7 Mënyra të Thjeshta për t’u Dukur Bukur me Pak Para

Të dukesh mirë nuk ka të bëjë gjithmonë me paratë, ka të bëjë edhe me marrjen e vendimeve të duhura.

Ne do të ndajmë me ju 7 këshilla për t’ju ndihmuar të dukeni për mrekulli pa shpenzuar të gjitha paratë në llogarinë tuaj bankare.

Vishni pëlhurat e duhura.

Kërkoni për pëlhura që duken më të shtrenjta, si saten ose mëndafsh. Shmangni gjërat si poliesteri që duken të lira dhe nuk zgjasin shumë.

2. Blini gjëra me ngjyra neutrale.

Zgjedhni rroba në ngjyra neutrale, si e zeza, gri, blu, ngjyrë kafe dhe e bardhë. Janë një bazë fantastike dhe mund të vishen vazhdimisht me aksesorë të ndryshëm.

Vishni gjëra që kënaqin figurën tuaj.

Pamjet që kënaqin figurën tuaj dhe ju bëjnë të ndiheni të sigurt se do të jenë gjithmonë të sofistikuara. Një përshtatje e duhur është thelbësore kur doni të dukeni më të shtrenjta. Format dhe madhësitë e gabuara do të duken të lira.

4. Blini gjëra që mund të vishen në raste të ndryshme.

Blini gjëra që mund të vishen gjatë një përzierje aktivitetesh. Zgjidhni një bluzë që mund të vishni në mëngjesin e së dielës ose në një takim në mëngjes. Kërkoni rroba që mund të strehojnë një gamë të gjerë aksesorësh.

5. Dini ku t’i shpenzoni paratë tuaja.

Blini me zgjuarsi duke ditur se ku t’i shpenzoni paratë tuaja.

Gjërat për të cilat ia vlen të shpenzoni paratë tuaja:

  • Palltot dhe xhaketat
  • Të brendshme
  • Rrobat e punës
  • Artikujt që mund t’i vishni sezon pas sezoni
  • Artikuj cilësorë

Ku mund të kurseni para:

  • Artikuj të modës së lartë që zgjasin vetëm një sezon
  • Aksesorë
  • Rrobat e shtëpisë

Mbani bizhuteri që bëjnë figurë.

Duke bërë këtë, ju mund të vishni një veshje bazë, si pantallona të zeza dhe një bluzë të bardhë, dhe gjithsesi të dukeni joshëse.

Ziejini me avull dhe hekurosni rrobat tuaja.

Ka gjëra në dollapin tuaj që mund të mos i vishni kurrë, të cilat mund të duken krejt të reja dhe shumë elegante vetëm me pak avull ose hekurosje. Nëse e bëni këtë, nuk keni pse të blini asgjë të re.

Bonus: Kushtojini vëmendje detajeve.

Kur zgjidhni rroba, shikoni materialin nga i cili janë bërë. Mos zgjidhni këmisha apo bluza me pëlhurë super të hollë, pasi pjesët e tejdukshme e bëjnë menjëherë pamjen të duket e lirë.

Gjithashtu, kushtojini vëmendje tendencave aktuale. Për shembull, veshjet oversize dhe të gjera janë rikthyer në botën e modës. Megjithatë, veshja e artikujve të tillë mund të jetë e ndërlikuar dhe është e lehtë të humbni përmasat e trupit tuaj dhe të përfundoni duke e bërë figurën tuaj të duket pa formë. Vishni këmisha të lirshme për të theksuar përmasat tuaja dhe për të shijuar të gjithë pamjen.