8 Gjëra të Përditshme që ia Kthejnë Bukurinë Rinore Fytyrës Tuaj

©Jason Finn/shutterstock,©Kostikova Natalia

Lëkura është organi më i madh i trupit i përbërë nga 19 milionë qeliza të lëkurës, 650 gjëndra djerse, 20 enë gjaku dhe 1000 mbaresa nervore.

Bën një punë të madhe për ne, kështu që është e rëndësishme të kujdesemi vërtet për të.

Mësimi i vetëm disa trukeve të dobishme për kujdesin e lëkurës mund të çojë përfundimisht në atë lëkurë me shkëlqim dhe me pamje më të bukur që çdo grua përpiqet të ketë.

Ne i duam rutinat e bukurisë, kështu që kemi krijuar një listë me 8 mënyra të thjeshta por efektive për kujdesin e lëkurës që mund të filloni t’i praktikoni që sot.

Lajeni fytyrën me ujë orizi.

©TanyaLovus/shutterstock

Uji i orizit është uji që mbetet pasi të keni gatuar orizin. Në industrinë e kujdesit të lëkurës, ai është i njohur për efektet e tij të dobishme në lëkurë. Uji i orizit përmban antioksidantë dhe mund të ndihmojë në reduktimin e plakjes dhe acarimit të lëkurës. Nëse keni oriz në kuzhinën tuaj, lëreni në ujë për rreth 10-15 minuta, përziejeni dhe më pas përdorni atë ujë si qumësht për të larë fytyrën në mëngjes.

Diferenconi rutinën tuaj të mëngjesit dhe të mbrëmjes.

Rutinat e kujdesit të lëkurës në mëngjes dhe në mbrëmje kanë disa hapa të barabartë, por ato nuk duhet të jenë të njëjta. Në mëngjes fokusi është në mbrojtjen e lëkurës nga dëmtimet e diellit, ndërsa në mbrëmje është e domosdoshme pastrimi dhe ushqyerja.

  • mëngjes, lani fytyrën me ujë (orizi). Pas kësaj, përdorni një tonik dhe një serum hidratues për fytyrën. Tani, hidratoni lëkurën tuaj dhe vendosni një krem ​​për sytë. Si hap i fundit, përdorni shumë SPF.
  • mbrëmje pastrojeni fytyrën dy herë për të hequr grimin, vajin dhe papastërtitë e tjera. Pas pastrimit të dyfishtë, përdorni një tonik dhe një krem ​​për sytë. Në fund, trajtojeni lëkurën tuaj me një serum fytyre të bazuar në retinol dhe aplikoni një krem ​​hidratues ose krem ​​nate.

Provoni maskimin e shumëfishtë

©Poznyakov/shutterstock

Maskimi i shumëfishtë është një mënyrë efektive për aplikimin e maskave të ndryshme në zona të veçanta të lëkurës. Është një mundësi e shkëlqyer për të trajtuar papërsosmëritë e ndryshme të lëkurës në të njëjtën kohë. Për shembull, për një zonë të yndyrshme T, zgjidhja më e mirë është një maskë e lëkurës me vaj, ndërsa për faqet e thata, është më mirë të përdorni një maskë hidratuese.

Matni SPF duke përdorur gishtat.

Është e zakonshme të mendohet se kremi kundër diellit nevojitet vetëm gjatë ditëve të ngrohta të verës, por kjo është e pasaktë. Askush nuk mund të theksojë rëndësinë e përdorimit të kremit kundër diellit çdo ditë sa duhet, edhe gjatë dimrit. Kremrat me SPF mbrojnë lëkurën nga rrezet ultraviolet (UV) dhe ngadalësojnë procesin e plakjes. Për të siguruar sasinë e duhur, matni kremin me SPF duke përdorur gishtat.

Përdorni spraj

©STEKLO/shutterstock

Mjegulla e fytyrës përdoret midis hapave të kujdesit të lëkurës, mbi dhe nën grim. Ekzistojnë lloje të ndryshme të avujve për fytyrën, duke përfshirë mjegullat mattifikuese, hidratuese, ata që mbrojnë ndotjen dhe me mbrojtje SPF. Zgjidhni atë që i përshtatet nevojave të lëkurës tuaj dhe sillnei gjithmonë me vete – është një mënyrë e shkëlqyer për të forcuar lëkurën tuaj dhe për ta bërë atë më të lumtur gjatë ditës.

Mbani peshqirët e banjës në dhomën e gjumit.

©Jason Finn/shutterstock,©Kostikova Natalia

Mund të tingëllojë e çuditshme, por mbajtja e peshqirëve të banjës në banjë është një zakon i keq. “Banjo është padyshim një vend i ndotur,” thotë mikrobiologia mjedisore Kelly Reynolds. Një opsion më i mirë është të mbani peshqirët e banjës në dhomën e gjumit, larg lagështirës, ​​baktereve dhe mikrobeve.

Flini gjithmonë në shpinë.

©fizkes/shutterstock

Nëse zgjoheni me sy të fryrë, është koha të ndryshoni zakonet tuaja të gjumit. Pozicionet tona të gjumit mund të ndikojnë në lëkurë dhe të shkaktojnë puçrra, vija dhe rrudha. Gjumi në shpinë parandalon që fytyra të fërkohet me jastëkun që do të thotë lëkurë e lumtur dhe e pushuar.

Ndiqni katër rregullat e mirëqenies

Përveç ndjekjes së të gjitha këshillave dhe truket për kujdesin e lëkurës, është po aq e rëndësishme që të ndiqni vazhdimisht katër shtyllat kryesore për t’u ndjerë mirë në lëkurën tuaj: ushqimi i mirë, ushtrimet, relaksim dhe gjumë.