimit të pelenave gjatë natës mund të ndihmojë fëmijën tuaj të flejë më mirë. Para ushqimit në mesnatë, ndërroni pelenën e foshnjës tuaj dhe i vendoseni përsëri në gjumë.

Nëse e ndryshoni pelenën pas ushqimit, ata mund të zgjohen tërësisht dhe pastaj mund të zgjasë më shumë për të rënë në gjumë.

Ndërpriteni marrjen e kafeinës nëse jeni duke ushqyer me gji.

© shutterstock.com

Kafeina në pije ose kafe zakonisht nuk zbulohet në urinën e foshnjës, megjithatë disa doza kafeine gjatë gjithë ditës mund të jetë e mjaftueshme. Marrja e doza më të larta të kafeinës (5 gota 6 ose më shumë) mund të shkaktojë që fëmija juaj të shqetësohet dhe të irritohet.

Kushtojini vëmendje të kujdesshme ndryshimeve në gjendjen shpirtërore të foshnjës nëse keni ngrënë pak çokollatë më tepër ose çaj gjatë ditës kjo mund të ndihmojë të reduktoni konsumimin e kafes në dietën tuaj.

Limitoni kohën e shpenzuar përpara ekranit para orës së gjumit.

Fëmija juaj mund të jetë një yll i Instagramit, megjithatë, hulumtimet tregojnë se foshnjat që luajnë me ekranet me prekje si telefonat ose pajisjet e tjera duan më kohë për të rënë në gjumë. Duke i mbajtur foshnjat larg ekraneve për një orë ose 2 para se të flenë mund t’i ndihmojë ata të përgatiten për të rënë në gjumë.

Shmangni kontaktin me sy gjatë kohës që vendosni fëmijën në gjumë.

© pixabay.com

Gjërat e para që foshnjat mësojnë është që të bëjnë kontakt me sy për të komunikuar dhe njohur njerëzit rreth tyre. Duke realizuar kontakt me sy me foshnjën dhe bisedat me të çlirojnë hormonin e dashurisë, oksitocinën, e cila rrit rrahjen e zemrës së foshnjës.

Prandaj, duke shikuar sytë e të voglit tuaj, ndërsa ju jeni duke e vënë në gjumë, në të vërtetë mund të ketë efekt të kundërt.

Nuk ka problem ta zgjoni fëmijën për ta ushqyer.

© depositphotos.com

Shumë prindër i betohen një rregulli: Asnjëherë mos e zgjoni një fëmijë kur është duke fjetur. Megjithatë, nëse fëmija juaj është duke fjetur edhe gjatë kohës që duhet të ushqehet ose nuk ka ngrënë gjatë 3 orëve të fundit, nuk ka problem ta zgjoni fëmijën!

Kjo jo vetëm që do t’i krijojë fëmijës tuaj një rutinë të duhur të gjumit, por gjithashtu siguron që fëmija të flejë rehat.

Gjeni se çfarë funksionon më së miri për ta vënë fëmijën tuaj në gjumë.

© unsplash.com

Fëmijët kanë pëlqimet dhe mospëlqimet e tyre dhe përderisa nuk ka një manual të caktuar për atë që funksionon më së miri për ta, fëmija juaj mund t’ju japë sinjale për atë që është fitimprurëse për ta.

Qoftë fërkimi i vetullave të tyre ose zhurmat e tharëses, çdo prind ka një mundësi për ta bërë këtë veprim.

A njihni ndonjë metodë tjetër për ta vënë fëmijën tuaj në gjumë? Na tregoni komentet e mëposhtme.