Çfarë Ndodh me Flokët Tuaj Nëse i Kapni Bisht Shumë Shpesh

© depositphotos.com, © depositphotos.com

Kapja e flokëve bisht ndonjëherë është modeli më i lehtë dhe më praktik.

Mund ta mbani në shtëpi, me pizhame, me miqtë me një veshje të rastësishme, apo edhe në tapetin e kuq me një fustan të bukur dhe taka të larta – ashtu siç kanë bërë shumë herë të famshmit tanë të preferuar.

Por është e rëndësishme të keni kujdes se sa shpesh i kapni flokët kështu. Nëse e keni zakon t’i tërhiqni flokët shumë fort dhe t’i mbani ashtu gjatë gjithë ditës, mund të përballeni me disa probleme të pakëndshme gjatë rrugës.

Ne duam që ju të jeni të shëndetshëm, kështu që besojmë se është më mirë nëse ju informojmë për efektet anësore të këtij model shumë të zakonshëm.

Mund të ju shkaktohet migrenë.

Dhimbja e kokës nga kapja e flokëve bisht është aq reale sa tingëllon. Është një lloj alodinie, që do të thotë se një gjë normale shkakton dhimbje. Flokët tuaj nuk janë të ndjeshëm ndaj dhimbjeve, por nën gjëndrat e flokëve tuaj, ka nerva që mund të shkaktohen nga tërheqja e ngushtë dhe ato mund të ndiejnë dhimbje.

Skalpi juaj mund të fillojë të shkaktojë dhimbje

© depositphotos.com, © shutterstock.com

Nervat që nxiten kur i kapim flokët shumë ngusht do ta shkaktojnë dhimbje koke. Në të vërtetë kjo vjen nga lëkura dhe zona perifolikulare e kokës suaj, që do të thotë rajoni rreth secilës qime, poreje ose gjëndre. Pra, në të vërtetë preken përfundimet nervore të bashkangjitura në secilën qime. Ju ndoshta do ta vini re dhimbjen menjëherë pasi të keni lëshuar flokët.

Mund të përjetoni dhimbje shpine.

© depositphotos.com

Skalpi juaj mund të jetë nën një stres të madh, veçanërisht nëse keni flokë të trashë. Dhimbja shfaqet dhe mund të përhapet deri në qafë dhe në shpinë. Kjo ndodh sepse ju aktivizoni nervat ndijore edhe më shumë duke i detyruar të gjithë ato flokë të qëndrojnë lart. Dhe ne shpesh përdorim një elastik flokësh shumë të vogël për ta bërë këtë.

Lëkura në fytyrën tuaj mund të shtrihet.

© shutterstock.com

Bishtat e tepërt nuk janë padyshim të mira për lëkurën tuaj sepse ajo humbet elasticitetin e saj. Me kalimin e kohës, do të dukeni më të moshuar. Nëse i mbani flokët kaq ngushtë çdo ditë, lëkura juaj mund të qëndrojë e shtrirë për një periudhë më të gjatë kohore.

Flokët tuaj mund të ngatërrohen.

© shutterstock.com, © shutterstock.com, © depositphotos.com

Kapja e flokëve bisht dhe ngusht për një periudhë të gjatë kohore mund të shkaktojë fërkime dhe tension në flokët tuaj. Jini të gatshëm të kaloni shumë kohë duke hequr flokët nga lidhëset e kokës nëse e bëni shpesh këtë.

Flokët tuaj do të këputen më lehtë.

© depositphotos.com, © depositphotos.com

Flokët tuaj janë mjaft të brishtë, prandaj tërheqja e tyre gjatë gjithë kohës dhe mbajtja e tyre me një elastik nuk do t’i bëjë ata më të fortë. Tensioni mund të shkaktojë këputjen e fijeve. Do të jetë më keq nëse vendosni të flini me flokët e kapur bisht.

Ju mund të zhvilloni alopeci.

© shutterstock.com

Alopecia tërheqëse është një lloj specifik i humbjes së flokëve përgjatë vijës së flokëve, dhe kjo ndodh kur aplikohet tension në flokë. Kontrolloni kokën tuaj për gunga të vogla. Ju gjithashtu mund të ndjeni butësi ose një ndjesi koreje. Për fat të mirë, ju mund të bëni që flokët tuaj të rriten normalisht nëse ndryshoni zakonin e mbajtjes së bishtit për kaq gjatë.