9 Veprime që Menduam se ishin të Mira, Por Jo!

Kur ishim fëmijë, prindërit tanë na mësuan të pastrojmë dhëmbët pas ngrënies, të mos të ulemi para ekranit të kompjuterit për një kohë të gjatë dhe të mbajmë duart në pozicionin “10 dhe 2” gjatë ngasjes.

Por, siç rezulton, duhet të kishim hequr dorë nga disa nga këto zakone shumë kohë më parë.

Ne kemi mësuar se cilat zakone të përditshme nuk vlejnë të mbahen dhe cilat në fakt mund të jenë të rrezikshme për shëndetin tonë.

Pastrimi i veshëve

© depositphotos © ADME

Trupat tanë janë mekanizma të përsosur dhe si të tillë, dylli ynë është projektuar posaçërisht për të kryer “vetë-pastrim”.

Dylli paraprakisht duhet të lubrifikojë kanalet e veshit dhe t’i mbrojë nga bakteret, kërpudhat dhe insektet.

Meqë ra fjala, vlen të përmendet se dylli i veshkave e lë trupin në një mënyrë të natyrshme, duke rrëshqitur poshtë kanalet e veshit para se të hiqet gjatë përtypjes së ushqimit. Kur pastroni veshët veten tuaj, ju mund të merrni një rezultat komplet të kundërt. Kur futeni në kanalin e veshit, ju shkaktoni një rritje të prodhimit të dylli të veshit.

E gjithë ajo ju duhet të bëni është të pastroni veshët nga butësisht me një peshqir të lagur pas një dush ose banjë.

Qëndrimi larg mikrovalës

© depositphotos

Mikrovalat nuk janë aq të dëmshme sa shumë njerëz mendojnë. Ndryshe nga rrezet X ato nuk prodhojnë kimikate ose rrezatim jonizues që dihet se shkaktojnë dëme të ADN-së ose mutacione gjenetike. Në fakt, kjo pajisje është bërë në mënyrë që rrezatimi elektromagnetik që prodhon të mos i kalojë kufijtë e tij.

Pra, nëse nuk përqafoni një mikrovalë të ndezur, nuk ka rrezik për shëndetin.

Shtypeni shkarkuesin me kapakun e tualetit hapur.

© depositphotos © depositphotos

Gjithkush e di se shkarkuesi duhet të shtypet menjëherë pasi të keni mbaruar punë, por është e rëndësishme ta bëni siç duhet. Nëse kapaku i tualetit është lënë i hapur, grimcat e vogla me baktere do të përhapen deri në 2 metra larg.

Kjo është e neveritshme! Mos harroni të mbyllni kapakun para se të shtypni shakrkuesin.

Lani të gjitha llojet e ushqimit

© pexels © pexels

Jo të gjitha llojet e ushqimit duhet të lahen. Për shembull, mishi i kuq dhe mishi i shpendëve nuk duhet të lahen. Ju nuk do të shpëtoni nga bakteret, por në vend të kësaj vetëm sa do t’i përhapni ato nëpër kuzhinë.

Ju duhet ta pjekni ose ta zieni mishin në mënyrë që bakteret të vdesin falë temperaturës së lartë.

Por çdo baktere që përhapet në tavolinë ose diku tjetër në kuzhinën tuaj ka shumë të ngjarë të përfundojë në trupin tuaj. Pjesa tjetër e ushqimit (si frutat ose perimet) duhet të lahen para se t’i pritni ato.

Pastroni hundën tuaj

© pexels © wikipedia

Kur hunda është e mbushur, është shumë e pakëndshme, kështu që ne do të bëjmë gjithçka për të marrë frymë më lehtë.

Por pastrimi i hundës mund të çojë në probleme si infektimi i hundës me baktere të jashtme të cilat mund të çojnë në një infeksion në kanalet e hundës ose kanalet e sinusit.

Në fakt, hunda juaj duhet të pastrohet vete. Për të hequr qafe çdo gjë brenda, mund t’i shfryni hundët me kujdes ose ta lani me ujë dhe kripë. Dhe nëse i vendosni duart tuaja në hundë, sigurohuni që ato janë të pastra.

Larja e dhëmbëve pas ngrënies

© pixabay

Sigurisht që njerëzit duhet t’i lajnë dhëmbët çdo ditë, por është e rëndësishme të mos e bëni menjëherë pasi të hani, por vetëm 30-60 minuta pas një vakti.

Smalt i dhëmbëve është pjesa më e fortë e trupit të njeriut, por gjithashtu mund të bëhet më i butë në kushte acidike si pas ngrënies së frutave ose disa produkteve të qumështit. Nëse i pastroni dhëmbët menjëherë pas një vakti ju mund të dëmtoni smaltin.

Dentistët rekomandojnë larjen e gojës me ujë ose përtypni çamçakëz për të rritur prodhimin e pështymës.

Kyqëzimi i këmbëve është i dëmshëm

© Pixabay © Pixabay

Për një kohë të gjatë, njerëzit mendonin se ulja me këmbët e kryqëzuara ishte një mënyrë e shpejtë për të zhvilluar venat me variçe. Por studimet e kohëve të fundit tregojnë se ky pozicion nuk çon në vena me variçe. Ju nuk duhet të kaloni shumë kohë në këtë pozicion, siç është e vërtetë edhe për çdo pozicion tjetër.

Puna në kompjuter është e keqe për sytë tuaj

© depositphotos

Sigurisht sytë tuaj lodhen pasi punoni në kompjuter për një kohë të gjatë. Por, të qenët të lodhur nuk është arsyeja pse vizioni juaj mund të përkeqësohet. Shkencëtarët dolën me termin “sindromi i vizionit kompjuterik” i cili shkakton sytë e thatë, dhimbje në qafë dhe shpatulla.

Për të shmangur simptoma të tilla, duhet të ndiqni këto rregulla të thjeshta: përdorni një monitor me nivelin e duhur të ndriçimit, bëni pushime dhe pulitni sytë më shpesh për të shmangur tharjen e syve.

Mbajtja e timonit në pozicionet “10 dhe 2”

© depositphotos © Bora Gurel/flickr

Një nga gjërat e para që mësojmë në shkollën e makinës është rregulli i “10 dhe 2”, i cili qëndron për pozicionin e duhur të duarve tona në timon. Besohet se mund t’ju ndihmojë të kontrolloni makinën më mirë nëse keni nevojë për t’u përballur me një pengesë të papritur.

Por kjo është një ide e gabuar.

Ekspertët rekomandojnë pozicionin “9 dhe 3” të duarve për të qenë në gjendje të bëni kthesa edhe në shpejtësi të lartë. Përveç kësaj, ky pozicion i mban duart tuaja më larg nga airbagët për të shmangur dëmtimet e mundshme.

Cilët nga këto zakone bëni më së shumti? Pas leximit të këtij artikulli, po planifikoni të hiqni dorë nga ndonjë prej tyre? Na tregoni se çfarë mendoni në seksionin e komenteve më poshtë!