9 Gabime me Ngjyrën e Flokëve që të Nxjerrin nga Mosha Jote

©eastnews,©eastnews

Çdo grua ka një ngjyrë ideale të flokëve që nxjerr në pah bukurinë e saj dhe fsheh disa nga papërsosmëritë e saj.

Duke pasur parasysh këtë, ngjyrat e tjera kanë efektin e kundërt dhe ato përfundojnë duke theksuar rrudhat e holla ndërsa “fshehin” tiparet më të mira të fytyrës.

Dihet mirë që flokët në përgjithësi lidhen me vetëvlerësimin, kështu që zgjedhja e bojës së duhur sigurisht që do të bëjë një ndryshim.

Ne bëmë një listë me 9 gabime në ngjyrën e flokëve që mund t’ju ​​bëjnë të dukeni disa vjet më të vjetra. Mos e humbni bonusin në fund të artikullit, ai do t’ju tregojë se si një model i mirë flokësh mund të jetë kyç për t’ju bërë të ndiheni më të gjalla dhe të bukura.

Zgjedhja e një ngjyre shumë të errët

A keni vënë re ndonjëherë se, kur një objekt vendoset para një sfondi të errët, tiparet e tij duket se janë më të dallueshme? E njëjta gjë ndodh me fytyrën tonë. Kur lyejmë flokët me një ngjyrë të zezë uniforme (pa bërë vija kryesore, për shembull), “papërsosmëritë” tona, si rrudhat, bien në sy. Nëse ju pëlqejnë nuancat e errëta, atëherë një ngjyrë gështenje e errët është një alternativë më e mirë se e zeza.

Zgjidhni një ngjyrë krejtësisht të ndryshme nga toni natyror.

Çfarë mund t’ju ​​bëjë të dukeni më të moshuar: flokët bionde apo gështenjë? Fatkeqësisht, përgjigja varet nga disa faktorë që do të përcaktojnë nëse një grua do të duket më e re me njërën ngjyrë ose tjetrën. Ju nuk duhet të ndryshoni ngjyrën tuaj natyrale të flokëve në mënyrë dramatike, pasi ndryshimet drastike mund të mos jenë të përshtatshme për ngjyrën e lëkurës tuaj, gjë që do t’ju bëjë të dukeni më të vjetër.

Le të marrim për shembull Emma Stone. Ngjyra e saj natyrale është bjonde. A nuk duket ajo 5 vjet më e re me këtë ngjyrë? Nëse keni lyer flokët tuaj për një kohë tani dhe nuk jeni të sigurt se cila është ngjyra juaj natyrale, atëherë shikoni fotografitë e fëmijërisë tuaj për të gjetur se cila është ajo e duhura për ju.

Zgjedhja e një nuance njëngjyrëshe (pa bërë asnjë theksim ose fije)

Në përpjekje për të fshehur flokët e tyre gri, disa gra shpesh përdorin bojë që është një ngjyrë e njëtrajtshme. Duhet të dini që ngjyrat bionde njëngjyrëshe ose të zeza nuk do t’i bëjnë flokët tuaj të duken të natyrshëm dhe mund t’i japin një pamje të shurdhër dhe të plakur fytyrës. Pikat kryesore ose fije me ngjyra të ndryshme do të japin më shumë shkëlqim në fytyrën tuaj dhe do t’ju japin një pamje më rinore, duke thyer kështu monotoninë e ngjyrave uniforme.

Vendosni për bjondin platin

Jeni adhurues i kësaj nuance? Nëse është kështu, atëherë është më mirë të mendoni dy herë. Bjonde platini është një ngjyrë e ftohtë, që nuk duket mirë për gratë e bukura ose me lëkurë rozë, pasi do t’u japë atyre një pamje “të shurdhër” dhe të plakur.

Nuk i përshtateni formës së fytyrës

Edhe nëse ngjyrosni fije flokësh, efektit vizual të rezultatit përfundimtar mund t’i mungojë ende “thellësia”. Zgjidhja është të zgjidhni për nuanca më të lehta për të zbutur fijet e bardha dhe shenja të tjera të plakjes. Disa këshilla të mira janë të bëni pikat kryesore të formësimit të fytyrës, për të nxjerrë në pah bukurinë tuaj dhe për t’ju ​​bërë të dukeni më rinore.

I lini flokët gjysmë gri dhe gjysmë të lyer

Mendoni se flokët gri ju plakin? Relaksohuni, ky është vetëm një mit! Në fakt, ne i admirojmë vërtet ata që tregojnë flokët e tyre gri dhe ndihen të plotësuar me ngjyrën e tyre natyrale, e cila, panevojshme të thuhet, duket e mrekullueshme tek ata!

Sidoqoftë, disa gra kalojnë një fazë “tranzicioni” dhe urrejnë të kenë rrënjë të bardha ose gri ndërsa pjesa tjetër e flokëve të tyre janë të lyer. Në realitet, kjo mund t’i bëjë ata të duken më të vjetër. Pra, sugjerimi ynë është që ta shmangni këtë dhe të vendosni për një prerje pixie. Me fjalë të tjera, provoni të mbani flokët tuaj me të vërtetë të shkurtër dhe me një prerje flokësh të modës, do t’ju ​​bëjë të dukeni shumë më të rinj.

Nuk mbuloni rrënjët tuaja

Ngjyrosja e të gjithë flokëve tuaj kërkon mirëmbajtje të vazhdueshme pasi rrënjët shfaqen pothuajse menjëherë. Sidoqoftë, ne jemi plotësisht të vetëdijshëm për faktin se nuk mund të vazhdojmë gjithmonë me këtë rutinë të ngjyrosjes. Për të shmangur pamjen më të vjetër për mungesë kujdesi, mund të zgjidhni disa stile që i bëjnë rrënjët të duken më të errëta me qëllim, si stili ombré. Në këtë mënyrë, ju mund t’i lini flokët tuaj të rriten natyrshëm dhe të keni një pamje të freskët gjatë gjithë kohës.

Vishni ngjyra nga tendencat e hershme

Bota e ngjyrosjes së flokëve diktohet gjithashtu nga tendencat. Kjo është arsyeja pse disa stile konsiderohen të vjetëruar. Mbajtja e një ngjyre që ishte në modë në të kaluarën mund t’ju bëjë të dukeni “të modës së vjetër”.

Ngjyrat dhe teknikat më në modë janë një mënyrë e shkëlqyer për të arritur atë pamje të dëshiruar, e cila është diçka që shumë njerëz e duan! Stilisti juaj i flokëve ndoshta do të dijë cilat janë nuancat e modës të sezonit dhe gjithashtu duhet të jetë në gjendje t’ju tregojë se cila është boja e duhur për tonin e lëkurës tuaj.

Investimi në ngjyra intensive të kuqërremta

Ngjyra e kuqe e flokëve mund të jetë elegante. Sidoqoftë, mirëmbajtja e tyre mund të jetë e shtrenjtë pasi ngjyra zbehet shumë shpejt dhe flokët tuaj përfundojnë duke mos u dukur mirë. Për më tepër, flokët gri kanë tendencë të dalin edhe më shumë kur kontrastohen me nuanca si gështenjë e kuqe ose e kuqe në vishnje.

Një alternativë e sigurt është të zgjidhni bjonden e luleshtrydhes, e cila është një nuancë midis bjondes dhe të kuqes – mund të japë një pamje më të ngrohtë dhe më të ndritshme në fytyrën tuaj. Për më tepër, meqenëse është një hije më e lehtë, do të fshehë flokët gri të padëshiruar shumë më mirë.

Bonus: Një model i mirë flokësh mund të bëjë një ndryshim të madh.

Ndarja anësore është një mënyrë e shkëlqyeshme për të stiluar flokët tuaj që të duken më të rinj. Me kalimin e kohës, ne humbim një pjesë të yndyrës në fytyrën tonë dhe indet nënlëkurore shpërndahen në mënyrë të pabarabartë, kryesisht duke u përqëndruar në zonën e mjekrës. Ky model flokësh do ta bëjë fytyrën tuaj më të rafinuar.

Stili i pjesës së mesme e thekson këtë veçori edhe më shumë, ndërsa ndarja e flokëve anash balancon më mirë proporcionet e fytyrës tuaj.