11 Rregulla që Duhet t’i Respektoni Çdo Ditë Nëse i Keni Kaluar 25 Vite

© pexels.com © pexels.com

Imagjinoni sikur keni një kostum të bukur dhe unik që ju përshtatet në mënyrë të përkryer dhe ju bën të dukeni sharmante.

Për ta bërë atë më jetëgjatë do të duhet të filloni të kujdeseni për atë që në çast.

E njëjta situatë është edhe me mbajtjen e lëkurës tuaj – ju duhet të filloni të kujdeseni për atë kur është e freskët dhe e tendosur.

Ne dëshirojmë t’u ndihmojmë të gjitha femrave që të ndjehen të bukura gjithmonë dhe për këtë arsye ne kemi përgatitur për ju disa udhëzime të shkurtra se si të kujdeseni për lëkurën tuaj pas 25 vjetësh.

Rregulli 1: Ruani atë që keni

Jeni ende të reja dhe të bukura dhe nuk keni nevojë për sende kozmetike për të ‘shfaqur një pamje të shëndetshme’, përkujdesjen e rrudhave, tërheqjen e lëkurës ose gjëra të tjera që shpesh lidhen me lëkurën e plakjes. Qëllimi juaj është të ruani freskinë dhe tendosjen që ju është dhënë nga natyra.

Çfarë duhet të bëni: Bëjini vetes pyetjen “A qëndron apo ndryshon?” Kur vlerësoni domosdoshmërinë e një sendi kozmetik. Nëse përgjigjja është “ndryshim”, lëreni këtë artikull edhe për 10 vjet të tjera.

Rregulli 2: Jo thatësisë

Lagështia është thelbësore. Ju duhet të qëndroni të hidratuar si brenda dhe jashtë. Ndryshimet e para vizuale që lidhen me moshën ndodhin për shkak të faktit se lëkura humbet lagështinë. Ne nuk mund ta ndalojmë këtë proces, por është e mundur që ta ngadalësojmë atë.

Çfarë duhet të bëni: Filloni të përdorni artikuj që përmbajnë acid hekuriak dhe përbërës të tjerë hidratues. Gjithashtu, në çantën tuaj duhet të keni gjithmonë një spërkatës fytyre. Dhe mos harroni të mbani një ekuilibër të ujit në trupin tuaj.

Nëse e keni të vështirë për ta mbajtur mend, njoftimet nga aplikacionet e ndryshme në smartfonët tuaj mund të ndihmojnë shumë. Përveç kësaj, ju mund të merrni një monitor në shtëpi për të kontrolluar përmbajtjen e ujit në trupin tuaj.

Rregul 3: Mos prekni

Bukuria juaj përballon forca të fuqishme si koha, graviteti, ndotja dhe faktorë të tjerë negativë të jashtëm. Pra, pse ta komplikojmë detyrën dhe të shkatërrojmë shëndetin e lëkurës me duart tona?

Nuk jeni të sigurta nëse e bëni këtë? Kur ishte hera e fundit që prekët fytyrën – mbështetët mjekrën tuaj në pëllëmbë, prekën hundën tuaj, ose madje keni fjetur në stomak. E qartë?

Dhe para se ta prekni fytyrën, po mbanit telefonin, timonin, ose diçka tjetër, apo jo? Problemi këtu është se ju po e bëni pis fytyrën tuaj.

  • Çfarë duhet të bëni:

– Largojeni vesin e prekjes së fytyrës kur nuk është e nevojshme.

– Mos i fshini sytë. Edhe me duar të pastra – mund të dëmtojë lëkurën e kapakëve.

– Përdorni jastëkë mëndafshi dhe ndryshojini ato 1-2 herë në javë – ato janë më të mirë për fytyrën tuaj se sa pambuku apo sateni.

– Pas larjes së fytyrës tuaj, fshij butësisht atë të thatë.

– Bëjeni zakon ta mbani larg telefonin nga fytyra.

– Çdo manipulim mekanik me lëkurën duhet të kryhet nga një kozmetolog ose ju vetë, por vetëm pasi të konsultoheni me një dermatolog dhe të merrni rekomandimet e nevojshme prej tyre.

Rregulli 4: Mbroni veten nga dielli

Pa marrë parasysh sa herë dermatologët flasin për dëmet e rrezeve të diellit, ka ende disa të dashuruar pas lëkurës prej bronzi që janë të gatshëm të ndërmarrin rrezikun dhe të thyejnë të gjitha rregullat.

Ndërkohë, spektri i rrezeve UV, i cili depërton në shtresa më të thella të lëkurës, mund të hollojë shtresën e lëkurës nëse lëkura ekspozohet vazhdimisht ndaj diellit. Shresa e dermës siguron mbështetjen strukturore për lëkurën. Kur dobësohet derma, shtresa e sipërme e lëkurës, e quajtur epidermë, fillon të përshpejtohet.

A nuk jeni ende gati për të ndaluar së marruri rreze? Atëherë të paktën përpiquni të minimizoni rrezikun.

– Çfarë duhet të bëni:

– Mos harroni rregullin kryesor – sapo hija juaj të bëhet më e shkurtër se gjatësia juaj, është një sinjal që duhet të fshiheni nga dielli.

– Sigurohuni që të merrni kozmetikë të mirë që do të përdorni para dhe pas plazhit.

– Rritni intensitetin e procedurave të hidratimit me 1,5-2 herë.

– Së fundi, dashuroje ngjyrën e lëkurës tuaj natyrale dhe mbrojeni me ndihmën e kremrave dhe kapeles së plazhit.

Rregulli 5: Hiqni dorë nga zakonet e këqija

© depositphotos.com © depositphotos.com

Zakonet e këqija quhen të këqija sepse dëmtojnë shëndetin tonë. Dhe meqenëse lëkura jonë është e ndjeshme ndaj ndonjë keqfunksionimi në trup, kjo do të thotë që zakonet e këqija dëmtojnë edhe bukurinë tonë.

Pas 25 vjetësh, bëheni një person i pavarur, i cili nuk ka nevojë të dëmtojë vetveten në mënyrë që të duket e lezetshme, të përshtatet etj. Prandaj, ju duhet të relaksoheni dhe të fokusoheni vetëm në gjërat që janë të mira për ju.

Çfarë duhet të bëni: Mos filloni një jetë të re çdo të hënë. Gjykimet zakonisht çojnë në dështime. Në vend të kësaj, filloni me hapa të vegjël. Për shembull, nëse jeni mësuar të qëndroni deri vonë, por doni të normalizoni rutinën tuaj të gjumit, filloni të shkoni në shtrat në të njëjtën kohë çdo natë.

Edhe nëse shkoni në shtrat në orën 2.30 të mëngjesit, përpiquni ta bëni në të njëjtën kohë dhe mos qëndroni deri në orën 3.00. Pasi të jeni mësuar me këtë disiplinë, do të jetë më e lehtë për ju që të rishikoni kohën e duhur për të shkuar në shtrat në një kohë të mëparshme.

Në internet ka shumë teknika që ndihmojnë në luftën kundër zakoneve të këqija – zgjidhni atë që funksionon për ju.

Rregulli 6: Pastrimi i rregullt

© depositphotos.com

Shumica prej nesh jetojmë në qytete ku ne vetëm mund të ëndërrojmë për pastërtinë e ajrit.

Në këto kushte, lëkura është një nga faktorët kryesorë që na mbrojnë nga ndotja e ndryshme, mikrobet dhe bakteret gjatë gjithë ditës. Gjëja më e mirë që mund të bëjmë për të falenderuar lëkurën tonë është pastrimi i saj i tërësishëm dhe me kujdes.

Dhe nëse pastrohet me ujë të bollshëm në mëngjes është e mjaftueshme, ritualeve të pastrimit në mbrëmje duhet patjetër t’u kushtohet më shumë vëmendje.

Çfarë duhet të bëni: Lexoni me kujdes përmbajtjen e kozmetikës së spastrimit, përjashtoni artikujt që përmbajnë alkool. Ju duhet të kujtoheni gjithmonë për të hequr makeup-in tuaj pa marrë parasysh nëse përdorni pastrimin me shumë faza ose thjesht bëni një pastrim të shpejtë.

Gjithashtu, një kozmetolog mund t’ju ndihmojë të zgjidhni një program të përshtatshëm për lëkurën tuaj për të përmirësuar efikasitetin e përkujdesjes tuaj. Është e lehtë të zgjidhni gabimin duke marrë parasysh varietetet e artikujve kozmetikë në ditët e sotme.

Rregulli 7: Kozmetikë me cilësi të mirë

Jini shumë të kujdesshëm dhe të vëmendshëm ndaj gjërave që prekin lëkurën tuaj, veçanërisht kozmetikëve. Si rregull, tualeti i mëngjesit qëndron mbi ju gjatë gjithë ditës dhe gjatë gjithë kohës ai ka një efekt në lëkurën tuaj, qoftë pozitiv ose negat. Kjo varet nga cilësia e kozmetikës që përdorni.

Çfarë duhet të bëni:

– Blini produkte për të cilat cilësia është primare.

– Zgjidhni versionet e lehta të toneve të bazave për një përdorim të përditshëm.

– Lani brushat dhe sfungjerët kozmetikë çdo ditë.

– Ruani sendet kozmetike në mënyrë korrekte.

– Kontrolloni datën e skadimit të të gjitha sendeve në çantën tuaj kozmetike çdo 6 muaj.

– Mos u ndjeni keq kur hidhni sendet e skaduara – shëndeti dhe shëndeti i lëkurës suaj janë më të çmuara.

Rregulli 8: Buzëqeshni

Rrudhat e para që shfaqen në fytyrën tuaj janë një model i emocioneve më të përdorura. Është e lehtë të kuptojmë karakterin e një personi 50-vjeçar pasi emocionet më të shpeshta rrinë në fytyrë si një maskë.

Kjo është arsyeja pse është e nevojshme të mendoni tani për mënyrën se si do të dukeni më vonë.

Çfarë duhet të bëni: Për të hequr shprehjet e padëshiruara të fytyrës ju mund të filloni të praktikoni teknikën e relaksimit. Kjo do t’ju ndihmojë të përballoni stresin dhe të relaksoni muskujt e fytyrës.

Gjithashtu, përpiquni të kontrolloni shprehjen tuaj të fytyrës, mësoni veten të kontrolloni ndjenjat tuaja dhe fytyrën herë pas here.

Dhe buzëqeshni! Sa më shumë që ta bëni, aq më të mëdha janë gjasat që do të bëhet zakon dhe buzëqeshja do të qëndrojë me ju për një kohë të gjatë.

Rregulli 9: Kushtojini vëmendje më shumë fytyrës tuaj

Natyrisht, fytyra jonë është karta jonë e biznesit. Kjo është arsyeja pse shumë shpesh kur kemi qëllim që të dukemi më të reja, ne përfundojmë duke u përqendruar vetëm në kujdesin për lëkurën tonë, duke harruar për shënuesit e parëndësishëm të moshës. Në të ardhmen, kjo mund të ju ndjekë.

Çfarë duhet të bëni: Mos harroni se çdo pikë që kemi përmendur këtu nuk ka të bëjë vetëm me fytyrën, por edhe me qafën, dekoltenë dhe duart. Pastroni me kujdes të gjitha këto zona, hidratohuni dhe mbrojini ato.

Bëni gjimnastikë të fytyrës, kujdesuni për gjinjtë tuaj dhe mos harroni të përdorni doreza shtëpiake kur pastroni shtëpinë tuaj.

Rregulli 10: Kujdesuni mirë për flokët tuaj

Një rutinë e duhur dhe e rregullt e kujdesit të flokëve mund t’ju ndihmojë të parandaloni shfaqjen e problemeve të tilla si humbja e flokëve, majet e dyfishta, flokët gri të parakohshme dhe zbokthin.

Çuditërisht, nuk është vetëm kozmetika, por edhe zakonet tona që mund të dëmtojnë flokët dhe të na pengojnë të marrim rezultatet e dëshiruara.

Çfarë duhet të bëni:

– Konsumoni më shumë produkte qumështi, drithëra  dhe perime të papërpunuara – ato do të ndihmojnë që flokët tuaj të duken të shëndetshëm.

– Zvogëloni sasinë e nxehtësisë që marrin flokët tuaj, përpiquni të shmangni tharësen e flokëve, drejtuesit dhe pajisje të tjera.

– Mbroni flokët nga dielli duke vendosur kapele ose duke përdorur artikuj të veçantë për mbrojtje nga dielli.

– Maskat e flokëve mund të ndihmojnë shumë. Maska që përmbajnë vezë konsiderohen si një nga ato më të thjeshtat dhe më të dobishmet. Ju mund të përdorni ose një vezë të tërë ose të verdhen të ndarë ose të bardhën – gjithçka varet nga lloji i flokëve tuaj.

Nëse jeni duke përdorur një vezë të tërë, përziejeni atë mirë dhe aplikojeni atë në flokë për 20 minuta. Mos e shpërlani maskën me ujë të nxehtë për ta parandaluar atë nga ‘gatimi’. Maskat e vezës duhet të aplikohen jo më shumë se një herë në çdo 2 javë.

Rregulli 11: Stili i jetës

© Eat Pray Love/sonypictures.com

Nëse doni të ruani lëkurën e re për sa kohë të jetë e mundur, ju duhet së pari të kontrolloni zakonet dhe mënyrën e jetesës. Për fat të keq, nuk ka pilulë magjike që do t’ju ndihmojë të fshini shumë vite me gjumë të pmjaftueshëm, stres, pirje  e duhanit dhe konsumimin e ushqimeve të pashëndetshme.

Nuk ka as një krem magjik që do të forcojë përsëri lëkurën e dëmtuar nga rrezet ultravjollcë. Kujdesi për veten nuk është e vështirë nëse e bëni atë një zakon të përditshëm.

Çfarë duhet të bëni: Duaje trupin tuaj, kujdesuni për të dhe zbukuroni botën me shkëlqimin e buzëqeshjes suaj.