15 Këshilla për t’u Ndjerë Pupul Kur Zgjohesh në Mëngjes

©depositphotos

Shumica e njerëzve mund të pranojnë se përgatitja në mëngjes nuk është gjëja më argëtuese për të bërë.

Për fat të mirë, njerëzit janë prezantuar me të gjitha llojet e trukeve të vogla për të ndihmuar në zgjimin e tyre dhe kapërcimin e lodhjes menjëherë para se të fillojnë ditën, që nga ndryshimi i dritave deri tek fillimi i një bisede.

Ne duam t’ju ndihmojmë të ndiheni plot energji kur të filloni ditën tuaj, kështu që ne po ndajmë këto këshilla me ju.

Mos shtypni butonin snooze

Shmangni tundimin për të shtypur butonin snooze kur ju zgjon alarmi. Kjo nuk është thjesht për të shfrytëzuar kohën tuaj – të ktheheni në shtrat do të thotë gjumë i fragmentuar i cili mund të shkaktojë lodhje më vonë gjatë ditës sepse është më mirë të zgjoheni pas ciklit tuaj REM, jo gjatë tij.

Ecni jashtë zbathur.

© Shutterstock.com

Sipërfaqja e Tokës ka një ngarkesë negative dhe besohet se mund të thithni jonet përmes këmbëve duke i ekspozuar ato në tokë, veçanërisht nëse jetoni afër pyjeve dhe plazheve. Vetëm mos harroni të vishni këpucët para se të shkoni në punë!

Pini një gotë ujë.

Kur keni nevojë të zgjoheni, kafeja ose çaji mund të jenë pija juaj, veçanërisht nëse keni nevojë për diçka të nxehtë në një mëngjes të ftohtë. Përkundrazi, pija juaj e parë duhet të jetë një gotë me ujë të thjeshtë për t’ju mbajtur të freskët dhe të hidratuar, duke ju dhënë më shumë energji.

Rregulloni shtratin tuaj.

© Shutterstock.com, © Shutterstock.com

Kur përgatiteni për ditën, ju mund të tundoheni t’i lini punët e shtëpisë derisa të ktheheni në shtëpi nga puna. Por diçka aq e thjeshtë si rregullimi i shtratit tuaj mund t’ju japë një kuptim të arritjes që ju ndihmon të filloni ditën dhe madje mund të përmirësoni gjendjen shpirtërore.

Bëni shtrirje

Kur flini, muskujt tuaj në të vërtetë pësojnë një formë paralize. Ushtrime të thjeshta, si shtrirjet, Çlirojnë endorfinat dhe ju japin energji.

Përmirësoni aromën e shtëpisë tuaj.

© Shutterstock.com

Disa aroma mund t’ju ndihmojnë të zgjoheni në mëngjes. Agrumet, rozmarina, specat dhe eukalipti janë të njohura veçanërisht për të ndihmuar njerëzit të përgatiten në mëngjes. Mund t’i zhytni në vajra ose madje të përdorni edhe sapunë me këto aroma. Vetëm kini kujdes – disa aroma, si livando, kanë efektin e kundërt.

Freskoni veten me ujë.

Një dush i ftohtë është një mashtrim klasik për t’ju ndihmuar të zgjoheni, por nuk është e nevojshme të jeni kaq drastik – çdo ndryshim i temperaturës do ta bëjë këtë hile. Provoni diçka si spritz nga një shishe me spraj në mëngjes!

Kthejeni veten përmbys.

© Shutterstock.com

Duke u kthyer me kokë poshtë, në të vërtetë mund t’ju ndihmojnë të luftoni lodhjen. Besohet se nxitimi i gjakut në të vërtetë mund të përmirësojë qarkullimin dhe madje ndihmon organet vitale të bien në vend. Thjesht shtrihuni me kokën tuaj duke pushuar jashtë shtratit ose uluni në dysheme dhe prehni këmbët tuaja në mur.

Hani mëngjes.

Kur zgjoheni në mëngjes, është joshëse të anashkaloni mëngjesin për t’i dhënë vetes sa më shumë kohë që të keni mundësi, por e vërteta është se ne e marrim energjinë tonë nga ushqimi, kështu që duhet të hamë.

Mashtrim është të hani diçka të shëndetshme si drithëra të plota ose proteina dhe është gjithashtu e rëndësishme të hani para se të filloni të lëvizni, pasi kjo ju ndihmon të digjni kalori.

Për më tepër, ushqimi është i shijshëm – a keni vërtet nevojë për një justifikim për të ngrënë?

Provoni vajin e arrës së kokosit në tost.

© Depositphotos.com

Vaji i arrës së kokosit ka një cilësi të veçantë: për dallim nga yndyrnat e tjera të ngopura, ai siguron një burim energjie për trupin, në vend se të ruhet. Jo vetëm që mund t’ju japë energji, por gjithashtu mund t’ju ndihmojë të digjni yndyrën.

Pini më pak kafe.

Ne nuk po e mohojmë se kafeja ju ndihmon në mëngjes dhe është një nevojë kufitare për shumë njerëz. E thënë kjo, shumë kafeinë mund të sjellë lodhje më vonë gjatë ditës. Çelësi është moderimi: thjesht bëni një filxhan të vogël prej në mëngjes.

Kafshoni një copë çokollatë të zezë.

© Depositphotos.com

Nëse dëshironi një rostiçeri të vogël pas mëngjesit ose rrugës për në punë, provoni pak çokollatë të errët. ’Është e pasur me hekur, i cili u jep oksigjen qelizave të kuqe të gjakut dhe ju pengon të ndjeheni të lodhur ose të dobët.

Theobromina, e cila i jep çokollatës së errët shijen e saj të hidhur, rrit sistemin nervor qendror për t’ju ndihmuar me energji.

Dilni jashtë.

Drita e diellit mund të ndihmojë në përmirësimin e niveleve të serotoninës së trupit tuaj, e cila jo vetëm që ndihmon në përmirësimin e gjumit tuaj, por gjithashtu ju jep energji gjatë ditës. Pra, nëse jeni tipi sportiv, shkoni për një vrapim në mëngjes ose thjesht tregohuni më të gatshëm për të bërë punët që ju çojnë jashtë gjatë fillimit të ditës.

Ndizni dritën.

Edhe të qenit në një dhomë me dritë të errët mund t’ju japë lodhje, prandaj sigurohuni që kur zgjoheni që dhoma juaj të jetë e mbushur me dritë, qoftë rrezet e diellit apo sintetike.

Bëni një bisedë.

Kur ndjeheni të përgjumur, zhvilloni një bisedë me një koleg ose thjesht me dikë në tryezën për mëngjes. Kjo mund të ndihmojë që mendja juaj të shkojë dhe është një stimulues i sjelljes. Në fund të fundit, është mirë për shëndetin tuaj mendor dhe kjo është gjithmonë e rëndësishme.

Stimuloni mendjen tuaj.

© Depositphotos.com

Ndonjëherë, gjithçka që duhet është të shqetësoheni më pak për çështje si të bërit gati për ditën. Provoni të zgjidhni një enigmë të vështirë ose të lexoni diçka që normalisht nuk do ta lexonit vetëm për të rritur energjinë tuaj mendore. Vetëm mos harroni të mos shpërqendroheni shumë nga rutina juaj e përditshme. Ndonjëherë, thjesht t’i thuash vetvetes se jeni person mëngjesi është gjithçka që duhet të filloni ta besoni.

Prisheni rutinën tuaj.

Duke pasur një orar mund të përfundoni duke u bërë monotone, kështu që përzieni gjërat dhe ndërroni detyrat në mëngjes kur ndjeheni të lodhur. Thjesht jini praktik për këtë – për shembull, mos bëni asnjë ushtrim derisa të keni ngrënë për të ndihmuar në djegien e kalorive.