7 Ndryshime të Thjeshta që ju Heqin 10 Vite Moshë

©shutterstock,©shutterstock

Koha fluturon, por ne mund ta kthejmë atë nëse ndjekim rrugën e duhur.

Rezulton se është mjaft e lehtë të dukesh i ri edhe pa operacione plastike. Përveç një stili jetese të shëndetshëm, ka edhe disa truke jo shumë të dukshme që mund të ndikojnë në perceptimin e njerëzve për moshën tuaj reale.

Ne do të ndajmë me ju 7 sekrete që do t’ju heqin vite nga mosha.

Xhinset

©Marcelo Dias/pexels.com

Xhinset, sidomos ato të grisura, ju bëjnë të dukeni të rinj dhe në modë (me kusht që t’i kombinoni mirë). Ato lëshojnë një atmosferë të rastësishme dhe ju bëjnë të dukeni më pak serioze dhe zyrtare. Përveç kësaj, ato gjithashtu ju bëjnë të dukeni më egjatë dhe më e hollë. Është më mirë të shkoni për një prerje moderne.

Balluket

©shutterstock

Balluket ndryshojnë plotësisht lojën kur bëhet fjalë për të fshehur moshën tuaj. Ato fshehin në mënyrë të përkryer rrudhat e ballit dhe kornizojnë fytyrën tuaj. Ato gjithashtu e bëjnë fytyrën tuaj të duket më e vogël.

Është e lehtë t’i “përshtatni” balluket sipas nevojave tuaja gjithashtu. Balluket e ndara ose të gjata i përshtaten të gjitha formave të fytyrës. Balluket këndore konturojnë fytyrën tuaj dhe ato anësore zbutin tiparet e fytyrës.

Atlete të bardha

©shutterstock

Atletet e bardha janë perfekte kur vjen puna për të krijuar një pamje rinore. Një avantazh tjetër është se është e lehtë t’i kombinoni ato me rroba dhe pavarësisht sa vjeç jeni, gjithmonë do të dukeni shkëlqyeshëm. Mund t’i vishni me xhinse, fustane, funde dhe çdo gjë tjetër që keni në gardërobë.

Buzëkuq i kuq

©Tamara Bellis/Unsplash

Një studim zbuloi se mbajtja e buzëkuqit të kuq rrit kontrastin midis tipareve të fytyrës. Pjesëmarrësit me faqe dhe buzë të kuqe mendohej se dukeshin më rinore. Puna është se skuqja e buzëve zvogëlohet, së bashku me shkëlqimin e syve dhe vetullave tona, me kalimin e moshës. Përkundrazi, lëkura jonë bëhet më e errët.

Për fat të mirë, është e lehtë ta korrigjosh këtë vetëm me pak buzëkuq të kuq.

Prerje flokësh stil Bob

©shutterstock

Flokët tanë hollohen me kalimin e kohës dhe thjesht prerja e disa centimetra tashmë shton më shumë volum. Një prerje klasike i jep fytyrës një ngritje, ngre mollëzat tuaja dhe e bën nofullën tuaj të duket më e lartë. Flokët deri në mjekër e bëjnë fytyrën e hollë të duket ovale dhe femrat mbi 50 vjeç duhet të bëjnë prerje flokësh shumë të shkurtra.

Syzet me korniza te zeza

©shutterstock

Syzet pa buzë ju bëjnë të dukeni më të moshuar dhe nuk janë të përshtatshme për një lëkurë të plakur. Syzet me kornizë të zezë të trashë modernizojnë pamjen tuaj në sekonda. Është interesante se ato shkojnë në mënyrë perfekte me flokë gri. Mund të provoni gjithashtu të zgjidhni korniza të mëdha për të fshehur rrudhat dhe për të zhvendosur gjithë vëmendjen te syzet tuaja.

Vetullat e trasha

©Artem Podrez/Unsplash

Vetullat e lehta nuk ofrojnë ndonjë kontrast të fytyrës – ato ju bëjnë të dukeni të venitur dhe të lodhur. Vetullat  trashae janë të mira për ta bërë fytyrën tuaj të duket e freskët dhe e re. Pra, hiqni ato piskatore dhe merrni pak vaj kokosi. Ju gjithashtu mund të vendosni laps në vetullat tuaja ndërsa jeni duke pritur që ato të rriten.