9 Gjëra të Përditshme që Nuk Duhet të Vazhdoni t’i Bëni Gabim!

Sipas disa studimeve, ne jetojmë në autopilot 46.9% të jetës sonë. Kjo humbje konstante e vëmendjes shpesh na largon nga aktivitetet tona të përditshme dhe madje na bën të ndjehemi të pakënaqur.

Prandaj është shumë e rëndësishme t’i kushtojmë vëmendje edhe detajit më të vogël në jetën tonë dhe gjithmonë të përpiqemi t’i shikojmë gjërat me një tjetër sy.

Mbajtja e pijes

© pulauduaresto / instagram © _quest / instagram

Mënyra më e përshtatshme për të mbajtur ndonjë pije është që një shishe ta mbani nga qafa e saj dhe një gotë ta mbani nga baza e saj.

Arsyeja përse është se nëse e mbani gotën nga trupi i saj, nxehtësia e duarve ndikon në temperaturën e pijes tuaj, duke shkaktuar që ajo të ngrohet dhe madje edhe të ndryshojë shijen dhe pamjen e saj.

Larja e kokës

© depositphotos.com

Si stilistët e flokëve ashtu edhe dermatologët thonë se larja e përditshme e kokës mund të jetë e dëmshëm për flokët tuaj pasi largon vajrat e rëndësishme. Si rezultat, gjëndrat e vajit në kokën tuaj përpiqen të kompensohen duke prodhuar më shumë vaj se zakonisht.

Pra, në qoftë se ju nuk doni që flokët tuaj të yndyrosen shumë shpejt, lani atë jo më shumë se 2 ose 3 herë në javë.

Ngrohja e të gjithë ushqimit të mbetur në mikrovalë

© Omgpolly / reddit © borabora101973 / instagram

Megjithëse mikrovala është e projektuar për të ngrohur ushqimin në mënyrë të barabartë, ajo nuk mund ta bëjë këtë nëse e vendosni ushqimin në një grumbull të madh në mes të pjatës.

Në vend të kësaj, provoni të krijoni një vrimë në mes të ushqimit dhe vendosni ato rreth buzës së pjatës para se ta vendosni në mikrovalë. Ky mashtrim do të ndihmojë ngrohjen të kalojë nëpër të gjithë ushqimin tuaj pa e lënë të ftohtë pjesën në mes.

Mbajtja e kapëseve

© podiumsaloon / instagram © mckmarr / instagram

Kur vendosni një kapëse teli në flokët tuaj, sigurohuni që pjesa e saj e valëzuar të jetë e vendosur tatëpjetë. Për shkak të kësaj metode, kthesat e kunjit do t’i kapin flokët më fort dhe pozicioni i saj në kokën tuaj do të sigurohet. Përveç kësaj, kapëset e telit do të duken më pak në flokët tuaj.

Vendosja e lugës kur gatuani

© aho32 / instagram © NippyC / reddit

Nëse nuk doni të keni edhe një pjatë tjetër të palarë pas përgatitjes së darkës, mund të provoni ta vendosni lugën tuaj të gatimit në kapësen e tenxheres. Por kini kujdes: është më mirë të zgjidhni një lugë druri me një bisht të gjatë që do të përshtatet në mënyrë të përkryer me hapësirën e mbajtëses.

Vendosja e pastës së dhëmbëve

 

© depositphotos.com

Ne të gjithë priremi të mendojmë se sa më shumë pastë dhëmbësh që përdorim kur lajmë dhëmbët, aq më të pastër dhe më të bardhë do të jenë. Megjithatë, kjo nuk është absolutisht e vërtetë. Çdo dentist do t’ju thoshte se gjithçka që ju nevojitet është një sasi e vogël pastë dhëmbësh.

Një banjë para gjumit

© depositphotos.com © depositphotos.com

Megjithëse shumica e njerëzve besojnë se duke u zhytur në ujë të ngrohtë mund t’ju ndihmojë të relaksoheni dhe të bini në gjumë lehtë, nuk rekomandohet të bëni një banjë të nxehtë para se të shkoni në shtrat.

Arsyeja është mjaft e thjeshtë – temperatura e trupit tuaj do të qëndrojë e ngritur, duke i mbajtur zemrën dhe venat tuaja vigjilente.

Kështu që ju keni 2 opsione – ose bëni një banjë të nxehtë të paktën një orë përpara se të shkoni në shtrat për t’i dhënë trupit tuaj pak kohë për t’u qetësuar ose në vend të kësaj bëni një dush me ujë të ngrohtë.

Mbajtja e stilolapsit

Teknika e trefishtë e mbajtjes së një stilolaps supozon që gishti i madh, gishti tregues dhe gishti i mesit të krijojnë një trekëndësh. Pra, nëse doni të mbani mirë një stilolaps, vendoseni atë mbi gishtin e mesit dhe vendosni gishtin tregues sipër tij.

Pallëmbët e gishtit të vogël dhe të unazës duhet të vendosen të qetë në fletë, duke mbështetur pjesën tjetër të dorës tuaj dhe duke e lejuar atë të lëvizë pa probleme.

Ju gjithashtu duhet të shmangni shtrëngimin e stilolapsit, përndryshe, dora juaj do të lodhet shpejt. Në vend të kësaj, mbajeni stilolapsin sa më afër fundit të jetë e mundur me një rrokje të lirshme.

Mbushja e gotës

© dolce_fresh / instagram © lucahammer / reddit

Mënyra më e mirë për të shmangur spërkatjen e lëngjeve në tavolinë është ta derdhni atë duke e lënë grykën e hapur të kartonit në krye dhe duke e hasur kartonin në anë të buzës së gotës. Ky mashtrim do t’ju ndihmojë të kontrolloni rrjedhën dhe që lëngu të bjerë më i qetë.