“Për 10 Minuta!”/ 8 Mënyra për të Ulur Presionin e Gjakut Brenda Minutave

Nëse përjetoni dhimbje të forta koke, rraskapitje, çrregullim të rrahjeve të zemrës dhe dhimbje kraharori ju mund të vuani nga hipertensioni ose presioni i lartë i gjakut.

Kjo gjendje mund të shkaktohet nga stresi, mungesa e gjumit, obeziteti, ose sëmundje të tjera dhe nganjëherë edhe njerëzit e shëndetshëm vuajnë nga kjo.

Për fat të mirë, ka disa teknika të thjeshta që mund të ndihmojnë në kontrollin e presionit të gjakut.

Ne kemi mbledhur 8 mënyra efektive për të reduktuar presionin e gjakut pa pasur nevojë për të përdorur ndonjë ilaç.

Masazhoni veshët dhe qafën.

Ka 3 pika në kokë dhe në qafë që mund t’ju ndihmojnë të ulni presionin e gjakut brenda pak minutash:

 • Gjeni pikën e parë prapa veshit tuaj dhe vizatoni një vijë lineare të imagjinuar frejt qendrës së klavikulës ku do të gjeni pikën e dytë. Duke përdorur gishtat, masazhoni butësisht pjesën me lëvizje të buta lart e poshtë. Përsëriteni 10 herë në të dy anët e qafës tuaj.
 • Pika e tretë qëndron në fytyrën tuaj në lartësinë e veshit rreth 1/2 cm nga veshi juaj. Masazhojeni atë me majat e gishtave tuaj për rreth një minutë në një lëvizje rrethore kundër qarkullimit të përparmë.

Masazhimi i këtyre zonave do të lehtësojë tensionin në muskujt e qafës dhe do të rivendosë rrjedhën e duhur të gjakut në tru.

Provoni akupresionin.

GB 20, ose Pool Wind, është një nga pikat më të efektshme të akupresionit për trajtimin e presionit të lartë të gjakut. Ju mund t’i gjeni këto pika në bazën e kafkës suaj.

Aktivizojini të dyja ato njëkohësisht duke aplikuar një presion të qëndrueshëm, por të butë, mbi to. Në një minutë ose dy, do të ndjeni se dhimbja e kokës është lehtësuar.

Praktikoni frymëmarrjen nga ana e majtë e hundës.

Një frymëmarrje e thellë me vrimën e majtë të hundës do t’ju ndihmojë të kontrolloni nivelin e presionit të gjakut duke relaksuar enët tuaja të gjakut dhe duke reduktuar hormonet e stresit.

Si mund ta bëni këtë:

 • Uluni në dysheme ose në një karrige në një pozicion të rehatshëm duke mbajtur shpinën drejt.
 • Vendosni dorën tuaj të majtë në bark.
 • Mbyllni flegrën tuaj të djathtë me gishtin e madh të djathtë.
 • Merrni frymë thellë përmes flegrës tuaj të majtë, mbajeni për disa sekonda, pastaj nxirreni.
 • Merrni frymë ngadalë dhe thellësisht vetëm me flegërën tuaj të majtë për rreth 3-5 minuta.

Provoni frymëmarrjen fërshëlluese.

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Ashy (@ash_lee_jt) in data:

Kjo frymëmarrje do t’ju ndihmojë të lehtësoni menjëherë mendjen tuaj dhe të shpëtoni nga dhimbjet e kokës dhe migrenat që lidhen me hipertensionin.

Si ta bëni këtë:

 • Uluni në dysheme në një pozicion të rehatshëm me shpinën drejt.
 • Vendosni gishtat tregues në kërcën e dy veshëve.
 • Merrni frymë thellë.
 • Ndërsa merrni frymë, bëni një tingull si zhurma e bletëve dhe në të njëjtën kohë vendosni presion të butë në kërcët e veshëve tuaj .
 • Përsëriteni këtë ushtrim 7-10 herë.

Dëgjoni muzikë klasike.

© depositphotos.com © depositphotos.com

Rezulton se dëgjimi i muzikës qetësuese si ajo klasike, keltike ose indiane mund të ndihmojë në uljen e nivelit të presionit të gjakut, veçanërisht nëse e kombinoni atë me ushtrime frymëmarrjeje ose meditim.

Kjo ndodh sepse kjo lloj muzike prodhon një efekt qetësues në trupin tuaj dhe redukton hormonin e stresit kortizolin.

Pini një gotë ujë.

© depositphotos.com © depositphotos.com

Në disa raste, presioni i lartë i gjakut mund të shkaktohet nga dehidrimi. Kur jeni të dehidratuar, vëllimi i gjakut në trupin tuaj zvogëlohet dhe rezistenca juaj periferike rritet.

Për të shmangur këtë gjendje, çdo herë që filloni të ndjeni simptomat e hipertensionit, përpiquni të pini një ose dy gota ujë. Kjo do t’ju ndihmojë të rivendosni një vëllim adekuat të gjakut në trupin tuaj dhe të reduktoni presionin e gjakut.

Relaksimi.

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Yoga Harmony Perth (@yogaharmonyperth) in data:

Savasana, ose pozicioni i kufomës, mund të ndihmojnë në uljen e tensionit të gjakut. Thjesht shtrihuni në shpinë, mbyllni sytë dhe përpiquni të relaksoni çdo muskul të trupit tuaj.

Qëndroni në këtë pozicion për rreth 10-15 minuta dhe do të ndiheni shumë më mirë. Përveç normalizimit të tensionit të gjakut, do të ndihmojë gjithashtu në balancimin e sistemit tuaj nervor.

Zhytni këmbët në ujë të nxehtë. 

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Ozziedogs (@ozziedogs) in data:

Thithja e këmbëve në ujë me të vërtetë të nxehtë sa për ta duruar mund t’ju ndihmojë të mbani kokën dhe qafën tuaj të freskët dhe të parandaloni që gjaku të nxitojë në tru.

Thjesht merrni një kovë dhe mbusheni me ujë të nxehtë. Pastaj uluni në një karrige dhe vendosni këmbët tuaja aty për 10-15 minuta. Gjaku nga koka juaj do të lëvizë drejt këmbëve dhe presioni i gjakut do të kthehet ngadalë në normalitet.

Bonus: Një metodë e lehtë për të mbajtur nën kontroll presionin e gjakut

© Grendizer Toys & Gifts / facebook

Ushtrimet e dorës, ose kontraktimi dhe lirimi i muskujve të dorës kur shtypni një top antistres, mund t’ju ndihmojnë të përmirësoni fleksibilitetin e enëve të gjakut dhe aftësinë e tyre për t’u çlodhur.

Kryejeni ushtrimin për rreth 12-15 minuta 3 herë në javë. Pas një muaji, niveli i presionit të gjakut do të ulet me 10%.

A jeni i prirur ndaj tensionit të lartë? Si e mbani atë nën kontroll? Na tregoni për përvojën tuaj në koment.