12 Këshilla Efektive për të Shmangur Dhjamosjen e Fytyrës dhe Qafës

©shutterstock

Fitimi i kilogramëve shtesë zakonisht shfaqet së pari në fytyrën tonë. E vërteta është se shëndeti në qafë dhe fytyrë nuk ndikohet vetëm nga shtimi ynë në peshë.

Pozicioni ynë i gjumit dhe qëndrimi i keq kur jemi në zyrë janë gjithashtu faktorë rreziku për krijimin e mjekrës së dyfishtë që të gjithë përpiqemi të fshehim në selfiet tona.

Ne hulumtuam për të gjitha gjërat që mund të shkaktojnë dhjamosje të fytyrës dhe varje të lëkurës dhe kemi bërë një listë të sugjerimeve që ekspertët këshillojnë në vijim nëse doni të heqni qafe atë yndyrë shtesë një herë e përgjithmonë.

Rregulloni pozicionin e uljes

Kjo mund të vijë si e papritur, por postura e gabuar jo vetëm që prek shpinën dhe qafën, por edhe fytyrën tonë. Qëndrimi i dobët, kur uleni me kokën tuaj shumë poshtë kontribuon në krijimin e një mjekre të dyfishtë. Muskujt e qafës dhe fytyrës dobësohen dhe, si rezultat, lëkura në zonë humbet elasticitetin e saj.

Përmirësoni qëndrimin tuaj duke u ulur me shpinën drejt dhe vendosni ekranin tuaj më lart në mënyrë që të mos keni nevojë të ulni kokën për të punuar.

Bëni më shumë gjumë dhe zgjidhni pozicionin e duhur.

Sipas një studimi, sasia dhe cilësia e gjumit janë të lidhura me peshën dhe humbjen e yndyrës. Një studim tjetër tregoi se mungesa e gjumit mund të rrisë dëshirat dhe të ulë metabolizmin. Çfarë është gjithashtu e rëndësishme është të shmangni gjumin në anë me fytyrën tuaj në jastëk, gjë që mund të shkaktojë rrudha të fytyrës.

Shkencëtarët këshillojnë të flini në shpinë, gjë që ndihmon për të eleminuar fryrjet dhe mbajtjen e ujit të fytyrës.

Përtypja e çamçakëzit forcon si muskujt e fytyrës ashtu edhe ata të qafës.

Përtypja e çamçakëzit është si të bëni një stërvitje për muskujt tuaj të fytyrës. Më shumë se kaq, një studim tregoi se njerëzit që përtypnin çamçakëz pas çdo vakti ndjeheshin plotësisht më të lehtë dhe konsumonin më pak ushqime më pas, kështu që marrja e tyre e yndyrës u zvogëlua seriozisht.

Sigurohuni që të merrni çamçakëz pa sheqer, në mënyrë që të mos shtoni kalori shtesë në dietën tuaj dhe në mënyrë që të ruani higjenën tuaj dentare.

Përdorni maska ​​për fytyrën të bëra nga përbërës natyralë.

Natyra siguron elementët më të mirë për trajtimet e shëndetit dhe bukurisë. Ju mund të përdorni vezë, qumësht dhe mjaltë, ose glicerinë dhe çaj jeshil, për të krijuar maska ​​të fytyrës që ndihmojnë lëkurën tuaj të rimarrë elasticitetin e saj dhe të qëndroni hidratuar. Qumështi është gjithashtu shumë ushqyes dhe ka një efekt anti-plakje. Mund ta përdorni në një maskë me mjaltë për të tonifikuar dhe shtrënguar lëkurën tuaj, dhe për të humbur yndyrën dhe toksinat.

Mësoni si të fishkëlleni dhe bëjeni

Nëse dini si të fishkëlleni, atëherë jeni ndër ata me fat. Nëse jo, është koha ta provoni, thonë specialistët, sepse kjo është një mënyrë e bukur për të ushtruar muskujt e fytyrës dhe qafës dhe zvogëlon mjekrën e dyfishtë. Uluni me shpinën drejt dhe shpatullat poshtë dhe filloni të praktikoni 10 herë fishkëllimën tuaj për 10-20 sekonda.

Shtoni drithëra të plota, fruta të freskëta dhe perime në dietën tuaj

Për një dietë të ekuilibruar që ndihmon në humbjen e yndyrës, përpiquni të zëvendësoni karbohatet e rafinuara me kokrra të plota. Ato gjithashtu ndihmojnë në humbjen e yndyrës. Për një lëkurë të shëndetshme, të butë dhe elastike, ngrënia e perimeve dhe frutave të freskëta është shumë e dobishme. Jini të kujdesshëm të zgjidhni ushqime të pasura me ujë, si kastarvecat dhe pjepri, për të larguar toksinat.

Ndërsa disa ushqime si domatja, specat kambanë, hudhrat dhe kungulli rrisin prodhimin e kolagjenit i cili është i përsosur për lëkurën.

Pini më shumë ujë.

Kur bëhet fjalë për yndyrën dhe humbjen e peshës, uji është një nga aleatët tuaj më të mirë. Pirja e mjaftueshme e ujit nxit metabolizmin dhe gjithashtu, sipas ekspertëve, hidratimi i mirë zvogëlon mbajtjen e lëngjeve dhe zvogëlon fryrjen e fytyrës dhe fryrjen në bark. Pirja e mjaftueshme e ujit siguron elasticitetin e lëkurës dhe parandalon dëmtimin e fytyrës.

Ulja e konsumit të natriumit dhe sheqerit.

Si pjesë e një diete të ekuilibruar, zvogëlimi i marrjes së natriumit na ndihmon të ruajmë më pak lëngjet. Ënjtja e fytyrës dhe fryrja ndodhin për shkak të mbajtjes së lëngjeve. Si rezultat, lëkura përreth zonës duket më e trashë dhe më e vjetër.

Shmangia e ushqimeve të shijshme dhe sheqernave, dhe zëvendësimi i tyre me ushqime të shëndetshme si frutat, duke pirë më shumë ujë, është alternativa më e mirë për qëllimin tuaj: një fytyrë dhe qafë më e hollë.

Përfshini ushtrimet kardio gjatë ditës tuaj.

Ushtrimet kardio, si noti, vrapimi, ecja e shpejtë dhe biçikleta, janë forma shumë efektive të ushtrimeve aerobike dhe ndihmojnë në humbjen e yndyrës në të gjithë trupin. Këto lloje të stërvitjeve rritin metabolizmin, nxisin djegien e yndyrës dhe do t’ju ndihmojnë të humbni peshë dhe yndyrë në qafë dhe fytyrë.

Mos harroni të vendosni kremin e diellit pa marrë parasysh sa diell është jashtë.

Shpesh, një mjekër e dyfishtë dhe ndjeshmëria e fytyrës janë pjesë e procesit të plakjes. Dhe dihet që rrezet e diellit luajnë një rol të rëndësishëm në përshpejtimin e plakjes së fytyrës dhe shfaqjen e rrudhave. Mjekët rekomandojnë mbrojtje të përditshme nga dielli me SPF30 ose edhe më të lartë në varësi të ndjeshmërisë dhe ngjyrës së lëkurës tuaj.

Kremi i diellit ndihmon në shtrëngimin e lëkundjeve dhe plakjen e lëkurës.

Fryni tullumbace sa herë që ju jepet mundësia

Tullumbacet nuk janë vetëm dekorimi më i mirë për një rast feste, por edhe një nga ushtrimet më të mira dhe të lehta të fytyrës. Një mënyrë argëtuese dhe e thjeshtë për të humbur yndyrën e fytyrës shtesë, fryrja e tullumbaceve ndihmon në zvogëlimin e faqeve topolake dhe një mjekre të dyfishtë. Përsëriteni këtë disa herë në javë dhe do të vini re një ndryshim në formën e fytyrës tuaj mjaft shpejt.

Buzëqeshni më shumë.

Buzëqeshja jo vetëm që e bën fytyrën më të bukur, por është një mënyrë për të ushtruar muskujt e fytyrës që do të ndihmojë me elasticitetin e lëkurës dhe zvogëlimin e mjekrës së dyfishtë. Thjesht provoni të buzëqeshni me buzët tuaja të mbyllura dhe mbajeni atë për 10 sekonda. Përsëriteni 10 herë. Kjo gjithashtu ndihmon në uljen e yndyrës në faqet tuaja.