Pse Nuk Flemë Dot pa Përqafuar Diçka

©depositphotos

Edhe pse ky zakon mund të lidhet me pozicionin e gjumit të fetusit që kur ishim fëmijë, nuk ka të bëjë aspak me kalimin në fëmijërinë tonë.

Pavarësisht nëse është një lodër prej pelushi apo një jastëk i butë përqafimi pa të cilin nuk mund të flini, ka disa arsye pse nuk mund t’i lini të shkojnë.

Ne kemi kuptuar arsyet pse njerëzit flenë lehtësisht kur kanë diçka për të përqafuar.

Zvogëlon gërhitjen ose apnea e gjumit.

© CLAUS LUNAU/Science Photo Library/East News, © tommaso79/easyfotostock/Eastnews

Apnea e gjumit është një çrregullim i gjumit ku frymëmarrja e një personi nuk është aq e qetë sa duhet. Kjo, në fakt, krijon një mjedis gjumi që shqetësohet rregullisht – kur zgjoheni vazhdimisht gjatë gjithë natës dhe keni një ndjenjë lodhjeje në mëngjes dhe përgjumje ditore.

Zakoni juaj i përqafimit të jastëkut ka përfitimin fizik të zvogëlimit të këtij çrregullimi të gjumit. Pasja e një jastëku trupi do të mbështesë të gjithë trupin tuaj dhe do t’ju lejojë të filloni të flini në krah.

Ju nuk doni të ndiheni të vetmuar.

Një përdorues i Reddit dikur ndau përvojën e tij se përqafimi i diçkaje e bën atë të ndjehet sikur po përqafohet me dikë.

Ne nuk jemi të gjithë gjumë-përqafës, por kur jemi të gjithë vetëm dhe në thelb jemi lodhur duke qenë kështu, na duhet diçka për tu mbajtur, edhe nëse do të thotë të përqafosh një jastëk.

Ju vlerësoni lidhjen e fortë.

© Sam Edwards/Hoxton/East News

Përqafimi i një jastëku ju jep rehati emocionale gjatë gjumit tuaj. Në këtë pozicion gjumi, ju në të vërtetë jeni një nga ata që vlerësojnë një lidhje të fortë në marrëdhëniet tuaja, veçanërisht në familje. Ju jeni një person shumë i dobishëm, që ju pëlqen të kaloni një milje shtesë për njerëzit që doni dhe kujdeseni për ta.

Ju jeni mësuar të përqafoheni gjatë gjumit.

© EAST NEWS

Nëse e keni krijuar tashmë një rutinë, në një moment, sepse ka funksionuar për ju, si të ngriheni në të njëjtën kohë ose të bëni të njëjtën rutinë të mëngjesit dhe mbrëmjes, në të vërtetë jeni të orientuar drejt rutinës.

Duke thënë këtë, kur përqafoni diçka çdo natë të vetme para se të flini, do të thotë se kjo është një nga rutinat tuaja gjithashtu.

Ju prireni të përqafoheni kur keni sulme ankthi.

 

Gjumi na bëhet më i vështirë kur kemi ankth. Kur po e përjetoni këtë, është gjithmonë më mirë ta bëni shtratin tuaj një zonë komoditeti. Njerëzit që e kanë atë mund të kenë nevojë për një përqafim për të lehtësuar ankthin e tyre.