Nuk Mund ta Quani Veten Shofer Nëse Nuk i Dini Këto 10 Marifete

Të jesh një shofer me përvojë nuk do të thotë të dish gjithçka që duhet të dish për veturat.
Të dish të tilla gjëra si: detergjenti i larjes së enëve është në të vërtetë i dobishëm kur pastroni dritaret, se çorapët mund të pengojnë ngrirjen e pastrueseve të xhamave në dimër, ose mënyra më e thjeshtë dhe më e lehtë për të larguar mjegullën e krijuar brenda fenerëve të makinës suaj janë vetëm disa nga truket e dobishme që do të dëshironi te dini.

Për shkak se ne duam zgjidhje të lira dhe të lehta, do t’ju tregojmë disa truke për t’u kujdesur dhe për të ruajtur asistentin tuaj të dashur me katër rrota!

Përdorni butonin e riciklimit kur keni ngecur në trafik për të ricikluar ajrin e ndotur.

© Depositphotos.com

Ndoshta një nga butonat më të harruar në pultin e makinës së kujtdo, butoni i riciklimit, në të vërtetë e ka një përdorim, përveç se thjesht të qëndrojë aty në vend.

Në thelb riciklon ajrin brenda makinës tuaj, në vend që ta tërheqë atë nga jashtë. Kjo mund të jetë e dobishme nëse keni ngecur në trafik dhe ajri jashtë është mbushur me tym. Thjesht shtypni butonin e riciklimit për të fikur rrjedhën e ajrit nga jashtë. Ju gjithashtu mund ta bëni këtë gjatë verës për të mbajtur ajrin e brendshëm të freskët.

Kurseni karburantin duke hequr peshën e padëshiruar në makinë.

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Ne vemë bast se që të gjithë kanë një mori sendesh që i kanë lënë në bagazh për shekuj! Problemi është që konsumi i karburantit shtohet sa më shumë peshë të ketë në veturë sepse motorit i duhet të djegë më shumë karburant në mënyrë që ta përshpejtojë dhe ta mbajë atë në lëvizje.

Përdorni detergjent për larjen e enëve për të hequr yndyrat nga dritaret.

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Detergjenti i larjes së enëve mund të jetë një mënyrë me të vërtetë e mirë dhe e lirë për të pastruar dritaret e makinës tuaj pas vitesh përdorimi. Çdo gjë nga tymi i cigares dhe gjurmët e gishtërinjve, deri tek pështyma e qenve, mund të jetë e vështirë të hiqet në plan afatgjatë, madje edhe me një pastrues të mirë për dritaret.

Thjesht merrni një leckë larëse të lagur dhe të ngrohtë, përdorni pak detergjent për larjen e enëve dhe filloni të pastroni. Më pas, thjesht vazhdoni me procedurën normale të pastrimit të dritareve. Detergjenti i enëve është me të vërtetë i mirë për t’u përdorur për të hequr të gjitha llojet e yndyrës dhe është me të vërtetë i efektshëm nëse aplikohet si një pastrues fillestar për dritaret!

Përdorni një hije të levizshme në xhamin e makinës për të bllokuar diellin.

© Sportys.com

Ndonjëherë dielli është një dhimbje dhe një rrezik aktual për të gjithë ne drejtuesit. Për fat të mirë, ekziston një mënyrë e lirë dhe e provuar për të zbutur problemin: një hije e levizshme.

Ky truk është përdorur në të vërtetë nga pilotët për vite me radhë, kështu që dobia e tij është provuar pa pushim.

Është e lirë dhe do ta bëjë përvojën tuaj gjatë verës shumë më të mirë dhe më pak stresuese.

Çorape në pastrueset e xhamave

© Unknown / Imgur

Të lësh shtëpinë herët në mëngjes gjatë dimrit mund të jetë e vështirë, veçanërisht kur të arrini tek vetura juaj dhe të shikoni që pastrueset e xhamave tuaj janë ngrirë.

Një këshillë e dobishme për të mos lejuar që ato të ngrihen gjatë natës është që t’i tërheqini lart dhe t’i mbuloni me çorape të vjetra. Kjo do t’i mbajë ata të mbrojtur nga të gjitha llojet e gjërave, përfshirë borën, akullin, shiun dhe ftohjen ekstreme.

Vendosni makinën tuaj në aplikacionin tuaj GPS për të mbajtur mend se ku keni parkuar.

© SounderBruce / flickr

Ne të gjithë kemi qenë në një qytet të panjohur ose në një vend gjigant parkimi, dhe BAM! Kemi humbur. Një mënyrë e sigurt për të kujtuar se ku e keni lënë makinën tuaj është të përdorni GPS-in e telefonit tuaj.

Thjesht vendoseni atë në hartë dhe relaksohuni, tani jeni të sigurt dhe nuk duhet të mbani mend saktësisht se ku keni parkuar!

Përdorni një gazetë të lagur për të hequr shenjat e ngjitëses në parakolp.

Këto shenja të afisheve të parakolpit janë një realitet me të cilin jemi përballur të gjithë më parë. Ato janë veçanërisht shqetësuese për pamjen e makinës. Një mënyrë e shpejtë, e lirë dhe e thjeshtë për t’i hequr është të lagni një gazetë me ujë të ngrohtë dhe ta aplikoni atë në zonën e lagur, pastaj lëreni të laget plotësisht deri në pikën që të ngjitet në makinë.

Lëreni të qëndrojë për rreth 10 minuta, në mënyrë që uji të depërtojë në ngjitësin e ngelur. Pastaj, butësisht pastrojeni atë (së bashku me gazetën) me një kartë (si një kartë krediti).

Përsëriteni nëse është e nevojshme, ju garantojmë se do zhduket.

Pastroni fenerët me mjegull me letër zmerile.

© Quravin / Reddit

Fenerët me mjegull janë një realitet me të cilin jemi  përballur të gjithë pas një kohe. Kjo i bën fenerët më pak të efektshëm, dhe nëse e lini të shkojë shumë gjatë, kjo mund të jetë potencialisht e rrezikshme.

Së pari, duhet të marrim një çantë për pastrimin e fenerëve. Filloni ta pastroni me letër zmerile duke kaluar të ndryshme dhe pasi të duket si e bardhë, lëmojeni me një përbërje të veçantë të përfshirë në çantë. Pastrojeni siç duhet më pas dhe më pas çdo gjë gati!

Përdorni një zhbllokues kuzhine për gropëzimet.

Zhbllokuesit janë në të vërtetë mjaft të dobishëm jashtë kuzhinave dhe banjove. Siç tregohet në foto, ju gjithashtu mund të përdorni një të tillë për të rregulluar gropëzat e vogla dhe të mesme në makinën tuaj. Lagini gropëzën dhe zhbllokuesin dhe vendoseni mbi pjesë duke e tërhequr dhe shtyrë zhbllokuesin derisa pjesëza të kthehet në vendin e vet.

Hiqni ndryshkun me Coca-Cola.

Meqenëse Coca-Cola është e disponueshme kudo, dhe meqenëse është e gazuar, është një mënyrë e dobishme për të hequr njollat dhe ndryshkun nga metalet dhe lidhjet e tyre, falë acidit të tij fosforik.

Thjesht spërkatni sipërfaqen e dëshiruar të ndryshkur me Coca-Cola, dhe më pas përdorni një furçë (ose një furçë dhëmbësh nëse zona është më e vogël) për ta pastruar atë.

Aplikojeni dhe pastrojeni sipas nevojës. Mos harroni të pastroni zonën me ujë pasi të keni përfunduar.

Dilni nga balta ose rëra

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Gjëja e parë që duhet të mbani në mend në rast se mjeti juaj ngec në rërë është se gjithmonë ekziston një mënyrë për të dalë, dhe paniku nuk është i dobishëm. Ju do të keni nevojë për një lopatë dhe shumë durim për këtë.

Duke përdorur lopatën, duart tuaja ose çfarëdo që mund të merrni për të gërmuar përpiquni të pastroni sa më shumë baltë dhe rërë nga rrotat. Nëse makina juaj akoma nuk mund të lëvizë, ka gjëra të tjera që mund të provoni, si të lëvizni gomat para dhe mbrapa në mënyrë që të ndryshojë sipërfaqja në të cilën janë vendosur. Mos harroni, merrni një lopatë me vete sa herë që ndërmerrni veprime në një territor të rrezikshëm.

Mbajini çelësat e makinës të ndarë nga çelësat e tjerë.

Ky është një zakon shumë i përhapur, por shumica e sistemeve moderne të alarmit të makinave kanë një sistem të integruar për të parandaluar vjedhjen e makinave, duke bllokuar në mënyrë efektive gjithçka në makinën tuaj.

Është veçanërisht e dobishme për ta mbajtur atë të veçuar nga çelësat e automjetit tuaj në rast se ju vjedhin, do të hidheni nga makina juaj, nëse dikush vendos të bëjë një udhëtim në mjetin tuaj ose ju keni lënë çelësat brenda makinës.

Në dimër, mos e ndizni makinën menjëherë.

Ashtu si pothuajse të gjithë dhe gjithçka, bateritë e makinave nuk i gëzohen edhe aq temperaturës jashtëzakonisht të ftohtë. Në fakt, ato temperatura të ftohta gjatë dimrit mund të jenë vërtet të dëmshme për baterinë e makinës tuaj nëse nuk e ngrohni së pari.

Vetëm ndizni fenerët tuaj për pak dhe pastaj ndizni motorin e makinës. Mund ta ngrohni edhe me radio, nëse preferoni.

Përdorni shigjetën përkrah ikonës së karburantit në panel për të kuptuar se në cilën anë ndodhet rezervuari juaj i benzinës/naftës.

Duke u futur në stacionin e karburantit për të furnizuar makinën, të gjithëve mund t’u ketë ndodhur të kenë parkuar në anën e gabuar të rezervuarit të karburantit.

Ai momenti kur kuptojmë se të gjithë punonjësit aty do të qeshin me ne. Ajo që shumica prej nesh nuk e dinë (ose kurrë nuk e kemi vërejtur) është se ikona e karburantit, në të vërtetë, na tregon se në cilën anë është rezervuari me një shigjetë të vogël.

Çfarë menduat për këshillat tona? Ka edhe shumë më tepër të tilla dhe ne do të donim të dëgjonim sugjerimet tuaja më poshtë!