8 Gabime me Stilin Veror që Burrat Vazhdojnë t’i Bëjnë

© Jean Pierre Malvaceda / unsplash, © bantersnaps / unsplash

Vera është një kohë e shkëlqyeshme për të eksperimentuar me stilin dhe për të provuar kombinime të reja të modës.

Por ndonjëherë, burrat humbin detaje të vogla, duke prishur tërë pamjen e tyre. Gjatësia e pantallonave tuaja të shkurtra, stili i këmishës dhe madje edhe çorapet tuaja janë të gjitha elemente në dukje të vogla, por të rëndësishme për çdo veshje që duhet të jenë të prirura nëse dëshironi të dukeni më elegantë.

Ne do t’ju tregojmë për 8 gabime të zakonshme të modës që bëjnë burrat gjatë verës, dhe të ndajmë disa këshilla të lehta që do t’ju kthejnë në një mësues të modës.

Zgjedhja e bluzave me mëngë më të shkurtra.

© shutterstock.com, © shutterstock.com

Kur bëhet fjalë për të zgjedhur një T-shirt, disa burra përqendrohen vetëm në mënyrën se si u bie dhe harrojnë plotësisht t’i kushtojnë vëmendje mëngëve. Në shumicën e rasteve, mëngët duhet të mbulojnë rreth gjysmën e krahut të sipërm, në mënyrë që trupi të ketë përpjesëtimet e duhura. Por është thelbësore t’i kushtoni vëmendje edhe llojit të trupit. Për shembull, nëse një burrë është i gjatë, mëngët më të gjata mund të duken më mirë.

Veshja e shpeshtë e xhinseve

Ndërsa xhinset janë super të rehatshme dhe duken të shkëlqyera me pothuajse gjithçka, ato nuk janë artikulli më praktik i veshjeve për verën. Xhinset nuk janë një material shumë i lehtë dhe me siguri do të ndjeni të nxehtë dhe do të djersiteni në to. Zgjidhni copa më të lehta, si liri, për pamjen tuaj të përditshme.

Shmangia e ngjyrave të ndritshme

© Sebastian Pociecha / unsplash, © Alex Robinson / unsplash

Vera është koha e përsosur për të provuar ngjyra të ndryshme, veçanërisht nëse zakonisht nuk e bëni këtë. Nëse nuk jeni i ri në këtë lloj stili, filloni të përfshini në pamjen tuaj një artikuj veshjesh ngjyra të ndritshme të të njëjtin ton për të parë se si ndiheni. Ju gjithashtu mund të provoni modele të ndryshme si printimet me lule ose kafshë për të freskuar veshjen tuaj.

Zgjedhja e veshjeve që bien shumë ngusht

© depositphotos.com, © Norbert Tóth / unsplash

Rrobat e ngushta ka të ngjarë t’ju bëjnë të djersiten më shumë dhe të kufizojnë lëvizjen tuaj. Në verë, mund të jetë një ide e mirë për t’u çlodhur pak dhe të harrojmë për stilet më të mbushura, formale. Siguroni lëkurës tuaj hapësirë për të marrë frymë dhe të zgjidhni rroba më të gjera të përshtatshëm. Nuk do të thotë që ju duhet të visheni me rroba të pasura – thjesht zgjidhni artikujt që ju ndihmojnë të theksoni tiparet tuaja të forta, si krahët dhe shpatullat tuaja, pa ju shkaktuar mbinxehje.

Zgjedhja e pantallonave të shkurtra me gjatësi të gabuar

Ekspertët e modës sugjerojnë që të mbuloni gjunjët me pantallona të shkurtra është një prirje e vjetëruar. Nëse doni të dukeni tërheqës dhe elegant, mos kini frikë të tregoni këmbët tuaja. Në mënyrë ideale, pantallonat e shkurtra duhet të shkojnë 8-9 cm mbi gju.

Veshja e çorapeve të gjata me pantallona të shkurtra

© depositphotos.com, © depositphotos.com

Ka qenë në modë kohët e fundit për të treguar çorapet shumëngjyrëshe , kur bëhet fjalë për pantallona të shkurtra, është më mirë të përdorni çorape në gjatësi të këmbës ose me prerje të ulët. Qëllimi juaj është të tregoni lëkurën në këmbë pa shtrembëruar proporcionet e trupit me çorape.

Të dhënë pas xhaketave tuaja “të dimrit”

© depositphotos.com, © depositphotos.com

Në verë, me siguri do të vishni një xhaketë nëse duhet vërtet, si për shembull kur merrni pjesë në një ngjarje zyrtare ose në mbrëmje. Xhaketa e verës duhet të jetë prej një pëlhure më të lehtë, më natyrale sesa xhaketat që vishni gjatë sezoneve të tjera. Ju gjithashtu mund të luani me ngjyra të ndryshme, duke zgjedhur diçka më të ndritshme sesa xhaketat tuaja tipike blu dhe të zeza.

Nuk i kushtoni vëmendje të mjaftueshme këpucëve

© depositphotos.com, © depositphotos.com

Meshkujt shpesh shkojnë në ekstrem – ata ose zgjedhin këpucë shumë të zbuluara, si shapkat që rrallë se duken mirë për t’i veshur ndokund përveçse në plazh, ose gëzojnë mot të nxehtë, me diell ndërsa veshin çizme lëkure dhe atlete. Për t’i bërë këmbët tuaja të rehatshme, zgjidhni këpucë të lehta, si për shembull prej kamoshi.