Pse Japonezët Nuk Mbajnë Ujë në Tryezë Kur Ulen për të Ngrënë

©Depositphotos.com, ©Depositphotos.com,

Nëse shkoni në një restorant në një vend perëndimor, ka të ngjarë të merrni një gotë të madhe uji me akull dhe feta limoni, por në Japoni, mund të merrni vetëm një filxhan shumë të vogël uji.

Japonezët besojnë se uji mund të ndërhyjë në “sistemin tuaj të tretjes”, duke e bërë më të vështirë për trupin tuaj të tresë një vakt. Dhe megjithëse të qëndruarit të hidratuar siç duhet është thelbësor për shëndetin tuaj të përgjithshëm, konsumimi i madh i gotave me ujë së bashku me vaktet tuaja mund të bëjë më shumë dëm sesa dobi.

Ne jemi mësuar të pimë ujë gjatë vakteve, prandaj bëmë hulumtimin tonë për të zbuluar pse japonezët, të cilët janë pjesë e një prej kombeve më të shëndetshëm në botë, nuk zgjedhin ta bëjnë këtë. Ju gjithashtu do të gjeni disa këshilla të dobishme për jetën në fund të artikullit.

Mund t’ju thahet goja

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Sado kontradiktor mund të tingëllojë, të pish një gotë ujë me vaktin tënd mund të thajë pështymën. Disa njerëz pëlqejnë të shtojnë një fetë limoni në ujin e tyre, gjë që e bën atë një pije acide që ndikon në sekretimin e pështymës.

Për shkak se pështyma shërben si një pije e shëndetshme për mjedisin tuaj oral, pasja e një goja të thatë mund të çojë në disa simptoma të pakëndshme, duke përfshirë erën e keqe të gojës. Uji me limon gjithashtu mund të përkeqësojë disa kushte shëndetësore, të tilla si zbaticë acid, dhe mund të dëmtojë smaltin në dhëmbët tuaj.

Mund të dëmtojë tretjen.

© shutterstock.com

Kur pini ujë me vaktin tuaj, pështyma juaj hollohet. Kjo, nga ana tjetër, ndikon në lirimin e lëngjeve të stomakut përgjegjës për tretjen e ushqimit. Si rezultat, stomaku juaj merr sinjale më të dobëta për të prishur ushqimin, gjë që mund të çojë në fryrje të stomakut.

Ngadalëson thithjen e lëndëve ushqyese.

 

Për shkak se pirja e ujit gjatë vakteve hollon lëngjet tuaja të tretjes, kjo ndikon në nivelin e aciditetit natyror të stomakut tuaj. Kjo ndikon negativisht në sistemin tuaj të tretjes dhe bën që trupi juaj të thithë më pak vitamina dhe lëndë ushqyese.

Mund t’ju shkaktojë urth.

© shutterstock.com, © Depositphotos.com

Shoqërimi i vakteve me ujë shton vëllim në stomakun tuaj dhe rrit presionin mbi të, ashtu si një vakt i madh. Kjo, nga ana tjetër, mund të përkeqësojë disa kushte shëndetësore dhe të rrisë rrezikun e zbaticës së acidit. Për shkak se pirja e ujit gjatë vakteve bën që trupi juaj të sekretojë më pak enzima të tretjes, kjo mund të çojë në një reaksion zinxhir të efekteve anësore, duke përfshirë urthin.

Mund të shkaktojë shtim në peshë.

Pirja e ujit ndërsa jeni duke ngrënë gjithashtu mund të bëjë që të vendosni kilogramë të tepërt. Kur trupi juaj nuk mund ta tretë mjaftueshëm mirë ushqimin, ai e shndërron atë në yndyrë, duke ju bërë të shtoni më shumë peshë. Pasja e ujit me vaktet gjithashtu mund të bëjë që trupi juaj të lëshojë më shumë insulinë në gjak, gjë që rrit shanset tuaja për të ruajtur yndyrën në trupin tuaj.

Bonus: si të shmangni pirjen e ujit me vaktin

© shutterstock.com

Ndërsa mund të jetë e vështirë t’i rezistosh dëshirës për të pirë ujë midis kafshatave, këtu janë disa këshilla që mund t’ju ndihmojnë ta kapërceni atë.

  • Konsumoni më pak vakte të kripura. Meqenëse kripa ka tendencë të ju bëjë të keni etje, është më mirë të zgjidhni ushqime që përmbajnë më pak natrium.
  • Merrni kohë për të përtypur ushqimin tuaj. Ushqimi i përtypur mirë është më i lehtë për stomakun tuaj që tretet dhe ndërsa përtypni, trupi juaj prodhon më shumë pështymë, duke ulur dëshirën tuaj për të pirë ujë.
  • Pini ujë 30 minuta para vaktit tuaj. Të konsumosh ujë gjysmë ore para vaktit është një nga mënyrat më efektive për të qëndruar të hidratuar. Kjo gjithashtu mund të ju bëjë të ndiheni më të ngopur në mënyrë që të përfundoni duke ngrënë më pak kalori.
  • Mos hani me nxitim. Nëse jeni duke shijuar një ushqim të shpejtë gjatë rrugës tuaj për në punë, ka shumë të ngjarë që ju të keni etje pasi do të ndjeni nevojën për të larë ushqimin tuaj me ujë.