Çfarë Ndodh me Trupin Tuaj Nëse Vishni Taka të Larta Çdo Ditë

© Depositphotos.com

Veshja e takave të larta ju bën të qëndroni më gjatë dhe të ndiheni më të bukura, sipas ekspertëve. Por nuk duhet të harroni se shëndeti juaj është më i rëndësishëm se gjithçka, dhe disa centimetra lartësi nga thembra mund të shkaktojnë disa çështje serioze shëndetësore në planin afatgjatë.

Ne kujdesemi për shëndetin tuaj, kështu që ne duam t’ju bëjmë të vetëdijshëm për pasojat kur mbani taka të larta shumë shpesh ose për periudha të gjata kohore. Ne kemi përgatitur një ushtrim të veçantë për ju në seksionin e bonusit.

Mund të keni dhimbje shpine.

© depositphotos.com, © shutterstock.com

A e keni gjetur veten të përkulur përpara pasi keni mbajtur takat e larta gjatë gjithë ditës? Kjo ndodh sepse ju ndjeni nevojën për të çliruar presionin në shpinë. Shpina juaj ka një formë të kurbës C në një pozicion normal. Kur mbani takë të lartë, ju ndryshoni formën e shtyllës kurrizore dhe, me kalimin e kohës, ajo mund të konsumojë kërcin në disqe, nyje dhe ligamentet tuaja në shpinë.

Ju mund të ushtroni presion shtesë në këmbët tuaja.

© shutterstock.com, © depositphotos.com

Bilanci juaj natyror shtrembërohet kur mbani taka. Kështu që mund të përjetoni presion shtesë mbi majet e këmbëve tuaja që mund të ndikojnë në shpejtësinë e ecjes, gjatësinë e hapit dhe ecjen.

Ju mund të dëmtoni gjunjët.

© shutterstock.com

Për shkak të momentit të tepërt të rrotullimit të gjurit (forcës së rrotullimit) dhe kompresimit, gjunjët tuaj janë më të prirur të lodhen kur vishni taka të larta. “Artriti i konsumimit”, i njohur si artrozë në gju, ndodh shumë më shpesh tek gratë sesa tek burrat, dhe veshja e takave të larta është një nga arsyet kryesore për këtë.

Kaviljet tuaja mund të vuajnë.

© depositphotos.com

Muskujt tuaj të pulpës mund të vuajnë për shkak të lartësisë së tepërt, kështu që kaviljet tuaja mund ta kenë më të vështirë të lëvizin këmbën përpara ndërsa ecni. Plus, meqenëse kyçi i këmbës nuk është në pozicionin e tij normal, tendina e Akilit mund të kontraktohet. Me kalimin e kohës, ju mund të përjetoni një gjendje inflamatore.

Ijet tuaja mund të preken

© depositphotos.com, © depositphotos.com

Nëse vishni taka të larta herët, mund të keni dhimbje në ijë më vonë, sipas një studimi. Muskujt tuaj përkulës të legenit janë të detyruar të qëndrojnë në një pozicion të përkulur të vazhdueshëm, dhe kjo tkurrje e muskujve mund t’ju shkaktojë disa çështje shëndetësore me kalimin e kohës.

Gishti i vogël i këmbës tuaj mund të bëhet i hollë dhe i brishtë.

© shutterstock.com

Ju gjithashtu mund të përjetoni probleme kozmetike, jo vetëm ato të lidhura me shëndetin. Duke qenë “të shtypur” brenda atyre këpucëve, thonjtë e këmbëve nuk do të jenë shumë të penguar, veçanërisht thonjtë e vegjël të këmbëve.

Me kalimin e kohës, ato mund të bëhen të hollë dhe e brishtë, ose e trashë dhe të vështirë për t’i prerë. Kjo është arsyeja pse disa gra madje zgjedhin t’i nënshtrohen procedurave mjekësore për të qenë në gjendje të mbajnë të veshura takat e tyre të larta.

Thonjtë e rritur në mish mund të bëhen të zakonshëm.

© depositphotos.com, © Fotojet.com

Nëse tashmë keni thonj të hyrë në mish, atëherë mund të dëshironi të mendoni dy herë kur të vishni taka. Mund të përkeqësojë gjendjen dhe mund të shkaktojë dhimbje, skuqje apo edhe infeksion. Nëse nuk e keni provuar kurrë këtë, mbajtja e takave mund të krijojë mjedisin e duhur për ta zhvilluar atë.

Ju mund të dëmtoni kockën e gishtit

© depositphotos.com, © shutterstock.com

Për shkak të një çekuilibri të muskujve, tendinave dhe ligamenteve, ju mund të zhvilloni diçka të quajtur hammertoe, i cili është një deformim i këmbës. Kjo shkaktohet nga fakti që gishtërinjtë tuaj nuk qëndrojnë në formën e tyre natyrore, sepse ato janë “shtrydhur” brenda pjesës së përparme të këpucës.

Ju mund të duhet të përballeni me venat me variçe.

© depositphotos.com

Kur qëndroni në taka të larta, gjaku nuk pompon nëpër venat tuaja siç duhet normalisht për shkak të tkurrjes së muskujve të pulpës. Kështu që mund të zhvilloni vena me variçe me kalimin e kohës. Nëse tashmë keni shenja të dukshme të tyre, atëherë rekomandohet një palë atlete.

Ju nuk jeni aq fleksibël sa normalisht.

© depositphotos.com

Qëndrimi i trupit duhet të vuajë për shkak të të gjitha gjërave të renditura më sipër, kështu që ju mund të mos jeni në gjendje të jeni aq fleksibël dhe të lëvizshme sa do të ishit normalisht. Shtrëngimi i shtuar në muskujt tuaj mund të pengojë aktivitetet tuaja të përditshme, si ecja lart e poshtë shkallëve, shëtitja ose vrapimi. Prandaj rekomandohet që të masazhoni këmbët tuaja herë pas here.

BONUS: Provoni shtrirjen!

 

Ekziston një shtrirje që mund të bëni para dhe pas periudhave të gjata të veshjes së takave të larta. Rutina e shtrirjes është kështu:

  • Vendosni një libër me trashësi disa centimetra në dysheme.
  • Vendosni majën e këmbës tuaj të djathtë në libër dhe thembrën tuaj në tokë.
  • Përkuluni përpara dhe përpiquni të kapni librin (mund të përkulni gjunjët).
  • Mbajeni për 30 sekonda, pastaj ndërroni këmbët. Përsëriteni 2 ose 3 herë.