14 Këshilla të Dekorimit të Shtëpisë që Duken në Modë, Por Janë Plotësisht të Vjetruara

© Depositphotos , © Pixabay

Në botën moderne, tendencat ndryshojnë me një ritëm të furishëm. Falë mediave sociale, blogjeve, revistave dhe televizionit, lajmet që shfaqen sot bëhen jashtëzakonisht të njohura nesër, dhe disa muaj më vonë ato bëhen një relike e së kaluarës.

Kjo vlen për shumë fusha të jetës, përfshirë dekorin e brendshëm të shtëpisë. Për të krijuar një ambient të brendshëm komod dhe origjinal që nuk do t’ju mërzisë për disa vjet, thjesht duhet të përpiqeni të shmangni disa truke të parëndësishme.

Në artikullin e mëposhtëm ne do të vendosim në pah disa klishe që tashmë po i lodhin të gjithë.

Dekoroni apartamentin në një stil të vetëm

© Pixabay , © Depositphotos

Kur përpiqeni të dizajnoni brendësinë e banesës suaj duke ndjekur një stil të vetëm, për shembull, stilin skandinav, stilin bohem ose stilin minimalist, atëherë me siguri do të përballeni me vështirësi të ndryshme.

Është mjaft e vështirë të zgjedhësh mobilje dhe pajisje në mënyrë rigoroze duke ndjekur shembullin e ngjyrës së një kornize të vendosur. Gjithashtu, është e paqartë se çfarë duhet të bëjmë me të gjitha këto gjëra të vogla të lezetshme dhe detaje të papërshtatshme të brendshme që janë grumbulluar në apartament. Të hidhen në plehra? Të fshihen?

Çdo trend, herët a vonë, do të dalë nga moda dhe do t’ju bëhet i mërzitshëm, atëherë do t’ju duhet të rimodeloni dhe mobiloni shtëpinë tuaj përsëri. Ambiente të tilla duken shkëlqyeshëm në një revistë, por ato janë shumë të pakëndshëm për të jetuar në to.

Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë që ju duhet të refuzoni stilin që ju pëlqen. Ju thjesht nuk duhet të bëheni peng i tij. Pra, gjithçka në moderim.

Ndiqni në mënyrë rigoroze “rregullin e treshit”

© Pixabay , © Pxhere

Ideja që çdo ngjyrë duhet të jetë e pranishme në brendësi në të paktën tre elemente nuk është asgjë më shumë se një klishe. Dhe kërkimi i dhimbshëm për një jastëk, qilim ose pikturë që përputhet në mënyrë të përsosur me ngjyrat e ambientit, do t’ju sjellë vetëm dhimbje koke.

Sapo një ngjyrë shfaqet në shumë detaje, ajo bëhet dominante dhe irriton sytë. Divan i ndritshëm blu duket më tërheqës kur është vetëm. Nuk është e nevojshme të zgjidhni pajisje të tjera me një ton të përshtatshme për të.

Zgjedhja e ngjyrave pastel për muret

© Pixabay

Pretendimi se tonet e errëta vetëm sa e bëjnë një dhomë të vogël të duket edhe më e vogël nuk është plotësisht i vërtetë. Ngjyrat e ngopura, kur përdoren si duhet, mund të shtojnë thellësinë e një dhome. Për ta bërë këtë, muret duhet të zbukurohen me elementë të brendshëm të lehtë, pasi vetë muret e errët nuk e rrisin hapësirën.

Perdet janë të domosdoshme

© Depositphotos , © Depositphotos

Ato shërbejnë në mënyrë të përkryer për të mbrojtur veten nga sytë kureshtarë. Por, nëse një pamje mbresëlënëse paraqitet nga dritarja juaj dhe të huajt nuk mund të shohin brenda dhomës tuaj, atëherë perdja mund të “avullojë” në mënyrë të sigurt. Gjithashtu, dhoma do të bëhet më e gjerë dhe e lehtë.

Perdet tekstile mund të zëvendësohen nga blinde prej druri. Është një artikull i përjetshëm që nuk do të dalë nga moda së shpejti. Plus, nuk keni pse t’i lani ose hekurosni ato.

Përdorni vetëm letër-muri të kombinuar

© Depositphotos , © Depositphotos

Dizajni me një sfond me model të errët dhe një kufi të dritës së sipërme nuk është më në modë. Ai ndiqet nga një shumëllojshmëri e gjerë e kombinimit me letrën e murit. Për shembull, një mur i theksuar që është i mbuluar me letër-muri me një model të madh, të ndritshëm, ndërsa pjesa tjetër e mureve janë me ngjyra neutrale.

Kombinimi i teksteve dhe ngjyrave të ndryshme mund të krijojë një atmosferë të gjallë dhe unike. Gjëja kryesore është të gjeni një ekuilibër të caktuar midis elementeve të ndryshëm.

Blini komplete mobiljesh

© Pikrepo , © Depositphotos

Nga njëra anë, një set mobiljesh është një zgjidhje mjaft e thjeshtë dhe e shpejtë për dekorimin e një dhome. Nga ana tjetër, duket e mërzitshme. Gjithashtu, ndonjëherë është mjaft e shtrenjtë. Ju mund të bashkoni paketën tuaj duke zgjedhur elementë të stileve të ndryshme.

Mos e teproni me eklektizëm duke shtuar produkte të teknologjisë së lartë në një tryezë antike. Por edhe karriget që nuk përputhen në model e kanë gjithashtu të drejtën e jetës.

Nëse kompleti i mobiljeve tashmë jeton në shtëpinë tuaj dhe i bën të gjithë banorët të trishtuar dhe melankolik, atëherë nuk do të thotë që urgjentisht duhet të heqni qafe këtë mobilje me cilësi të mirë. Mund të shpërndahet në mënyrë të përsosur në dhoma të ndryshme. Ato do ta bëjnë shtëpinë tuaj më të gëzuar.

Vendosni mobiljet në barazim

© Pixabay , © Depositphotos

Tavolina afër, vazo në një komo, karrige ose kolltuqe identike – e gjithë kjo shpesh është e mërzitshme. Kur detajet e brendshme nuk përsëriten, por plotësojnë njëra-tjetrën, vetë dekorimi duket shumë më interesant.

Ju nuk keni pse të blini dy artikuj të ndryshëm. Për shembull, mund të kombinoni një karrige ose një stol me një komodinë.

Çdo simetri duket e mrekullueshme në ekran, por është e mërzitshme në jetën reale. Ju mund të bashkoni dy elementë të ndryshëm duke përdorur tekstile ose pajisje të vogla, të tilla si lule.

Tavani duhet të jetë i qartë

Një klishe tjetër është tavani i bardhë. Kjo sipërfaqe quhet “muri i pestë” për një arsye. Duke përdorur letër-muri ose bojë, një tavan i shurdhër mund të shndërrohet në një detaj të ndritshëm të ambientit të brendshëm. Një hije e lehtë që vazhdon skemën e ngjyrave në pjesën tjetër të dhomës mund të rrisë vizualisht hapësirën. Printimi tërheqës do të na bëje të kthejmë kokat dhe do ta bëjë këtë pjesë të dhomës një pikë qendrore.

Kombinoni gjithçka që mundeni

© Depositphotos , © Pixabay

Kur, pikturat, fotografitë dhe aksesorët e tjerë që zgjidhen me mobiljet kombinohen në përsosmëri, bëhen të mërzitshme. Interneti, filmat dhe revistat janë plot me fotografi të shtëpive, ku të gjithë elementët përshtaten së bashku. Kjo metodë e dekorimit të brendshëm duket të jetë më e thjeshtë, por në të njëjtën kohë është më e mërzitshme.

Në vend që të blini një set mobiljesh me sende dhe pajisje të zgjedhura me dorë në të njëjtin dyqan, vlen të shkoni të kërkoni pajisje dhe mobilje në vende të ndryshme. Përveç se është më e lirë, duket edhe më tërheqëse. Apartamenti, i zbukuruar në këtë mënyrë, duket komod dhe jo i zakonshëm.

Citate dhe slogane në mure

© Depositphotos

Nuk ia vlen të dekoroni shtëpinë tuaj me postera shumëngjyrësh që përmbajnë thënie dhe slogane. Ka shumë dekorata të këtij lloji kudo, nga baret në hotele. Ata tashmë i kanë lodhur të gjithë.

Gjithashtu, shumica e tyre janë klishe të pastra: kur dikush duhet ta admirojë këtë mençuri ditë për ditë, bëhet shumë e trishtueshme. Në vend të 10 posterëve të tillë, është më mirë të blini një pikturë të vetme. Ose printoni disa fotografi.

Ngjyra jashtëzakonisht natyrale

© Depositphotos , © Depositphotos

Ngjyrat natyrale – bezhë, kafe, gri dhe e bardhë – kanë qenë të njohura prej vitesh. Por duket se këto ngjyra ngadalë por me siguri po bëhen klikime. Pra, përdorimi i vetëm këtyre hijeve në brendësi do të provokojë melankolinë. Për t’i dhënë ngjyrën apartamentit, vlen të shtoni elemente të hijeve blu të thellë, jeshile me lëng dhe rozë të zbehtë. Ata nuk duhet të jenë pajisje, madje mund të jenë mobilje.

Dekalet e murit

© Depositphotos , © Depositphotos

Ato mund të gjenden kudo: në restorante, dhoma hoteli dhe apartamente. Ky artikull duket i mrekullueshëm në një çerdhe ose dhomë adoleshentësh, por sigurisht që nuk duhet të jetë pjesë e dhomës së ndenjes. Ndërsa shfaqen gjithnjë e më shumë ide dekale, ato do të dalin nga moda edhe më shpejt.

E njëjta gjë mund të thuhet për letrën e murit me model të trungut të pemës. Dhe modelet me lule duken të shkëlqyera në ambiente të mbyllura. Vetëm disa prej tyre janë shumë të mërzitshme.

Sende që janë bërë shumë të popullarizuara

© anthomas7-0 / ebay , © Pixabay

Fatkeqësisht, disa sende të pazakonta mobilimi vijnë shpejt në modë dhe tani i gjen në çdo shtëpi. Sendet e brendshme të lezetshme shpesh kthehen në pamje të mërzitshme. Kjo është ajo që ndodhi me pasqyrat në formën e diellit, llambat e Edisonit, çantat e fasuleve, mbështetëset e veshura me tapiceri.

Ju nuk duhet t’i hidhni të gjitha këto gjëra sepse të gjithë janë ngopur me to: moda ka tendencë të rikthehet. Është më mirë që të blini pajisje origjinale të udhëhequra nga shija juaj dhe jo nga tendencat e modës.

Rregullat e dizajnit të brendshëm

© Depositphotos

Ekzistenca e rregullave strikte gjithashtu mund të konsiderohet klishe. Ne e krijojmë një shtëpi bazuar në shijet tona dhe duke menduar për komoditetin, dhe jo duke ëndërruar që fotot e shtëpisë sonë të shfaqen në faqet e revistave të modës. Të kesh një shtëpi ideale mund të jetë prestigjioze, por le të jetë thjesht e rehatshme dhe e këndshme.