7 Gjërat e Përditshme që Janë Duke Njollosur Dhëmbët Tuaj

©depositphotos.com

Buzëqeshja juaj mund t’ju zbukurojë ose të prishë pamjen tuaj.

Në fakt, 94% e njerëzve thanë se buzëqeshja është gjëja e parë që ata vërejnë kur takojnë dikë.

Dhe megjithëse shumica prej nesh ëndërron të ketë një buzëqeshje të denjë Hollivudiane, shumë prej nesh nuk po bëjnë atë që duhet për të patur një të tillë.

Përveç pirjes së kafesë dhe lëngjeve të errëta, ka mënyra më të papritura me të cilat mund të ngjyrosni dhëmbët pa e kuptuar as vetë.

Ne vendosëm të hulumtojmë arsyet pse dhëmbët tanë mund të mos duken më së miri për shkak të përdorimit të disa lloje ushqimesh dhe produktesh.

Ju përdorni manaferrat kur piqni.

© Unsplash.com, © Unsplash.com

Megjithëse manaferrat e freskëta mund të ndihmojnë me shëndetin tuaj në shumë mënyra, ato gjithashtu njihen për shkaktimin e njollave të dhëmbëve. Shumë njerëz e dinë se ngrënia e frutave të pyllit mund të ndikojë në shkëlqimin e dhëmbëve tuaj, por ngrënia e tyre në ëmbëlsira, reçel dhe pelte mund të shkaktojë që dhëmbët tuaj të duken më të errët.

Megjithëse, kur bëhet fjalë për luleshtrydhet, efektet e tyre për zbardhjen e dhëmbëve janë mbresëlënëse: këto fruta të shijshëm mund ta bëjnë buzëqeshjen tuaj më të ndritshme pa dëmtuar smaltin.

Ju nuk pini çaj të ftohtë.

© Pexels.com

Pijet e ëmbla me gaz dhe pijet e buta mund të prishin smaltin e dhëmbëve tuaj, por çaji i ftohtë në të vërtetë mund t’ju ndihmojë të kujdeseni për to. Shumica e çajrave të ftohtë përmbajnë acid malik, një përbërje organike që gjithashtu gjendet në luleshtrydhe, që ka veti të forta zbardhuese. Ajo gjithashtu rrit prodhimin e pështymës, e cila, nga ana tjetër, ndihmon në luftimin e prishjes së dhëmbëve dhe parandalimin e njollave.

Ju notoni shumë.

© Unsplash.com

Nëse jeni një notar i përkushtuar dhe kaloni mbi 6 orë në javë në një pishinë, ka shumë të ngjarë që të vëreni një grumbullim kafe në dhëmbët tuaj. Kur notoni, mund të leni pa dashje ujë në gojën tuaj, dhe të gjitha kimikatet në ujin e pishinës mund të shkaktojnë njolla në dhëmbët tuaj.

Ndërsa klori ndihmon në eliminimin e baktereve në ujë, ai mund të kthejë dhëmbët tuaj në të verdhë ose kafe dhe të dobësojë smaltin, duke i bërë dhëmbët tuaj tepër të ndjeshëm.

Ju përdorni shplarës goje.

© Shutterstock.com

Shpëlarja e gojës supozohet se ju jep frymë të freskët, por ia vlen të kontrolloni etiketat tuaja para se të blini shishen tuaj të ardhshme. Disa përbërës të larësit të gojës mund të reagojnë me përbërësit ngjyrosës në ushqime, dhe në vend që të zbardhin dhëmbët tuaj, mund të shurdhojë hijen e tyre të bardhë-perlë.

Nëse nuk mund ta imagjinoni rutinën tuaj të kujdesit oral pa larës goje, zgjidhni llojet që nuk përmbajnë klorheksidinë ose përbërës eukaliptol dhe shpëlajeni gojën vetëm para se të flini.

Po përdorni një furçë dhëmbësh të fortë.

© Depositphotos.com, © Shutterstock.com

Përdorimi i një furçe dhëmbësh të fortë nuk do t’i bëjë dhëmbët tuaj tepër të bardhë – në fakt, larja tepër agresive mund të konsumojë smaltin tuaj të dhëmbëve. Kjo, nga ana tjetër, do t’i bëjë dhëmbët tuaj më të ndjeshëm ndaj prishjes dhe ndaj njollave. Stomatologët rekomandojnë përdorimin e një furçe dhëmbësh të butë ose ekstra-të butë dhe ta zëvendësojnë atë sa më shpesh.

Ju gatuani me erëza të caktuara.

© Unsplash.com, © Depositphotos.com

Përdorimi i erëzave në ushqimin tuaj do të shtojë aroma të ndryshme në gatimet tuaja, por ju mund të dëshironi të kufizoni disa erëza nëse doni t’i mbani dhëmbët tuaj të bardhë. Disa erëza shumë të pigmentuara mund t’i njollosin dhëmbët dhe t’i kthejnë në të verdhë. Nëse nuk ju pëlqen shija e vakteve të thjeshta, erëzojeni ushqimin tuaj me erëza që mund të jenë të dobishme për shëndetin tuaj të dhëmbëve, të tilla si trumza, shafrani i Indisë ose kanella.

Ju jeni stresuar.

© Depositphotos.com

Kur jemi nën një presion të madh, ne mund të shtrëngojmë dhëmbët për të çliruar stresin. Kur e bëjmë këtë rregullisht, mund të jemi duke dëmtuar dhëmbët pa e ditur as vetë. Përveçse ju jep dhimbje koke dhe dhimbje në nofulla, kërcitja mund të dobësojë smaltin e dhëmbëve, duke bërë që dhëmbët tuaj të bëhen të verdhë dhe të brishtë.