9 Blerje që i Bëjnë Paratë Tuaja të Shkojnë Dëm

©depositphotos

Çfarë lloj shpenzimesh parësore kanë njerëzit në të gjithë botën? Është shumë e thjeshtë: ushqim, rroba, akomodim, kohë për pushime, nevoja shëndetësore dhe transport. Sidoqoftë, ekziston edhe ajo kategori misterioze e quajtur “Të tjera”. Sipas hulumtimit, një person mesatar shpenzon rreth 18,000 dollarë në vit për gjëra për të cilat nuk duhen me të vërtetë.

Kjo do të thotë që shpenzimet për gjëra që nuk janë jetësore, shpenzojnë një pjesë e mirë e buxhetit tonë dhe, nëse shpëtojmë prej tyre, mund të kursenim para për blerje të mëdha, si blerja e pasurive të patundshme ose të shkuarit në pushimet e dëshiruara për një kohë të gjatë.

Ne kemi parë disa pika në listat popullore të blerjeve dhe kemi gjetur artikujt që nuk ia vlejnë paratë e shpenzuara për to.

Kozmetika njëpërdorimshe

© Instagram / ekaterinanay © Instagram / yulia_ryd

Sa produkte ka në çantën tuaj kozmetike që janë përdorur vetëm një herë? Tonet sysh me njgyrë të kuqe, buzëkuq i zi, shkëlqimi i purpurt, etj … Megjithëse ato duken të ndritshme dhe tërheqëse kur i blini ato vështirë se mund të përdoren në jetën e përditshme.

Para se të bëni një blerje tjetër për çantën tuaj kozmetike, pyesni veten: “A do ta përdor këtë artikull të paktën dy herë në javë?” Aq befasuese sa mund të duket, blerja e artikujve të shtrenjtë dhe të menduar mirë mund të ndihmojë në kursimin e buxhetit tuaj. Ndërsa zakoni për të rrëmbyer gjithçka që shihni, edhe nëse është i lirë, e dëmton portofolin tuaj.

Lodra të shtrenjta për kafshët shtëpiake

© Instagram / mr_christopher_coon © Pixibay © Depositphotos

Fatkeqësisht, ligji i mëposhtëm vlen edhe për kafshët shtëpiake. Në shumicën e rasteve, sa më e kushtueshme të jetë lodra, aq më pak interes krijon tek kafshët tuaja.

Macja juaj ka të ngjarë ta injorojë një top të çuditshëm dhe të frikësohet me një miush të kontrolluar me telekomandë, por do të emocionohet nga një fletë letre e thërrmuar ose një kapak normal shisheje.

Qeni juaj me kënaqësi do të shkatërrojë ndonjë lodër të re, por do të kujdeset për lepurin e vjetër të mbushur me të cilin ishte mësuar të flinte që kur ishte këlysh.

Nëse doni ta bëni kafshën tuaj shtëpiake të ndihet me të vërtetë e lumtur, thjesht kushtojuni më shumë vëmendje atyre.

Pajisjet sportive

© Pikabu / tltr © Depositphotos

A jeni i vendosur të ushtroheni rregullisht? Mos nxitoni të blini pajisje sportive super modërne për kardio. Praktika tregon se, në shumicën e rasteve, ajo thjesht do të mbledhë pluhur në ballkon ose në dhomën e gjumit dhe do të bëhet një mënyrë e re për të torturuar veten. Nëse doni të provoni entuziazmin tuaj, regjistrohuni në një palestër për një muaj.

A jeni dikush që nuk dëshiron të largohet nga shtëpia për t’u ushtruar? Kjo nuk është problem – blijini vetes një rrip elastik për Pilates ose shtangë dore: ata zor se zënë ndonjë hapësirë. Sa i përket ushtrimeve kardio, ndjekësit e fitnesit kanë zhvilluar shumë rutina që nuk kërkojnë pajisje, dhe ku dhjami digjet jo më pak në mënyrë aktive.

Elemente të brendshme të konceptuara keq

© Depositphotos © Depositphotos

Kur e gjeni veten në një mobileri, gjithmonë tundoheni të blini atë raftin e bukur, një kolltuk ose ato perdet e lezetshme. Merrni frymë thellë dhe ndaloni veten. Kur të ktheheni në shtëpi, ka të ngjarë që papritmas të kuptoni se nuk ka hapësirë për të raft, që ato perde nuk përputhen me muret dhe nuk lejojnë dritën brenda, ndërsa kolltuku nuk futet në këndin e nevojshëm.

Para se të blini një send të ri të brendshëm, merrni një metër dhe matni vendin ku supozohet të vendoset sendi i ri. Pastaj mendoni pse keni nevojë për këtë gjë, cilat funksione do të kryejë dhe nëse do ta bëjë jetën tuaj më të rehatshme. Nëse jo, pse të harxhoni para në një artikull që do të përfundojë në shtëpinë tuaj në fshat?

Blerjet gjatë pushimeve

© Depositphotos © Depositphotos © Depositphotos © Depositphotos

“Do të më vrasë dielli” – kjo është ajo që mendojmë kur i hapim valixhet. Një ombrellë në një ngjyrë të gjelbër toksike, një kapelë të çuditshme me pupla, një dëng xhinglash që tashmë po copëtohen – ka kaq shumë gjëra të panevojshme që i sjellim nga pushimet. Është e vështirë të besosh që këto do të “shlyejnë” ndonjëherë paratë e shpenzuara për to.

A jeni nga ata të cilët nuk mund të imagjinojnë një udhëtim pa pazar? Lexoni rekomandime mbi ato gjëra për të cilat ia vlen të blini në vendin ku po drejtoheni dhe bëni një listë të gjërave që dëshironi të blini. Edhe nëse një portofol lëkure kushton pothuajse aq sa një darkë në një restorant me 3 yje, do t’ju shërbejë për shumë vite. Ndërsa një kavanoz i blerë impulsivisht me kerri me shpresën e arritjeve të ardhshme në kuzhinës do të vdesë me padurim në thellësi të kabinetit të kuzhinës.

Një hobi i ri

A keni vendosur të filloni një hobi të ri, ndoshta thurje apo pikturë? Kjo është një ide e përsosur. E vetmja gjë që duhet të mbani në mend është të mos blini gjysmën e dyqanit, duke shpresuar të nxisni entuziazmin tuaj. Gjithmonë ekziston mundësia që ta humbni, pasi të keni kuptuar që nuk është gjëja juaj e preferuar. Për më tepër, nganjëherë zgjedhjet e shumta na ngatërrojnë dhe ne nuk dimë si ta përfundojmë fazën e parë të një hobi kur i dyti duket shumë më interesant.

Filloni me gjëra të vogla: letër, lapsa dhe bojëra uji për artet, një grep me pe dhe disa për thurjen. Mos u bë një lloj brejtësi që ruan gjithçka në thellësinë e një sirtari të gjërave të harruara.

Lodra pellushi

© Depositphotos © Pixibay

Nuk janë vetëm fëmijët që ngacmohen për lodrat e mbushura. Dhe secili prej nesh mund të pranojë se kemi pasur vetëm 1-2 lodra që na pëlqyen dhe kemi kujtime të ngrohta rreth. Pjesa tjetër e kafshëve të mbushura sapo mblodhën pluhur – ata u bënë jo interesantë disa ditë pas blerjes dhe ndiheshim keqardhje kur u përpoqëm t’i largonim.

Nëse shtëpia juaj nuk ka ngrohtësi, merrni veten disa jastëkë dhe batanije të buta: ato do t’ju bëjnë të ndiheni rehat si mendërisht ashtu edhe fizikisht. Për më tepër, të heqësh qafe prej tyre nuk do të shkaktojë emocione të rënda dhe të trishtueshme tek ju.

Pajisjet e jashtme sportive

© Instagram / idimitry © Depositphotos

Është jashtëzakonisht e padobishme për të blerë një biçikletë ose patina për t’i përdorur ato vetëm dy herë në vit. Ka shumë mundësi për të marrë me qira një shumëllojshmëri të pajisjeve sportive (nga një biçikletë klasike në një Segway) në parqet moderne. Do të jetë shumë më lirë sesa të blini një artikull që vetëm sa do të zërë hapësirë në shtëpinë tuaj.

Është një gjë krejtësisht e ndryshme nëse hipni një biçikletë ose një skuter për të shkuar në punë. Në këtë rast, kjo është mënyra më e përsosur për të kursyer para duke mos i harxhuar ato për transport publik, si dhe për të sjellë më shumë aktivitete në jetën tuaj.

Pajisje elektronike

© Amazon © Depositphotos

Me zhvillimin modern të teknologjisë, pajisjet e reja po përditësohen vazhdimisht, si dhe shtesat në to. Kjo është arsyeja pse një Walkman i blerë së shpejti përfundojë në raft, sepse filluat të dëgjoni muzikë në telefonin tuaj. Ju nuk keni më nevojë për një tastierë pa tel, sepse kur uleni me të në shtrat, nuk do të mund të shihni ekranin sidoqoftë.

Para se të ndiqni tundimin tuaj, pyesni veten: “A kam vërtet nevojë për këtë vegël?” Shpesh artikujt tanë të vjetër nuk janë thyer ende dhe kryejnë të gjitha funksionet e nevojshme në mënyrë perfekte. A është një mbajtëse e kupës së nxehtë vërtet e domosdoshme?

A keni bërë ndonjëherë blerje për të cilat jeni penduar? Ju lutemi ndani tregimet tuaja në komente!