5 Këshilla për Avullimin e Fytyrës që e Bëjnë Lëkurën Tuaj të Lumtur

©Feomarty Olga/shutterstock,©New Africa/shutterstock

Ka shumë mënyra për të sistemuar lojën tuaj të kujdesit të lëkurës.

Një mënyrë është të shpenzoni para në sallone dhe të kontrolloni regjimin tuaj të kujdesit të lëkurës nga profesionistët, një tjetër është të bëni gjithçka vetë ose të shpenzoni pak para për të zbutur fytyrën tuaj në avull dhe për të dhënë të njëjtin ushqim të lëkurës në komoditetin e shtëpisë tuaj.

Nëse dëshironi ta provoni këtë të fundit, atëherë referojuni këshillave të përshkruara më poshtë.

Lexuesit duhet të konsultohen fillimisht me dermatologët e tyre përpara se të përfshijnë avullimin e fytyrës si pjesë të regjimit të tyre të kujdesit të lëkurës. Ky artikull është vetëm për qëllime informative.

Përparësitë e avullimit të fytyrës:

Pastron lëkurën tuaj.

Avulli tenton të hapë poret e lëkurës tuaj dhe lehtëson akumulimin e papastërtive dhe qelizave të vdekura të lëkurës për të pastruar lëkurën tuaj në thellësi. Kur poret tuaja janë të hapura, ndihmon gjithashtu në lirimin e pikave të zeza dhe të bardha, duke e bërë të lehtë heqjen e tyre. Avullimi gjithashtu mban larg irritimin e lëkurës dhe infeksionet.

Përveç pastrimit të poreve, avulli ndihmon edhe në çlirimin e sebumit të bllokuar. Sebumi është një vaj natyral i trupit i sekretuar nga gjëndrat tuaja dhjamore që ndihmon në lubrifikimin e lëkurës dhe flokëve tuaj. Kur ky vaj ngec nën lëkurën tuaj, ai nxit rritjen e baktereve që shkaktojnë puçrra fytyre dhe pika të zeza. Zierja e fytyrës me avull do të lirojë sebumin e ngulur dhe do të përmirësojë cilësinë e lëkurës tuaj.

Rrit prodhimin e kolagjenit dhe elastinës në lëkurën tuaj.

Kur e avulloni fytyrën tuaj, ajo rrit rrjedhjen e gjakut në lëkurën tuaj, gjë që ndihmon më tej në prodhimin e kolagjenit dhe elastinës. Kjo e mban lëkurën tuaj të fortë dhe ju bën të dukeni të rinj.

Ndihmon në zhbllokimin e sinuseve.

Avullimi gjithashtu i mban mukozat me lagështi, gjë që ndihmon në reduktimin e simptomave të kongjestionit të sinuseve. Ju ose mund të merrni frymë në avull, të bëni një dush të nxehtë ose të përdorni një lagështues për të bërë të njëjtën gjë.

Ofron një ndjesi qetësuese.

Përveç përmirësimit të cilësisë së lëkurës suaj, avulli gjithashtu ndihmon në relaksimin e shqisave tuaja. Ju mund të rrisni qetësinë duke shtuar vajra esencialë ose barishte natyrale në ujin e nxehtë.

Përfitimet e avullit të fytyrës dhe si ta bëni atë

Përgatitni një peshqir të madh me gëzof dhe zgjidhni nëse dëshironi të avulloni fytyrën mbi lavaman ose mbi një tas me ujë të nxehtë.

Lidhni flokët lart dhe pastroni fytyrën dhe qafën me një pastrues të butë eksfolues.

Në varësi të madhësisë së lavamanit ose tasit, zieni 4-6 gota ujë në një kazan ose një tenxhere.

Sapo uji të fillojë të vlojë, shtoni disa barishte natyrale në të.

Ulni nxehtësinë, mbuloni tenxheren dhe ziejini për 2-3 minuta. Më pas derdhni ujin në lavaman ose tas me kujdes. Shtoni vajra esencialë si livando, eukalipt, barbarozë dhe portokall në ujë pasi të transferohet.

Tani, vendoseni peshqirin mbi kokën tuaj dhe tenxheren dhe mbajeni kokën pak centimetër mbi ujin e nxehtë për 5-10 minuta.

Përdorimi i peshqirëve të ngrohtë

Hapni rubinetin e ujit të nxehtë dhe mbushni lavamanin ose tasin tuaj me të.

Lidhni flokët lart dhe pastroni fytyrën dhe qafën me një pastrues të butë eksfolues.

Tani lagni peshqirin tuaj në ujë të nxehtë dhe shtrydhni mirë në mënyrë që të bëhet i lagësht.

Tani mbështetuni rehat në një karrige ose thjesht shtrihuni.

Vendoseni peshqirin në fytyrën tuaj. Mund ta rregulloni vendosjen e tij në atë mënyrë që të mbulojë të gjithë fytyrën tuaj, duke e lënë hundën lirë.

Relaksohuni për 5 minuta.

Sigurohuni që peshqiri të jetë i ngrohtë, jo i nxehtë kur përdorni këtë metodë.

Përdorimi i një avulli për fytyrën në shtëpi

Mbushni avulloren e fytyrës me ujë sipas manualit të tij të përdorimit.

Mbajeni avulloren në një tavolinë pranë një prize elektrike në mënyrë që të mund ta lidhni me lehtësi kabllon. Ndizeni dhe lëreni avullin të lëshojë nga pajisja.

Ndërkohë, ndërkohë që avulli kërkon kohë për të dalë, lidhni flokët dhe pastroni fytyrën dhe qafën me një pastrues delikat eksfolues.

Zini një vend të rehatshëm dhe rrini pezull me fytyrën tuaj mbi bashkëngjitjen e konit në 12 deri në 18 cm larg, sipas udhëzimeve të manualit të përdorimit.

Ziejeni fytyrën me avull për të paktën 2 deri në 3 minuta me një pushim 1-minutësh në mes për të kontrolluar sesi fytyra juaj ndihet rehat me avullin.