12 Këshilla që do ju Bëjnë t’i Harroni Problemet me Larjen e Rrobave

© Depositphotos © Depositphotos

Larja e rrobave, si dhe detyra të tjera shtëpiake, janë shumë të mërzitshme. Është një gjë që gjithmonë duam të merremi me të sa më shpejt që të jetë e mundur.

Edhe pse një makinë larëse na e lehtëson jetën, ne sërish shpenzojmë shumë kohë për pastrim dhe larje të rrobave, këpucëve dhe sendeve të tjera.

Për të qenë të sinqertë, ne nuk ua kishim idenë këtyre këshillave që përdorin gratë moderne. Merrni ato në konsideratë nëse preferoni të kaloni kohën tuaj në gjëra më interesante sesa larja e rrobave.

Vendosni të hollat në një kavanoz.

© Nastoyaschaya zhenschina

Ne shpesh vendosim gjëra të ndryshme në xhepa, harrojmë fare për to, dhe kujtohemi vetëm pasi rrobat të jenë larë.

Për të shmangur këto situata, merrni një kavanoz dhe vendoseni pranë lavatriçes tuaj. Së pari, gjithmonë do t’ju kujtojë që të kontrolloni xhepat tuaj. Gjërat që vendosni mund t’i mblidhni dhe t’i shpenzoni apo përdorni më vonë.

Mos i lini atletet të goditen gjatë larjes.

© Clean My Space

Për të larë këpucët në makinë nlarëse dhe për të shmangur atë zhurmën e tmerrshme që ata bëjnë gjatë larjes, lidhin lidhëset së bashku, varni ato mbi derë dhe më pas mbyllni derën. Në këtë mënyrë, këpucët tuaja do të lahen dhe nuk do të zhurmojnë.

Lani rrobat së prapthi

Kjo mund të tingëllojë si befasuese, por amvisat me përvojë rekomandojnë që rrobat të kthehen brenda para se të lahen. Është gjithashtu një zgjidhje e mirë në qoftë se ju doni që një materiali të mos i venitet ngjyra.

Shtoni pak kafe ose çaj.

© Mylifeandkids

Ne zakonisht përpiqemi të heqim qafe nga njollat e kafesë dhe çajit, por këto pije mund të jenë gjithashtu të dobishme.

Nëse doni që ngjyra e rrobave tuaja të mos zbehet, shtoni pak kafe ose çaj brenda makinës suaj të larjes. Hidhni 2 gota çaj të zi ose kafe, shtoni pijen në ciklin e shpëlarjes dhe rrobat tuaja do të ruajnë ngjyrën e tyre.

Përdorni peroksid hidrogjeni për t’i bërë këpucët sërish të pastra.

© No Nonsense Johnson © No Nonsense Johnson

Ndonjëherë, thjesht nuk duam t’i lajmë këpucët në makinë larëse. Por ato mund të vinë edhe erë të keqe. Për t’i bërë ato të freskëta dhe të pastra, përdorni peroksid hidrogjeni.

Hidheni atë në brënda këpucës. Së shpejti, do të shihni se peroksidi kthehet në shkumë, do të largojë papastërtinë dhe të gjitha erërat e pakëndshme do të zhduken.

Më pas ju vetëm do të duhet të shpëlani këpucët tuaja.

Përdorni një lëng për larjen e enëve për njollat në rroba.

© Depositphotos © Depositphotos © Depositphotos

Nëse ju mbaron pastruesi i njollave dhe papritmas vini re një njollë në veshjen tuaj, mos prisni derisa njolla të futet në pëlhurë, thjesht përdorni një lëng për larjen e enëve.

Hidhni disa lëng në njollë, prisni disa minuta dhe lani rrobat si zakonisht.

Përdorni aspirinë për të zbardhur rrobat dhe për të hequr qafe njollat.

© Kitchenfunwithmy3sons

Me kalimin e kohës, rrobat e bardha mund të kthehen në gri ose të verdha. Për më tepër, nuk është e lehtë për të hequr njollat kokëforta.

Për t’i bërë rrobat tuaja të bardha përsëri, shtoni disa aspirina në ujë para se t’i lani. Vendosini ato në një pluhurë dhe të shtoni detergjent. Kjo metodë është efektive edhe për njollat e vjetra.

Gjeni diçka për të zëvendësuar çanta për larjen e rrobave.

© Comfycomfy

Zakonisht rekomandohet që të përdoren çanta speciale për të larë rrobat në mënyrë që të mos humbni çorapet dhe kështu me radhë. Por ata nuk janë aq të qëndrueshme dhe jo të gjithë i kanë këto çanta.

Në vend të kësaj, ju mund të përdorni një jastëk me një zinxhir. Një jastëk i zakonshëm do të bëjë punë gjithashtu, do të nevojitet vetëm një varg për të lidhur jastëkën me qëllim që rrobat të mos bien jashtë.

Lani çantën e shpinës në mënyrën e duhur.

Çantat e shpinës gjithashtu mund të lahen në një makinë larëse, ju vetëm duhet të mbani mend disa gjëra. Pastrojeni atë në mënyrë që të mos mbetet gjë brenda.

Pastroni zinxhirin me një furçë dhëmbësh në mënyrë që të mund të hapet dhe të mbyllet lehtë. Nuk rekomandohet që të përdoret ujë i nxehtë ose me sapun sepse kjo mund të zvogëlojë vetitë rezistente ndaj pëlhurave.

Lani artikullin tuaj në ujë të ftohtë, në një qese të veçantë ose në një këllëf jastëku duke përdorur një sasi të vogël të detergjenti.

Improvizoni për të hequr njollat

© Depositphotos
  • Njollat ​​e bojës mund të hiqen me qumësht. Zhyteni artikullin në të dhe lëreni për 30-40 minuta, pastaj lajeni si zakonisht.
  • Njollat ​​e çokollatës mund të hiqen me peroksid hidrogjeni ose vajguri. Por mbani mend se peroksidi dëmton ngjyrosjen, kështu që është më mirë ta përdorni atë vetëm me rroba të bardha.
  • Lëngu i limonit dhe soda e bukës trajtojnë njollat ​​e djersës.
  • Njollat ​e boronicës mund të hiqen me kripë. Fërkojeni atë në njollë dhe prisni derisa të thithë ngjyrën. Hiqeni kripën dhe lani artikullin tuaj në ujë të ftohtë.
  • Detergjenti i enëve mund të na ndihmojë të heqim njollat e  ketchup-it. Lëreni atë për 15 minuta. Pastaj lani rrobën tuaj si zakonisht.
  • Njollat ​​e yndyrshme të naftës mund të pastrohen me niseshte. Pastaj lani artikullin tuaj në ujë të nxehtë.
  • Uthulla e bardhë ndihmon për të pastruar njollat ​​e gjakut. Hidhni pak uthull në një njollë dhe lëreni për 10-15 minuta, pastaj lani artikullin si zakonisht.
  • Për të hequr njollat ​​e barit, vendosni artikullin në ujë të ngrohtë me kripë për 2 orë. Pastaj lani rrobën.

Bëni këllëfin e dyshekut tuaj të butë, të freskët dhe aromatik.

Për ta bërë këllëfin e dyshekut të butë, disa njerëz shtojnë uthull para se ta lajnë atë. Ju vetëm duhet të përzierje 1/2 filxhan sode buke me 1 filxhan ujë dhe shtoni 1/2 filxhan uthull. Shtoni 10 pika të vajit tuaj të preferuar esencial në zgjidhje.

Zhytni një sfungjer në lëng dhe vendoseni atë brenda makinës larëse së bashku me këllëfin. Pas larjes ai do të vijë erë të këndshme dhe të jetë vërtet i butë.