13 Shenjat e një Shoqeje që Vetëm Mund t’ju Dëmtojë

Sa më shumë të zgjasë një marrëdhënie, aq më e vlefshme është ajo. Është e vështirë të ndalosh së komunikuari me miqtë e vjetër, por ndonjëherë, është absolutisht e nevojshme. Një miqësi e mirë mund të dobësohet gjatë viteve dhe mund të provojë që të jetë edhe e padobishme për të dy palët e përfshira.

Ne kemi mbledhur shenjat më të njohura të një mikeje toksike për lexueset tona femra. Nëse vini re se shoqja juaj e afërt ka të paktën disa nga këto cilësi, mund të jetë koha të mendoni nëse duhet të vazhdoni të komunikoni me këtë person apo jo.

Ajo nuk lumturohet kur ju jeni të suksesshme

Nëse i tregoni një miku toksik për suksesin tuaj dhe reagimi i menjëhershëm i saj është të ndryshoni temën duke u ankuar për dështimet e saj dhe duke thënë gjëra të tilla si: “E shikon! Ti ke një të dashur dhe unë nuk kam asgjë! “Ose” Ti ke fituar konkursin, kurse unë kurrë nuk do të jem në gjendje, “ajo nuk do t’ia dijë për gjërat e mira që ndodhin në jetën tuaj, por ajo ju do kur ju jeni në telashe.

Një reagimi negativ nga mikja juaj për sukseset tuaja mund t’ju bëjë të ndiheni fajtore. Ju mund të dëshironi ta ndihmoni të gjejë një të dashur ose të fitojë një konkurs, por kur ju i ofroni ndihmë, ajo do ta refuzojë atë gjë duke e përkeqësuar situatën edhe më tepër.

Ajo bëhet xheloze, a thua se është i dashuri juaj

Mikja juaj nuk do të jetë e lumtur kur t’ju shohë se keni takuar dikë tjetër para saj. Ajo mund të zemërohet, duke kërkuar që ta ftoni atë kudo. Skenari më i keq është nëse ajo ndjek të gjithë aktivitetin tuaj të medias sociale dhe zemërohet kur ju shkoni diku me miqtë tuaj të tjerë.

Ju mund të filloni të veproni si një mësues dhe do të përpiqeni ta bëni miken tuaj të kuptojë se ajo është gabim. Por sipas psikologëve, kjo ide është e gabuar: shpesh do të keni probleme dhe argumente dhe marrëdhënia nuk do të zgjasë shumë.

Ju ndiheni të lodhura pasi keni folur me të

© Depositphotos © Depositphotos

Ne shpesh nuk e vëmë re se pas bisedës me një mike, ne mund të ndjehemi të lodhura ose mund të na shkaktojë dhimbje koke.

Psikologia Susan Heitler mendon se arsyet për këtë janë psikosomatike. Kjo për shkak se të gjitha sistemet e trupit janë të lidhura dhe sikleti emocional na bën të ndihemi fizikisht të keq.

Nëse vëreni se ndiheni keq pas bisedës me shoqen tuaj, përpiquni të mbani mend nëse ka ndodhur më parë. Nëse po, ndoshta nuk ia vlen dhe ju duhet të bëni një pushim dhe të mos komunikoni për njëfarë kohe.

Ndonjëherë ndiheni sikur dëshironi të fshihni diçka prej saj

Një ndryshim në interesat, përvojat e mëparshme negative ose disa ndjenja të tjera të paqarta mund t’ju bëjnë të dini që të mos i tregoni mikes tuaj për gjëra të caktuara edhe pse më parë keni ndarë gjithçka me të.

Nëse nuk i thoni mikut tuaj për ndjenjat, problemet dhe ngjarjet personale, së shpejti do të kuptoni se nuk keni se për çfarë të flisni.

Ajo ju thërret në çdo kohë të ditës duke ju kërkuar që ta dëgjoni atë

© Depositphotos

Ka disa momente që kërkojnë mbështetje nga një mike më shumë se nga të tjerët, por një mike toksike abuzon me këtë. Ajo mund të të thërrasë natën duke kërkuar që ta dëgjosh dhe do të fyhej nëse i thoni jo.

Mbështetja është me të vërtetë e rëndësishme për një marrëdhënie të ngushtë, por nuk duhet të shërbeni si psikoterapist ose një jastëk për të qarë.

Duke iu nënshtruar këmbënguljes bezdisshëm të mikes tuaj, ju i jepni një dritë jeshile. Ajo do t’ju thërrasë më shpesh dhe historitë e saj do të zgjasin edhe më shumë.

Ajo nxjerr në pah avantazhet e saj duke përdorur disavantazhet tuaja

Ajo duket e fortë dhe e sigurt, vesh rroba të bukura dhe kritikon çdo gjë rreth jush, përfshirë edhe ju. Në fakt, ajo ndoshta ka vetëbesim të ulët dhe po përpiqet ta fshehë.

Ju mund të ndiheni më pak të sigurta dhe më pak të vendosura kur ajo është rreth.

Ajo kopjon sjelljen tuaj, prerjen e flokëve, thonjtë dhe madje edhe të dashurin tuaj

© Depositphotos © Depositphotos

Ajo mund ta bëjë këtë me qëllim ose pa vetëdije. Shumicën e kohës ajo nuk ka asgjë me të keq, ajo vetëm ju pëlqen shumë dhe dëshiron të jetë si ju.

Ajo mund të kopjojë gjëra të ndryshme si mënyra se si ecni, flisni, visheni, bëni tualetin tuaj e kështu me radhë. Ajo madje mund të ketë të njëjtën model të thonjve si ju ose gjen një të dashur të ngjashëm. Dhe kur ju flisni me të, mund të dëgjoni fjalët dhe idetë tuaja.

Ju jeni një burim energjie dhe frymëzimi për të dhe ajo nuk mund të bëjë diçka të re nga vetja. Ndoshta është sepse nuk ka imagjinatë. Nëse nuk e keni problem këtë gjë, ju mund ta mbani këtë marrëdhënie.

Ajo është shumë dramatike dhe flet vetëm për problemet e saj.

Ajo gjithmonë flet për atë se sa e keqe është jeta e saj. Psikologët mendojnë se duke u ofenduar lehtë dhe duke parë vetëm anët negative të jetës mund të jeni duke shfaqur simptoma të neurozës.

Duke u përpjekur të mbështesni miken tuaj dhe duke zgjedhur tema për të cilat ajo mund të flasë, ju mund të merrni në të njëjtën zakon, të shihni vetëm gjërat e këqija dhe të injoroni të mirat.

Ajo përpiqet të jetë më mirë se ju në çdo gjë, duke e bërë miqësinë tuaj si një garë të vazhdueshme

© Depositphotos © Depositphotos

Sapo të thoni, “Shiko këpucët që bleva me zbritje! “, ajo do të përgjigjet me diçka si”, dhe unë kam marrë një palë këpucë Gucci! Por edhe të tuat janë në rregull … ” Mikja juaj gjithmonë arrin të ketë lajme më të mira se sa ju.

Kjo garë e vazhdueshme ku dikush gjithmonë fiton dhe dikush humbet nuk ju lejon kurrë që të mendoni se jeni të barabarta.

Ajo ju përdor

Nëse ju kërkon rregullisht që ta shoqëroni me makinë, t’i jepni paratë borxh, të bëje një telefonatë ose ta ndihmoni në renovimin e apartamentit të saj, kjo është një shenjë vërtet e keqe. Njerëz të tillë i shohin të tjerët vetëm si një mjet për të arritur qëllimet e tyre.

Sa më shumë që ta ndihmoni, aq më shpesh ajo do të kërkojë ndihmë. Për të shmangur këtë, mësoni të thoni jo.

Ajo ju kritikon dhe është shumë e sinqertë

© Depositphotos

Ju mund të pyesni miken tuaj, “A dukem keq?” Duke shpresuar për një përgjigje negative, dhe ajo do të thotë diçka si: “Po, ka diçka që nuk shkon. Të duken rrathët e errëta nën sy dhe fustani është shumë i shkurtër … ”

Nëse kjo ndodh vetëm një herë ose dy herë, kjo mund të shpjegohet me një humor të keq, por nëse ju kritikon gjithë kohën, është një shenjë shqetësuese. Psikologët besojnë se kjo është një mënyrë për njerëzit që të kompensojnë gabimet e tyre.

Kritika e arsyeshme na ndihmon të përmirësohemi. Por nëse dikush po ju përdor për ta bërë veten të ndjehet më mirë, është koha për t’i dhënë fund marrëdhënie.

Ju jep qëllimisht këshilla të gabuara

© Depositphotos © Depositphotos

“Lëre atë! Ti nuk keni nevojë për të! “Kjo është mënyra se si një mike toksike reagon kur vendosni t’i tregoni asaj për një problem të vogël me të dashurin tuaj.

Ky lloj “kujdesi” tregon se ajo është xheloze për marrëdhënien tuaj me të.

Një ditë, këshilla e saj do të vijë në një moment shumë të keq (për shembull, kur jeni të mbushura me shumë emocion) dhe ju mund edhe ta ndiqni atë këshillë.

 Ajo ju lë sapo të gjejë një të dashur

© Depositphotos © Depositphotos

Mikja juaj i harron të gjitha sapo të gjejë një të dashur të ri. Ajo nuk i kthen thirrjet dhe mesazhet tuaja dhe gjen justifikime që të mos takohet me ju.

Por pasi ajo ndahet me të dashurin, ajo ju thërret dhe ju tregon një histori të gjatë dhe të mërzitshme për dashurinë e saj të dështuar.

Nëse përpiqeni të keni një bisedë të drejtpërdrejtë me të, ajo ndoshta do të mendojë se jeni xheloze. E vetmja gjë që mund të bëni në këtë situatë është pritja – por durimi juaj duhet të jetë i kufizuar.

A keni pasur ndonjëherë miq të tillë? Ndani historinë tuaj me ne në koment.