20 Këshilla të Panjohura që Janë të Dobishme në Çdo Aeroport

© depositphotos

Ekzistojnë rregulla të veçanta në çdo aeroport. Shumë prej tyre janë të njohur vetëm për punonjësit, si aty ku mund të hanë ushqim të shijshëm për pak para, si mund të marrin dhurata nga kompanitë ajrore dhe si mund të futen në kabinë apo të marrin asistencën në aeroport.

Në këtë artikull, kemi mbledhur 20 këshilla për ta bërë udhëtimin tuaj të mahnitshëm, ashtu siç e keni dëshiruar. Nuk ka rëndësi nëse jeni një turist apo një person i biznesit që udhëton gjatë gjithë kohës; të gjithë ata që vijnë në aeroport duhet të dinë këto truke.

Merreni kafshën tuaj me vete nëse keni frikë të fluturoni vetëm

 

© laranadiscoteca / reddit © biggestlittlepickle / reddit

Nëse keni një letër të veçantë nga psikologu juaj që thotë se keni nevojë për kafshën tuaj për mbështetje emocionale (ESA), disa linja ajrore amerikane dhe evropiane do t’ju lejojnë të merrni kafshën tuaj në bord. Por përpara fluturimit, duhet të kërkoni lejen e kompanisë ajrore.

Ju mund të merrni shampot tuaja të preferuara dhe të kurseni hapësirë duke përdorur komplete udhëtimi.

© depositphotos

Kutitë e udhëtimit shiten në dyqanet e kozmetikës: shishe të vogla me qafë të gjerë, në mënyrë që të lehtë të derdhni lëngje dhe xhel në to. Kjo është një ide e shkëlqyeshme nëse dëshironi të përdorni kozmetikë, në të cilën jeni mësuar në vend të shamponave ose sapuneve të shtrenjta, të reja ose shamponave dhe sapunëve të lirë, të cilat ofrohen në hotele.

Bileta të lira, aeroplanët gjysëm të plotë, pa vonesa dhe turbullira –  fluturime natën.

© Southwest Airlines / facebook © Southwest Airlines / facebook

Sipas statistikave, ka më pak pasagjerë natën, nuk ka pothuajse asnjë udhëtar me fëmijë, aeroplanët nuk vonohen dhe nuk do të duhet të humbni kohë në linja. Përjashtimi i vetëm janë fluturimet çarter.

Shumica e stuhive ndodhin në pjesën e dytë të ditës, dhe ajri është më i freskët natën sepse nuk ka diell. Kjo është arsyeja pse aeroplanët rrallë përjetojnë turbullira gjatë natës.

Ndihma në aeroport për personat me aftësi të kufizuara, të moshuarit dhe udhëtarët e rinj.

© MUAirportAssistance / facebook

Disa aeroporte ofrojnë shërbimet e tyre private, ndërsa të tjerët kanë një rrjet ndërkombëtar të ndihmës në aeroport. Ky shërbim ofron ndihmë, ndihmë mjekësore, siguri, ndihmë për ushqimin dhe shërbime të tjera për pasagjerë të moshuar, turistë me aftësi të kufizuara dhe fëmijë të mitur që udhëtojnë vetëm. Shumica e shërbimeve janë falas për personat me aftësi të kufizuara.

Një fluturim me ndalesa është dy herë më shumë milje dhe një natë në një hotel të mirë.

© mdz82 / pikabu © Imlegend / pikabu

Një fluturim me ndalesa mund të jetë më lirë se sa një fluturim direkt, dhe bëjnë më shumë milje. Ju madje mund të bëni fluturime të tilla për një aventurë të dytë: nëse keni më shumë se 8 orë ndërmjet fluturimeve, mund të dilni nga aeroporti dhe të ecni në qytet.

Shumë kompani ajrore ju ofrojnë një dhomë falas në një hotel të mirë nëse keni një fluturim me ndalesë (në rast se keni një hendek prej 6 orësh ose më shumë midis fluturimeve) përfitoni nga rasti për një turne në qytet.

Dëgjoni pasagjerët e tjerë: shpesh ka shumë argëtime në aeroporte që jo të gjithë i dinë.

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Laurence Reade (@laurencereade) in data:

Aeroporti i Mynihut ka fabrikën e birrës së vet, Helsinki ka disa lloje saunash, dhe në Amsterdam ka një degë të një prej muzeve më të mëdhenj të artit në Hollandë.

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Singapore Changi Airport (SIN) (@changiairport) in data:

Disa aeroporte, të tilla si Aeroporti Changi në Singapor, flasin vetë pamjet. Ajo përmban një xhungël tropikale dhe mijëra fluturat që mund të prekni, një slitë rrotulluese të madhe për të rriturit, skulptura kinetike, kinema 24/7, playroom për çdo moshë, një pishinë të shkëlqyeshme me pamje nga pista e pistës, dhe shumë gjëra të tjera.

A jeni të uritur? Zgjidhni vendet ku punonjësit hanë. Është më lirë dhe janë të shijshme.

© landi.lands / pikabu © depositphotos

Shikoni vlerësimet e njerëzve të tjerë për të zbuluar se ku kafeteria më e afërt apo darka është ajo që vizitohet nga punonjësit. Kjo është ajo ku ju mund të gjeni një vakt që kushton njësoj si një kafe në zonën Duty Free. Është shumë më e lehtë të trajtosh jet-lag kur nuk je i uritur.

Disa lloje të ushqimit mund të merren në bord; për shembull, një bar, kalori i lartë, çokollatë ose arra. Mbani me vete një shishe plastike boshe dhe pasi të kaloni në kontroll doganor, derdhni pak ujë në të nga një shatërvan publik.

Keni harruar karikuesin e telefonit tuaj ose kufjet? Shkoni tek “Të humbura dhe të gjetura” për të marrë disa falas.

© depositphotos

Në çdo aeroport, ka një vend ku ruhen gjërat e humbura dhe të harruara. Nëse askush nuk kthehet për një gjë të lirë brenda tre muajve, punonjësit mund ta japin atë falas për ju. Kufjet, një karikues, një çadër dhe gjëra të tjera të vogla që kushtojnë shumë pak para mund të jenë shumë të dobishme ndonjëherë.

Nuk ka gjithmonë mjaftueshëm “rehatllëk”. Mendoni për rroba të rehatshme të ngrohta.

© depositphotos

Sipas rregullave, shumë kompani ajrore ofrojnë zona rehati për disa pasagjerë. Pajisjet e përdorura vendosen në çanta speciale dhe pastaj u jepen udhëtarëve disa herë para se të lahen. Ne ju rekomandojmë të merrni një shall të madh të ngrohtë.

Udhëtoni me rroba të rehatshme të përditshme. Ajri futet në kabinën e aeroplanit nga poshtë, dhe temperatura e tij është e ulët, kështu që nuk duhet të udhëtoni me funde dhe pantallona të shkurtra nëse nuk doni të ftoheni.

Mos vish këpucë të mëdha apo me takë të lartë. Merrni çorape të ngrohta në mënyrë që këmbët tuaja të pushojnë gjatë fluturimit.

Zgjidhni vendin më të mirë duke përdorur një faqe interneti të veçantë me skemat e të gjithë aeroplanëve.

© cbrackenak / reddit

Vendosni të dhënat tuaja të fluturimit në këtë faqe interneti për të parë hartën e sediljes në fluturimin që do të bëni. Ekzistojnë edhe disa informacione të tjera të rëndësishme. Nëse keni nevojë për shumë hapësirë të lirë, zgjidhni vendet pranë urgjencës, ose në fillim (menjëherë pas klasës së biznesit) ose në fund të aeroplanit. Memorizoni numrin e sediljes dhe zgjidhni ato kur të kontrolloni.

Çdo vend ka avantazhet e veta. Vendosni se çfarë është e rëndësishme për ju.

© depositphotos
  • Pasagjerët me fëmijë të vegjël zakonisht ulen në pjesën e përparme të zonës së tapicës. Kjo është edhe kur shoqëruesit e fluturimit fillojnë të shërbejnë ushqim dhe pije.
  • Në mes, afër krahëve, kërcitja ndjehet më pak. Distanca midis vendeve është më e madhe afër daljeve të urgjencës.
  • Në pjesën e pasme, gjithmonë ekziston një linjë udhëtarësh që presin të shkojnë në zonën e pushimit. Jo të gjithë pasagjerët kanë mundësinë të zgjedhin ushqimin. Sidoqoftë, zakonisht ka më shumë hapësirë ​​në ndarje me lartësi dhe vende të lira afër dritareve.

Bëni të fundit check-in të bagazhit tuaj të fundit për të qenë i pari që e merr atë pas fluturimit. Gjithashtu, fluturoni me çanta “vajzash”.

© depositphotos

Bagazhet që i përkasin grave marrin një kujdes më delikat. Gratë shpesh mbajnë parfume, gjëra të brishta dhe ato janë të gatshme të bëjnë skandale nëse diçka në bagazhin e tyre prishet. Ju nuk duhet të blini një çantë “vajzërore”, por përpiquni që ajo të jetë e ngjashme me to, p.sh e ndritshme.

Nëse keni shumë bagazhe, merrni disa gjëra me vete ose ndani gjërat tuaja me dikë tjetër.

© YaZoV / pikabu

Pesha e bagazhit përcakton se cili lëvizës do të përdoret. Nëse pesha është më shumë se e lejuar, punonjësit vendosin një afishe të veçantë: një lëvizës i zakonshëm nuk mund ta heqë vetëm atë. Merrni disa nga bagazhet tuaja në bord nëse nuk doni të paguani para shtesë.

Por mbani në mend se ndërmarrje të ndryshme ajrore llogaritin peshën në një mënyrë të ndryshme kur udhëtoni me dikë. Disa kompani llogaritin peshat së bashku dhe nuk ka rëndësi se sa peshon çdo qese. Atëherë, nëse keni vetëm disa paund shtesë dhe një pasagjer tjetër ka një çantë gjysmë të zbrazët, pyesni ata nëse mund të bëni check-in së bashku.

Mbani spina me vete

© TreyOl / pikabu

Nëse keni disa pajisje, do t’ju duhet një rrip elektrik jo vetëm në aeroport, por edhe në hotel sepse numri i prizave në dhoma është i kufizuar. Spinat e gjata ju lejojnë të mbani të gjitha pajisjet tuaja afër. Ato gjithashtu do t’ju bëjnë një hero në aeroport nëse lejoni që pasagjerët e tjerë ta përdorin atë.

Mos harroni t’i karikoni pajisjet paraprakisht. Bateritë e telefonit mbarohen shumë shpejt, dhe kjo pajisje do t’ju lejojë të jeni të lirë për të mos pasur nevojë të kërkoni një vend për të karikuar telefonin tuaj gjatë gjithë kohës.

Bleni një biletë për në zonën e qëndrimit nëse duhet të kaloni shumë kohë në aeroport.

Shumica e aeroporteve u ofrojnë udhëtarëve të përdorin zonat e sallë pritjeje për 30-50 € për një natë. Ka pak njerëz, ka ushqime dhe pije, lidhje të mirë në internet dhe shumë karrige dhe kolltukë. Ndonjëherë madje mund të ketë dush dhe dhoma të veçanta ku mund të flini. Të gjitha këto gjëra janë falas për vizitorët e zonës së rri kot. Nëse për ndonjë arsye duhet të kaloni më shumë se 6 orë në aeroport, kjo është një mënyrë e shkëlqyeshme për të kursyer para dhe jo t’i shpenzoni ato në ushqim ose në një dhomë hoteli.

Merrni deri në 100 ml të lëng në bord. Lejohet gjithashtu edhe alkooli.

© depositphotos

Ju lejohet të merrni 100 ml ujë, lëng, alkool ose ndonjë lëng tjetër në bord nëse e vendosni në shishe të vogla dhe i vendosni në një qese plastike. Punonjësit do të llogaritin vëllimin e lëngut.

Përjashtimi i vetëm është ushqimi për fëmijë. Mund të transportohet në sasi të mëdha, por vetëm nëse udhëtoni me një fëmijë. Ju lutemi mos pini alkoolin tuaj gjatë fluturimit, është e ndaluar. Ky rregull është mjaft i arsyeshëm: një pasagjer i dehur paraqet një rrezik të madh për pasagjerët e tjerë dhe ekuipazhin.

Përdorni një gjurmues GPS për të gjetur bagazhin tuaj dhe për ta mbrojtur atë nga vjedhja.

© depositphotos

Udhëtarët me përvojë u bëjnë një foto bagazheve të tyre para se të kontrollojnë brenda, dhe disa madje blejnë një keychain me një gjurmues GPS në mënyrë që ata gjithmonë të dinë saktësisht se ku është bagazhi i tyre nëse humbet nga kompania ajrore.

Mos harroni të hidhni etiketat dhe afishet e vjetra të bagazheve. Përndryshe, një skanues mund të lexojë barkodin e vjetër dhe të dërgojë bagazhin tuaj në një destinacion tjetër. Gjithashtu, mos harroni për të drejtat tuaja në rast se bagazhi juaj humbet ose dëmtohet pasi ta keni kërkuar atë.

Përgatituni për lodhjen nga udhëtimi paraprakisht.

© lukasplus/ reddit

Kontrolloni kohën lokale të destinacionit tuaj dhe ndryshoni orarin tuaj sipas saj. Për shembull, ju jeni duke fluturuar nga New York për në Moskë. Fluturimi juaj është në orën 14:00, ora në Moskë është tashmë 21:00. Pas fluturimit, duhet të bini në gjumë menjëherë sikur të ishit në Moskë tashmë. Nëse nuk keni fjetur sa duhet një natë më parë, do të jetë e lehtë.

E kundërta vlen gjithashtu: mos flini në aeroplan, nëse është tashmë ditë në destinacionin tuaj. Kur të arrini, mos flini para natës, dhe gjithçka do të jetë në rregull.

Në të dy rastet, shmangni alkoolin, kafenë, çajin dhe pijet e tjera me efekt energjitik.

Prindërit me përvojë e dinë që një top dhe kufjet janë gjërat më të mira për turistët e rinj.

© depositphotos
  • Një top që fryhet mund të mbahet në xhep. Do të jetë një ndihmë e shkëlqyeshme kur fëmija juaj mërzitet. Ka shumë hapësirë ​​në aeroport, patjetër që mjafton që fëmija juaj të vrapojë dhe të argëtohet. Thuajini “jo” tabletave. Ata vetëm i bëjnë fëmijët të lodhen më shumë.
  • Kufjet për fëmijët janë mënyra më e mirë për të mos lejuar fëmijët që të qajnë gjatë ngritjes dhe zbarkimit. Për ta bërë efektin edhe më të fortë, përdorni një biberon ose një karamele.
  • Një jastëk që do të lejojë që fëmija të ulet ose të flejë i qetë. Disa prindër rregullojnë orarin në mënyrë që fëmija patjetër të flejë në aeroplan.

Si të futeni në kabinë, të merrni shërbim të veçantë dhe të mos shpenzoni para për hotele dhe transferime

© moonglaive /pikabu

Sekret 1: buzëqeshni dhe jini të sjellshëm. Punëtorët e aeroportit dhe të linjave ajrore shpesh ofrojnë kushte të veçanta: ju mund të regjistroni biletën tuaj për fluturimin tjetër, falas, ata mund t’ju japin një vakt shtesë ose mund të bëni një foto në kabinë. Disa pasagjerë që i presin me buzëqeshje shërbimet, dhe u jepen vende në klasin e parë falas (nëse ka vende të lira, natyrisht).

Sekreti 2: merrni pjesë në pyetësorë dhe bëni kartat për të kursyer milje. Shumë kompani ajrore lejojnë pronarët të shpenzojnë miljet për të paguar hotelin, transferimin ose marrjen me qira të një makine. Karta të tilla mund të përdoren gjithashtu për të azhurnuar klasën e biletave falas, për të marrë kuponë taksie, zbritje për biletat dhe madje edhe dhurata speciale.