12 Gjetje për t’i Hequr edhe Njollat më Kokëforta nga Rrobat Tuaja

©Depositphotos.com,©Depositphotos.com

Njollat e pashërueshme prishin rrobat tona të preferuara, duke na detyruar t’i transportojmë ato në grumbullin e plehrave.

Hedhja e një fustani të bukur, xhinseve të rehatshëm ose e një trikoje të re është e dhimbshme dhe detergjenti i zakonshëm i rrobave mund të mos përballet me shenja kokëforte të vajit ose salcës. Ekzistojnë disa truke që mund t’ju ndihmojnë të kurseni gjëra pa përdorur kimikate të shtrenjta.

Ne kemi zgjedhur disa opsione që mund të ndihmojnë në heqjen e njollave më të zakonshme. Dhe si një bonus, ne do të ndajmë me ju disa mënyra për të ndihmuar në ruajtjen e rrobave nëse ato ndoten në një kafene ose restorant.

Lëng limoni kundër njollave të ndryshkut

©Depositphotos.com,©Depositphotos.com

Vija e ndryshkur mund të trajtohet me lëng limoni dhe kripë. Ju duhet të spërkatni njollën me kripë dhe pastaj të shtrydhni lëngun nga limoni mbi të. Pas kësaj, veshja e njollosur lihet në diell derisa të thahet plotësisht. Pastaj ato dërgohen në lavatriçe.

Për të hequr njolla të tilla, mos përdorni zbardhues që përmban klor, përndryshe gjurmët e ndryshkut do të ngjiten në pëlhurë. Kjo metodë është më e përshtatshme për produktet me ngjyra të lehta. Para se të përdorni lëng limoni në pëlhura të errëta ose të ndritshme, vlen të kontrolloni efektin e tij në një zonë jo të dukshme dhe të siguroheni që ngjyra e produktit të mos ndryshojë.

Kripë dhe uthull në gjurmët e deodorantit

©Depositphotos.com,©Depositphotos.com

Shenjat e deodorantit mund të zvogëlohen në 2 mënyra. Ju mund të bëni një pastë nga kripa dhe uji dhe ta vendosni atë në njollë. Lëreni për pak, dhe më pas lani rrobat në një makinë shkrimi ose me dorë.

Një mundësi tjetër është të zhytni rrobat tuaja në një tretësirë të uthullës së bardhë dhe ujit të ftohtë. Përbërësit përzihen në një raport 1: 4, domethënë 4 gota ujë duhet të shtohen në një filxhan uthull. Produkti lihet në tretësirë për një orë, atëherë njolla duhet pastruar me furçë dhe dërguar në lavatriçe.

Uji i vluar largon njollat e luleshtrydheve

© Pixabay

Njollat e luleshtrydheve mund të hiqen me ujë të valë. Mbuloni tasin e zbrazët me veshje në mënyrë që njolla të jetë në mes. Produkti sigurohet, për shembull, me një brez elastik. Dhe pastaj ata derdhin ujë të valë mbi pëlhurë. Para procedurës, duhet të kontrolloni nëse ky produkt mund të trajtohet me ujë të nxehtë.

Gjurmët e gjakut hiqen me disa përbërës të thjeshtë

©Depositphotos.com

Për të hequr qafe njollat e gjakut në rroba, së pari duhet t’i shpëlani nën ujë të ftohtë të rrjedhshëm dhe më pas t’i lagni për rreth 15 minuta. Sa më e ulët të jetë temperatura e lëngut, aq më mirë, kështu që edhe kubat e akullit mund të shtohen në legen. Sapo njolla të tretet pjesërisht, ajo mund të hiqet plotësisht me kripë dhe shampo.Merrni pak kripë, pastaj shtohet shampo. Fërkoni butësisht njollën dhe më pas shpëlajeni pastën me ujë të ftohtë.

Shkumësi i zakonshëm largon njollat e vajit

©Depositphotos.com

Për të zgjidhur këtë problem, shkumësi i zakonshëm do të bëjë punë. Është e nevojshme të fërkoni njollën me shkumës – sa më shpejt aq më mirë. Më pas lajeni sendin në ujë të ngrohtë ose të nxehtë. Mos harroni se jo të gjithë sendet mund të lahen në temperatura të larta.

Lëngu i mishit mund të hiqet nga veshja pa përdorimin e agjentëve pastrues

©Depositphotos.com

Ilaçi më i mirë për njollat e lëna nga lëngu i mishit dhe çdo ushqim tjetër që përmban proteina është uji i ftohtë. Mbetjet e ushqimit duhet të lahen sa më shpejt që të jetë e mundur, duke e kthyer sendin nga brenda. Nëse njolla vazhdon të duket, rroba mund të ngjyhet në ujë të ftohtë.

Njollat e ketchup-it mund të hiqen me uthull

©Depositphotos.com

Njolla duhet së pari të shpëlahet me ujë të ftohtë, duke e kthyer sendin nga brenda. Pastaj fshijeni butësisht produktin nga ana e e brendshme me një leckë të pastër, mbi të cilën është vendosur një tretësirë uji dhe detergjenti për larjen e enëve (1 lugë gjelle lëng për larjen e enëve për 30 ml ujë).

Spërkatni pak uthull të bardhë drejtpërdrejt në njollë. Sigurohuni që pëlhura të mos jetë delikate dhe uthulla nuk do ta dëmtojë atë. Pas një procedure të tillë, gjurmët e salcës së domates duhet të shpërndahen plotësisht. Nësembetet pak njollë, do të duhet të përsërisni të gjithë hapat e mëparshëm. Pas kësaj, produkti lahet në ujë të ftohtë.

Boja ka “frikë” nga lëngjet që përmbajnë alkool

©Depositphotos.com,©Depositphotos.com

Një lëng që përmban alkool do të ndihmojë për të përballuar njollat e bojës në gjëra. Për shembull, një pastrues dore ose llak flokësh. Së pari ju duhet të kontrolloni nëse lëngu do të ndikojë në ngjyrën e produktit. Një pastrues i vogël duhet të aplikohet në sipërfaqen e pëlhurës, të lihet për 1-3 minuta dhe më pas të pastrohet me një pecetë. Nëse nuk shihen shenja boje në letër, mund të vazhdoni procesin. Njolla trajtohet me lëng dhe më pas shpëlahet me ujë të ftohtë. Pas kësaj, rrobat mund të dërgohen në lavatriçe.

Uji i zier largon njollat e kafesë dhe çajit

©Depositphotos.com

Mënyra më e lehtë për të hequr gjurmët e çajit ose kafesë nga rrobat është me ujë të valë. Shpëlajeni njollën sa më shpejt që të jetë e mundur. Mos harroni se jo të gjithë sendet mund të lahen në temperatura të larta.

Lëngu për larjen e enëve heq njollat e barit

©Depositphotos.com

Për shenjat e gjelbra në rrobat, njolla duhet të ngjyhet në një solucion uji dhe një peroksid hidrogjeni 3% (1: 1). Përndryshe, lageni leckën me lëng për larjen e enëve.

Ju mund të përzieni uthull të bardhë 1: 1 dhe ujë dhe ta vendosni këtë lëng në njollë. Lëreni të veprojë për 30 minuta, fërkojeni fort dhe shpëlajeni në ujë të ftohtë. Dhe pastaj dërgojeni për larje.

Njollat e mustardës mund të hiqen me dy gjëra të thjeshta

©Depositphotos.com

Mënyra më e lehtë është të shtoni 1/2 filxhan ujë në gjysmë filxhani ujë. Pak sapun dhe disa pika uthull te bardhe. Solucioni duhet të vendoset në njollë, të lihet për pak kohë dhe më pas të lahet me ujë të nxehtë. Për të hequr njollat e mustardës, mos përdorni produkte që përmbajnë amoniak.

Njollat e vjetra të çdo origjine do të ndihmojnë të hiqen në diell

©Depositphotos.com

Për të hequr njollat kokëforta nga rrobat, njollat në pëlhura mund të trajtohen me një pastrues të fortë njollash dhe më pas të lihen të thahen direkt në diell. Besohet se rrezet e diellit dhe nxehtësia aktivizojnë proceset kimike. Kjo metodë mund të mos funksionojë, prandaj ia vlen të përdorni vetëm nëse të gjitha mjetet e tjera janë provuar tashmë dhe alternativa e vetme është hedhja e rrobave të njollosura.

Bonus: si të shpëtojmë nga njollat e restorantit

©Depositphotos.com

Askush nuk merr me vete peroksid hidrogjeni ose ujë me gaz në një restorant. Por shpesh njollat ​​në rroba mund të shfaqen aty. Sa më shpejt të përpunoni gjurmë të tilla, aq më shumë shanse është që veshja apo këmisha juaj e preferuar të mos duhet të hidhen më vonë.

  • Nëse një copë tortë me çokollatë ju bie aksidentalisht në fund apo pantallona, ​​hapi i parë është të hiqni pjesën e tepërt me një thikë ose pirun të pastër. Më pas lagni njollën me ujë të ftohtë ose pije me gaz dhe spërkatni me zëvendësues sheqeri.
  • Nëse diçka e yndyrshme bie në rrobat tuaja, mund t’i kërkoni kamarierit të sjellë një zëvendësues sheqeri. Së pari, mbetjet e ushqimit duhet të hiqen me kujdes (me një pecetë ose thërrime buke), dhe pastaj të spërkohen me pluhur.
  • Njollat ​​e salcës së domates duhet të shpëlahen me ujë të ftohtë, pasi ta ktheni produktin nga brenda. Pas kësaj, ju mund t’i kërkoni një punonjësi të restorantit një fetë limoni dhe të fërkoni me kujdes gjurmët e mbetura.
  • Për të parandaluar ngjitjen e njollave të kafesë ose çajit në rroba, shpëlani zonën e njollosur me ujë të ftohtë dhe më pas fshijeni me uthull.