7 Gabimet e Modës që na Bëjnë Gazin e Botës

Ju mund të shkoni në palestër gjatë gjithë kohës, të hani vetëm mollë jeshile, të bëni vrap çdo mëngjes dhe të përfundoni me trupin e ëndrrave tuaja … por pastaj ju mund t’i prishni të gjitha duke zgjedhur veshjen e gabuar.

Nga ana tjetër, ju lehtësisht mund të fshihni papërsosmëritë duke zgjedhur rrobat e duhura.

Ne kemi pëzgjedhur disa këshilla tejet efektive për t’ju ndihmuar të dukeni më të shëndetshme në vetëm dy minuta, duke zgjedhur gjithçka që duhet të vishni.

Kuadratet e mëdha

Rrobat që kanë një model me kuadrate të mëdha me shirita mund ta vrasin plotësisht figurën tuaj. Ato duken me stil por japin përshtypjen sikur jeni disa centimetra më të gjera në ije.

Në vend të kësaj, shkoni për dizajne me printime neutrale ose ngjyra të thjeshta. Nëse me të vërtetë doni dizenjime me shenja dhe nuk mund t’i imagjinoni veshjet tuaja pa to, zgjidhni artikujt me katrore të vogla dhe jo të mëdha.

Printime horizontale

Printimet horizontale të japin pështypjen e një peshe shumë më të madhe nga ajo që keni. Por nëse doni veshje me shirita, mos e humbni shpresën. E gjithë ajo që ju duhet të bëni është të ndryshoni drejtimin e tyre: vijat vertikale arrijnë të kundërtën, duke ju bërë të dukeni më të gjatë dhe më të hollë.

Gjithashtu, gjithmonë mund të zgjidhni një kombinim klasik të artikujve me ngjyra të ndryshme.

Shumë dekorime

Rrudhat e tepërta, tufat dhe frudat shtojnë të paktën dy masa në pamjen tuaj. Mundohuni të zgjidhni veshje me sasi minimale të dekorimeve, të tilla si një skaj me zinxhir i cili do të rrisë gjatësinë tuaj ose veshje vertikale me shirita siç përshkruhet më sipër.

Printime të mëdha me elemente horizontale

Printimet e mëdha u bëjnë të duken më të shëndosha dhe më të gjera, ndërsa sandalet me lidhëse të gjata që ngrihen në këmbë ju bëjnë të dukeni më të shkurtra. Nga ana tjetër, një V e mprehtë dhe një prerje në fundin tuaj mund t’ju bëjnë të dukeni më të gjata.

Kujdesuni të zgjidhni gjëra me një ngjyrë të vetme dhe zgjidhni këpucë që i afrohen tonit të lëkurës tuaj. Kjo gjithashtu do t’ju ndihmojë të dukeni më të gjata dhe më të holla.

Një jakë e gjërë

Një prerje e gjërë e jakës në një fustan mund të japë përshtypjen se jeni shumë më të shëndosha se sa jeni me të vërtetë, ndërsa një prerje në formë V-je mund t’ju bëjë të dukeni vërtet elegante.

Mos harroni se si ju këshilluam që të shmangnim veshjet me pala shtesë. Kushtojini vëmendje asaj se sa më i gjerë shfaqet beli në imazhin e majtë këtu.

Vija të gjera horizontale

E vetmja gjë më e keqe se vija horizontale në veshje janë vijat e gjera dhe të ndritshme horizontale. Lloji i fundit i gjerë në figurën e majtë është veshja më e mirë … nëse qëllimi juaj është që të ktheni një shifër elegante në një thes pa formë.

Një veshje me një ngjyrë të vetme, një printim të thjeshtë dhe një rrip të gjerë të zi në brez, nga ana tjetër, do të theksojë tiparet tuaja më të mira dhe do t’ju bëjë të dukeni shumë më të dobëta.

Ngjyrat e ndritshme

Ngjyrat e hapura ju bëjnë të dukeni më të mëdha në masë se sa ato të errëtat.

Hidhni një sy në këto imazhe të dy bluzave me shirita identike – i vetmi ndryshim mes tyre është ngjyra e tyre. Në të majtën, beli dhe supet e vajzës duken shumë më të plota se në të djathtën.

Gjysma e poshtme e dy veshjeve gjithashtu ndryshojnë – e zeza zakonisht e bën dikë të duket më e hollë, por dizajni mund ta shkatërrojë efektin. Pantallonat e gjera, në të majtë, e bëjnë vajzën të duket shumë më e madhe në krahasim me efektin e veshjes së saj në të djathtë.

Xhinset perfekte

Për të zgjedhur xhinset e përsosura, ju duhet të mbani mend disa gjëra:

  • Ka një prerje perfekte për çdo lloj trupi.
  • Zgjidhni një madhësi më të vogël se sa është e rehatshme në dyqan. Përndryshe, xhinset do të zgjerohen dhe do të prishin pamjen tuaj.
  • Ngjyrat e errëta do të duken gjithnjë e më të sofistikuara.
  • Kontrolloni qepjen, xhepat dhe shtrirjen e pëlhurës, edhe në qoftë se e keni bërë blerjen në një dyqan të shtrenjtë.