7 Arsye Pse Trupi Juaj do ju Falenderojë Nëse Ecni Zbathur

©shutterstock,©shutterstock

Kjo prirje na inkurajon të bëjmë një lidhje me tokën ose një sipërfaqe natyrore përmes këmbëve tona në mënyrë që organet tona të thithin energjinë e saj magnetike.

Edhe nëse nuk kemi një kopsht, është një mënyrë fantastike për të shëtitur nëpër shtëpi.

Ne do ju tregojmë pse duhet të ecni zbathur më shpesh. Në fund të fundit, kush nuk e shijon ndjenjën çliruese të zbathjes së këpucëve pas një dite të ngarkuar? Ka një bonus në fund që do të shpjegojë se si ta vini në praktikë këtë në mënyrën më të mirë.

Mund të shërojë emocione negative.

Ecja e lirë pa këpucë zvogëlon stresin dhe, në të njëjtën kohë, u jep një nxitje disa prej sistemeve tona trupore si frymëmarrja, oksigjenimi i gjakut dhe pulsi. Ky veprim i thjeshtë gjithashtu na kthen në fëmijëri, e cila përkthehet në një ndjenjë pozitive.

Rinovon lëkurën.

Është thelbësore të lejoni që këmbët tuaja të marrin frymë natyrshëm dhe të jenë të lira nga kufijtë e veshjeve. Kjo gjithashtu do të parandalojë që lagështia të depozitohet dhe, në rastet më të këqija, do të mbajë larg aromat e këqija dhe kërpudhat.

Këshillë: Nëse ecni mbi papastërti ose rërë, do të funksionojë si një shtresues dhe do t’ju ndihmojë të heqni qafe papastërtitë më lehtë.

Nxit energjinë.

Është e ditur gjërësit që ka përfundime të panumërta nervore në këmbët tona. Ato janë thelbësore në disa lloje të mjekësisë alternative, të tilla si akupunktura dhe refleksologjia. Kur prekni tokën ose tokën direkt me këmbët tuaja, aktivizoni këto përfundime, duke rezultuar në një rritje automatike të energjisë.

Lehtëson presionin mbi nyje.

Që nga fillimi i kohës, qeniet njerëzore u krijuan për të mbijetuar pa këpucë. Kur shkoni zbathur, mekanika e trupit tuaj përshtatet me të, duke krijuar një shtrirje më natyrore për nyjet tuaja. Kjo është arsyeja pse disa sporte, të tilla si pilates ose yoga, praktikohen zbathur.

Forcon sistemin tuaj mbrojtës.

“Vish këpucët, do të ftohesh”. Me siguri e keni dëgjuar mamanë tuaj ta thotë këtë të paktën një herë. Por kemi një lajm të mirë: të ecim zbathur na ndihmon t’i rezistojmë më mirë ftohjeve.

Meqenëse një tokë e ftohtë bën që trupi të kompensojë me prodhim shtesë të nxehtësisë, kjo forcon sistemin imunitar. Në fakt, këto metoda të kontrastit nga nxehtësia në të ftohtë përdoren gjerësisht për të trajtuar dhimbjen në sëmundjet kronike obstruktive të mushkërive, përfshirë astmën dhe ankthin.

Nxit qarkullimin.

Më në fund, aktivizon qarkullimin e gjakut brenda arterieve tuaja dhe venat në këmbët tuaja. Për një qarkullim edhe më të mirë, ju këshillojmë të ecni në ujë të ftohtë, bar të lagur, lumë ose det. Plus, kjo do të ndihmojë në zvogëlimin e inflamacionit në këmbët tuaja!

Plus

Ne do të dëshironim të ndanim këshilla shtesë që mund të aplikoni, duke filluar nga sot, për t’i bërë këmbët tuaja të duken dhe të ndjehen të mahnitshme.

Ecni zbathur për një orë në ditë (mundësisht në sipërfaqe natyrore), dhe nëse mundeni, në gishtërinjtë tuaj dhe në thembra.

Luani sporte pa këpucë për të forcuar muskujt dhe ligamentet. Disa prodhues madje kanë krijuar këpucë për të imituar sesi lëvizin këmbët tona kur shkojmë zbathur, me avantazhin që të na sigurojnë një farë mbrojtjeje.

Kujdesuni për higjienën e këmbëve sepse ecja zbathur në trotuar ose brenda shtëpie për periudha të gjata kohore mund të shkaktojë tharje dhe vrazhdësi dhe mund të grumbullojë papastërti.