13 Receta për Lumturinë nga Vende të Ndryshme të Botës

Njerëzit nga vendet e ndryshme kanë ide të ndryshme për atë se çfarë është lumturia e vërtetë. Më shumë se kaq, për kombe të ndryshme, lumturia madje mund të jetë në gjëra të kundërta.

Ne zbuluam se cilat receta për lumturi (nga vende të ndryshme) mund të fillojmë t’i përdorim që tani e tutje.

Italia

Dëshira e njerëzve italianë që të vishen mirë, të lënë një përshtypje të mirë tek të tjerët dhe të jetojnë jetën e tyre në maksimum, është në themel të filozofisë së tyre të lumturisë kombëtare, të quajtur Bella Figura. Mund të përkthehet fjalë për fjalë si “imazh i bukur”. Në mënyrë që të ndjeni lumturinë italiane, shijoni çdo moment: kur shkoni në shëtitje, studioni botën përreth jush; shijoni çdo kafshatë ushqimi.

Irlanda

Irlandezët janë njerëz shumë komunikues. Për ta, është shumë e rëndësishme të jesh pjesë e diçkaje më të madhe. Nëse doni të ndjeheni si një person i lumtur irlandez, shkoni në një ndeshje futbolli me miqtë tuaj ose këndoni një këngë me një kitarë afër zjarrit.

India

Në Indi, ata vlerësojnë cilësi si fleksibilitet dhe shkathtësia. Njerëzit vendas mund t’i shikojnë gjërat e vjetra nga një kënd tjetër, kjo është arsyeja pse nuk është problem për ta të bëjnë diçka krejtësisht magjike duke përdorur disa materiale të zakonshme. Sigurisht, ata e kanë këtë aftësi sepse ka shumë kufizime në jetën e tyre, por këto aftësi mund të dëshmojnë se janë të dobishme për pothuajse të gjithë. Në mënyrë që të jeni të lumtur në mënyrën indiane, përpiquni të mendoni përtej pritshmërive kur përballeni me situata të vështira në punë.

Turqia

Në Turqi, ata vlerësojnë aftësinë për t’i marrë gjërat hap pas hapi. Keyif është fjala që ata përdorin për të përshkruar lumturinë. Në mënyrë që të afroheni me këtë harmoni turke, ju mund të ecni në breg të detit ose të uleni në ballkon me një filxhan kafe.

Suedia

Suedezët përpiqen të përdorin sa më pak gjëra të jetë e mundur dhe të jenë konsumatorë të vetëdijshëm. Ideja e tyre për lumturinë mund të përshkruhet si “jo shumë, as shumë pak, vetëm sasia e duhur”. Nuk është aq e vështirë për të arritur lumturinë suedeze: gjithçka që duhet të bëni është të keni një koleksion të mirë rrobash që mund të përdorni për disa stinë me radhë, të blini vetëm gjërat më të nevojshme për banesën tuaj, dhe gjithashtu të hani ushqime të thjeshta dhe të shëndetshme .

Japonia

Dashuria që japonezët kanë për gjërat natyrale filloi një filozofi të quajtur wabi-sabi. Banorët e tokës së diellit në lindje janë shumë të kujdesshëm për pjatat e tyre thyera dhe të modës së vjetër dhe nuk u pëlqen asgjë që është bërë për tu dukur artificialisht e vjetër. Ideja që përsosmëria gjendet në papërsosmëri quhet kintsugi – arti i restaurimit. Ashtu si plagët nxjerrin në pah individualitetin e njerëzve, çarjet në enë i bëjnë ato unike dhe të veçanta. Në mënyrë që të ndjeni lumturinë japoneze, mos e hidhni një vazo të thyer, por rregullojeni dhe mjaft i fshehët gërvishtjet në një tryezë të vjetër prej druri.

Skocia

Njerëzit skocezë vërtet e vlerësojnë kulturën e tyre. Ata pëlqejnë të ecin nëpër kështjella mesjetare dhe të shijojnë ushqimet e bëra nga recetat e tyre kombëtare që trashëgohen brez pas brezi. Nëse doni të ndjeni lumturinë skoceze, udhëtoni rreth vendit tuaj më shumë dhe mësoni mbi traditat dhe zakonet e tij.

Zvicra

Njerëzit zviceranë e kanë të gjithë ideologjinë e tyre të lidhur me lumturinë dhe ajo mban emrin e tenistit të famshëm Roger Federer. Kjo filozofi quhet Federerism. Ata vlerësojnë saktësinë, rendin dhe të qenurit gati për të punuar. Sipas mendimit të njerëzve në Zvicër, duhet të jesh i suksesshëm për të qenë i lumtur. Nëse jeni të lumtur sepse keni arritur qëllime në punën tuaj dhe hobin tuaj, ju padyshim që jeni një “federist”.

Danimarka

Edhe pse njerëzit nga Danimarka nuk janë jashtëzakonisht punëtorë, ata kanë një qëndrim të veçantë ndaj punës. Ata madje kanë një fjalë të veçantë – arbejdsglaede që do të thotë diçka e tillë si “lumturi dhe gëzim nga puna dhe të diturit që jeni një punëtor i mirë”. Për të provuar këto emocione, nuk duhet ta shihni punën tuaj si të mërzitshme. Ju duhet të përpiqeni të parashikoni se jeni një punonjës i vlefshëm.

Havaji

Për një kohë të gjatë, në Hawaii, ka qenë norma që të ndajnë gjërat me të tjerët. Bëni gjërat që do t’i bënin miqtë dhe të afërmit tuaj të lumtur.

Norvegjia

Norvegjezët e vlerësojnë vërtetë rehatinë dhe ngrohtësinë. Ata nuk mund ta imagjinojnë një festë pa çorape të leshta apo të thurura. Në mënyrë që të rrinë ngrohtë nga brenda, njerëz nga vendi i Vikingëve, pinë kakao. Fjala koselig shpreh dëshirën për të pasur një pushim të rehatshëm. Nuk është e vështirë të arrish lumturinë norvegjeze: thjesht gjeni ato copa që krijojnë një atmosferë në shtëpi dhe krijojnë një festë për miqtë dhe familjen tuaj.

Uganda

Ju mund ta mbani mend këngën qesharake “Hakuna Matata” nga kukllat e famshme Lion King. Kjo frazë do të thotë “pa probleme” – dhe është baza e filozofisë së njerëzve që jetojnë në Ugandë. Në mënyrë që të afroheni me këtë mënyrë pozitive të të menduarit, duhet të qeshni të paktën një herë në dy orë dhe t’i largoni fjalët negative me një kërcim.

Franca

Francezët janë mësuar të jetojnë sipas parimit “pak dhe saktë”. Në Francë, ata nuk përpiqen të bëjnë shumë gjëra brenda një periudhe të shkurtër kohe. Nëse ju pëlqen qasja romantike franceze, mbase mund të gjeni lumturi në kohën e kaluar në një mënyrë të qetë. Lërini të gjitha detyrat tuaja “të rëndësishme”, porosisni një kroisant dhe një filxhan kafe dhe shikoni nga dritarja. Mos shkoni shpesh në qendra tregtare dhe blini vetëm gjërat më të nevojshme në dyqanet ushqimore më të vogla.