16 Këshilla të Mençura për Sistemimin e Shtëpisë që do t’Ju Mbushë me Frymë

Vit i Ri, çdo gjë e re… Çdo vit ne i premtojmë vetes që do të jemi më të rregullt, më të organizuar dhe lloji i personit që e mban shtëpinë në atë mënyrë që gjithkush ta kishte zili. Mos u shqetësoni, ky është viti, ta keni të sigurt prej nesh!

Ne jemi këtu për ta bërë më të lehtë rutinën tuaj të përditshme dhe për t’ju dhënë të merituarën, kohën tuaj, të organizuar në mënyrën më moderne të mundshme. Ndiqni 16 mënyrat tona të të organizuarit për ta filluar vitin në mënyrën më të mirë të mundshme.

Një zgjidhje për t’i ruajtur gjërat sipër kokës tuaj

© Courtesy The Family Handyman

Ndonjëher duket sikur kemi kaq shumë gjëra dhe asnjë hapësirë për t’i vendosur ato. Kjo metodë ofron zgjidhjen perfekte.

Montoni disa rafte druri në tavanin e garazhit, magazinës, ose bodrumit në mënyrë që të ruani hapësirën. Kjo është metodë shumë e mirë për të vendosur lodrat e fëmijëve apo objektet sezonale si dekorimet e Krishtlindjeve.

Një mbledhës që zhduk fishat

© Amazon

Investoni në blerjen e një kutie e cila mbledh fishat duke ju ndihmuar të mos i mbani kabllot nëpër dysheme dhe të siguroheni që fëmijët dhe kafshët shtëpiake të luajnë në një ambient të sigurt.

Mbajtësja e produkteve të bukurisë

© Darkroom & Dearly

Sistemoni kremrat e lëngshëm dhe produktet e tjera duke i vendosur në hapësirat e vendosura për kubet e akullit. Kjo është një metodë e përsosur dhe mjaft e lirë dhe madje ju kursen kohën që mund të shpenzoni duke gërmuar nëpër sirtare apo nga përfundime të tilla si thyerja e produktit.

Një mbajtëse këpucësh për më tepër…

© Sweet n Sour Kids/ facebook

Sistemoni këpucët tuaja dhe sistemoni jetën tuaj… në kuptimin e plotë të fjalës! Mendojeni: mbajtëset e këpucëve janë perfekte për gjëra të tilla si makup-et, produktet kozmetike, ushqimet dhe erëzat. Ato janë gjithashtu super të përshtatshme pasi mund të vendosen kudo!

Mbajtësja e erëzave

© Amazon

Ne të gjithë e dimë se sa të çrregullt i mbajnë sirtarët tanë, veçanërisht nëse ju gatuani shumë në kuzhinë. Këto mbajtëse të mençura mund të instalohen lehtësisht në brendësi të çdo dere dollapi dhe t’ju ndihmojnë të organizoni erëzat në një mënyrë të shkëlqyer.

Sirtari i fillit të rregullt

© missmommypenny.de

Çdo shtëpi ka një sirtar të çrregullt të telave, por jo e juaja! Kjo metodë e zgjuar kombinon super-ngjitësin me gotat e kosit … duke i ri-vendosur në mënyrën më të mirë.

7. Rafti i mrekullueshëm, i rregullt i këpucëve

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da dxixnxo🇯🇵 (@dxixnxo) in data:

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da dxixnxo🇯🇵 (@dxixnxo) in data:

Ju nuk mund të keni kurrë këpucë mjaftueshëm. Epo, tani mund të keni edhe më shumë! Kthejeni varëset e vjetra prej teli të rrobave tuaja në varëse të mrekullueshme për këpucët. Kjo i mban këpucët tuaja të pastra dhe e bën shumë më të lehtë rutinë tuaj të mëngjesit.

Zotëruesi i spa-së

© Junky, Funky, Rusty, and Re-purposed by Sue/ facebook

Raftet e erëzave janë të mrekullueshme jo vetëm për organizimin e erëzave, por edhe për organizimin e manikyrëve të thonjve. Çdo gjë do të ketë një vend në sallonin tuaj të sapo-organizuar të mini-bukurisë.

Stiluesja praktike

© hiitsjilly

Me sa duke ju gjithnjë duke pasur nevojë të për të blerë lidhëse të reja të flokëve pasi ato vazhdimisht humbasin. Megjithatë, kjo metodë e mrekullueshëm siguron se ju kurrë nuk do të humbni një lidhëse përsëri. Thjesht bashkangjitni secilin prej tyre në një mbajtëse dhe pastaj vendoseni atë në çantën tuaj të bukurisë.

Rafti shumëpërdorimësh

© fabulousfashions4sensiblestyle/ facebook

Përdorni një mbajtëse librash për të vendosur çantat e dorës, dorezat, syzet e diellit si dhe produkte të tjera që vendosni në dollap. Në këtë mënyrë ju mund të organizoni më shumë artikuj të modës edhe në dollapët më të vegjël.

Mbajtësja e dobishme

© Tricia Thompson Design/ facebook

Investoni në disa mbajtëse të lira që mund t’i gjeni në çdo dyqan. Mbajini këto mbajtëse në brendësi të dollapit tuaj të kuzhinës dhe varni në të enët tuaja.

Kjo është një mënyrë e shkëlqyeshme jo vetëm për të qenë më të organizuar por edhe për të bërë më shumë hapësira.

Meze të frekëta, të shijshme dhe të organizuara

© Tabulated- Professional Organizing/ facebook

Ripërdorni varësëve të kombinuara me kapëse të lira jo vetëm që ju ndihmon të mbani qilarin tuaj të organizuar dhe të aksesueshëm, por edhe për të mbajtur mezet tuaja sa më të freskëta.

Pse keni një shufër për perden e dushit kur mund të keni 2?

© imgur

Instaloni një shufër tjetër per dush për ta pasur dyfish më të lehtë. E gjitha ajo që ju nevojitet janë disa grepa që mund t’i blini në çdo dyqan. Kjo vlen shumë për familjet e mëdha pasi ofron më shumë mundësi për ruajtur gjëra.

Të çmendur pas magneteve

© Superwoman

Është shumë e volitshme që disa nga gjërat që ne gjithmonë tentojnë të humbasim janë gjithashtu magnetike. Bashkangjitni një rrip magnetik diku që të mund t’i ruani gjërat e tilla si piskatoren, kapëset e flokëve dhe gërshërët e thonjve. Në këtë mënyrë do të jeni të sigurt se çdo gjë qëndron aty ku e ke lënë.

Mos e hidhni kurrë një kavanoz marmalte

© theDIYplaybook/ facebook

Ka diçka tek kavanozat që na bën t’i duam! Gjëja më e mirë për ta është se ata mund të përshtaten lehtësisht dhe të përdoren për hapësirën e produkteve të dushit ose ndoshta për produktet tuaja të kozmetikës. Kjo kursen hapësirë në mënyrën më minimale, me stil.

Të gjitha në një

Nëse keni shumë bluza dhe hapësirë të vogël për t’i mbajtur të gjitha në rregull, kjo metodë është për ju. Harrojeni mënyrën e vjetër të palosjes dhe organizimit të bluzave në sirtarin tuaj në rreshta horizontale.

Përpiquni t’i vendosni në radhë vertikale. Në këtë mënyrë jo vetëm që ju mund të vendosni më shumë bluza në më pak hapësirë, por gjithashtu ju mund t’i shihni të gjitha ato menjëherë!