3 Burimet më të Mira të Kolagjenit, që ju Sjellin Bukuri dhe Moshë të re

©shutterstock

Nuk është më vetëm për rrudhat.

Trendi i kolagjenit është përhapur nga ndërhyrjet kozmetike te produktet që shihni çdo ditë në raftet e dyqaneve ushqimore dhe farmacive.

Ushqimi, kremi për lëkurën, pilula dhe pluhurat, të gjitha promovojnë kolagjenin si rrugën drejt një trupi të shëndetshëm dhe të gjallë. A ia vlejnë paratë tuaja?

“Trupi juaj ka bërë kolagjen gjatë gjithë jetës suaj,” thotë Elizabeth Bradley, Drejtoreshë Mjekësore. “Produktet për të rritur nivelet tuaja të kolagjenit mund të jenë të dobishme, por së pari merrni parasysh nëse trupi juaj ka nevojë për më shumë.”

Kur nivelet e kolagjenit bien

Kolagjeni është një proteinë – proteina më e bollshme në trupin tuaj. Është në muskujt, kockat, tendinat, ligamentet, organet, enët e gjakut, lëkurën, rreshtimin e zorrëve dhe indet e tjera lidhëse.

Ndërkohë që nuk mund të matni nivelin tuaj të kolagjenit, mund të dalloni kur po bie.

Kolagjeni zvogëlohet me rritjen e moshës, duke kontribuar në:

  • Rrudhat dhe lëkura e krisur
  • Tetiva dhe ligamente më të ngurtë, më pak fleksibël
  • Tkurrje, dobësim i muskujve
  • Dhimbje kyçesh ose osteoartriti për shkak të kërcit të konsumuar
  • Probleme gastrointestinale për shkak të hollimit të rreshtimit në traktin tuaj të tretjes

“Përveç plakjes, arsyeja kryesore që njerëzit nuk kanë kolagjen të mjaftueshëm është dieta e varfër”, thotë Dr. Bradley. “Trupi juaj nuk mund të prodhojë kolagjen nëse nuk ka elementët e nevojshëm.”

Krijimi i kolagjenit në mënyrë natyrale

Kur trupi juaj prodhon kolagjen, ai kombinon aminoacide – lëndë ushqyese që merrni nga ngrënia e ushqimeve të pasura me proteina, si viçi, pula, peshku, fasulet, vezët dhe produktet e qumështit.

Procesi kërkon gjithashtu vitaminë C, zink dhe bakër. Ju mund të merrni vitaminë C duke ngrënë agrume, speca të kuq dhe jeshil, domate, brokoli dhe zarzavate. Ju mund t’i merrni mineralet duke ngrënë mish, arra, drithëra dhe fasule.

“Megjithatë, me kalimin e moshës, trupi juaj mund të mos thithë më lëndë ushqyese ose t’i sintetizojë ato në mënyrë efikase”, thotë Dr. Bradley. “Për t’u siguruar që trupi juaj ka përbërës të mjaftueshëm për të prodhuar kolagjen, mund t’ju duhet të ndryshoni atë që hani ose të merrni suplemente diete.”

Ushqimi më i mirë për rritjen e kolagjenit

Përveç porcioneve të shëndetshme të ushqimeve të pasura me proteina, vitamina dhe minerale, Dr. Bradley rekomandon pijen e saj të preferuar për rritjen e kolagjenit: lëngun e kockave. Mund ta blini në dyqane ushqimore ose ta bëni vetë.

Lëngu i kockave nxjerr kolagjenin nga kockat e viçit, pulës ose peshkut, duke lënë një lëng të shijshëm që mund ta pini drejtpërdrejt ose ta përdorni në gatime të tjera. Shumica e recetave të lëngut të kockave kërkojnë kocka të ziejnë ngadalë në ujë – në sobë ose në tenxhere – për një ose dy ditë.

“Unë rekomandoj të blini vetëm lëng mishi kockash organike ose të gatuani supë nga kockat e kafshëve vetëm të rritura në mënyrë organike,” thotë Dr. Bradley. “Ju nuk dëshironi mbetjet e pesticideve, antibiotikëve dhe ndotësve të tjerë në lëngun tuaj.”

E dyta më e mira: suplementet e kolagjenit

Nëse jeni duke ndjekur një dietë të shëndetshme dhe duke ushqyer trupin tuaj me të gjitha lëndët ushqyese që i nevojiten për të prodhuar kolagjenin, ndoshta nuk keni nevojë për një suplement, thotë Dr. Bradley. Por nuk ka asgjë të keqe të marrësh pak.

Pluhuri i hidrolizuar i kolagjenit (ose “peptidi i kolagjenit”) zakonisht nuk ka aromë dhe tretet lehtësisht në pije, smoothie, supa dhe salca.

Sa i përket kremit të lëkurës me kolagjen sintetik, ai mund të funksionojë. Ai do të shtojë një shtresë në lëkurën tuaj për të reduktuar humbjen e ujit dhe do të veprojë si një pengesë nga elementët mjedisorë. Por përdorimi i kremit të lëkurës ndoshta nuk është aq efektiv sa ushqimi i shëndetshëm – dhe mbrojtja e lëkurës tuaj nga ekspozimi i tepërt në diell dhe djegiet nga dielli, veçanërisht në fillim të jetës, thotë Dr. Bradley.

“Lëkura juaj është organi më i madh i trupit tuaj,” thotë ajo. “Në të njëjtën mënyrë që ju ushqeni rezervat e kolagjenit në të gjithë trupin tuaj do të ushqejë edhe lëkurën tuaj.”