Si ta bëni shpinën tuaj të bukur: 6 mënyra

©shutterstock

Pjesa e pasme është shpesh një nga ato pjesë të trupit që i kushtojmë më pak vëmendje, ose sepse zakonisht nuk e shohim atë ose sepse është e vështirë të arrihet gjatë një rutine bukurie.

Megjithatë, lëkura dhe muskujt e kësaj zone janë po aq të rëndësishme, ndaj duhet t’u japim kujdesin që meritojnë.

Ne kemi përgatitur një udhëzues të thjeshtë për një shpinë të lëmuar dhe të tonifikuar.

Pastroni shpinën rregullisht.

Ndodh shpesh që mezi i kushtoni vëmendje shpinës kur bëni banjë ose dush. Megjithatë, pastrimi dhe eksfolimi janë të dyja shumë të rëndësishme për të parandaluar bllokimin e poreve dhe për të nxitur prodhimin e kolagjenit, një proteinë thelbësore për lëkurë të shëndetshme dhe rinore.

Nëse është e nevojshme, përdorni sende të tilla si furça, sfungjer ose rripa pëlhure për të marrë rezultate më të mira. Vetëm sigurohuni që ato të jenë mjaft të buta për të mos shkaktuar acarim.

Mos harroni të hidratoheni.

Për shkak se uji i nxehtë mund të largojë lagështinë dhe vajrat natyralë nga lëkura, është e rëndësishme të aplikoni një krem ​​ose locion hidratues pas dushit. Kjo do të parandalojë tharjen dhe do të nxisë qarkullimin e gjakut në shpinë.

Për rezultate më të mira, zgjidhni produkte me përbërës ushqyes që i përshtaten nevojave tuaja, si p.sh.

  • Vitaminat A dhe B5, për qëndrueshmëri dhe lagështi.
  • Vitaminat antioksidante C dhe E, për të mbrojtur lëkurën e rigjeneruar dhe për të parandaluar dëmtimin.
  • Produkte me SPF minimal 15 për të parandaluar plakjen e parakohshme.

Shmangni mbajtjen e një çantë shpine.

Çdo gjë që fërkon vazhdimisht lëkurën tuaj mund të shkaktojë acarim dhe nxit ose përkeqëson puçrrat, kështu që ekspertët këshillojnë të përdorni çantat që nuk kanë kontakt me ju.

Ndryshoni dhe lani çarçafët çdo javë.

Pas disa ditësh përdorimi, çarçafët dhe këllëfët e jastëkëve grumbullojnë shumë qeliza dhe baktere të vdekura që mund të ndikojnë në lëkurën tuaj, duke shkaktuar akne ose probleme të tjera.

Lani çarçafët një herë në javë, duke zgjedhur produkte pa aromë ose delikate nëse tashmë keni shenja puçrrash, pika të zeza ose acarim.

Merrni një qëndrim të duhur.

Shtrirja e saktë e shpinës tuaj, kur qëndroni në këmbë ose ulur, mund të ketë një ndikim të madh në pamjen tuaj, pasi pozicioni i duhur i kyçeve, eshtrave dhe muskujve do të varet nga kjo. Gjithashtu do të parandalojë dhimbjen dhe do të zvogëlojë rrezikun e lëndimit.

Mbani gjithmonë një pozicion vertikal, duke kontraktuar barkun dhe me shpatullat pak mbrapa. Kryeni ushtrime që do t’ju ndihmojnë të përmirësoheni në këtë aspekt, siç janë ato që do të shihni më poshtë.

Ky ushtrim mund të jetë shumë i dobishëm nëse kaloni shumë kohë ulur, pasi do t’ju ndihmojë të hapni dhe zgjasni gjoksin. Për të bërë këtë:

  • Qëndroni me këmbët tuaja sa gjerësia e ijeve. Mbërtheni duart pas shpine, duke ndërthurur gishtat dhe duke mbajtur një qëndrim të drejtë.
  • Merrni frymë dhe ngrini gjoksin lart drejt tavanit. Në të njëjtën kohë, shtrini duart drejt dyshemesë. Merrni frymë thellë dhe mbajeni këtë pozicion për 5 frymëmarrje. Më pas relaksoni muskujt dhe përsëriteni 10 herë.

 

Ky ushtrim mund të ndihmojë në forcimin dhe përmirësimin e pozicionit të muskujve të shpinës. Bëjeni si më poshtë:

  • Shtrihuni me bark në dysheme, shtypni në duar ndërsa fusni gishtat e këmbëve poshtë dhe ngrini thembrat.
  • Ngrini gjunjët dhe ijet për të ngritur kockat tuaja të ulura lart drejt tavanit.
  • Përkulni pak gjunjët dhe drejtoni shtyllën kurrizore.
  • Fusni mjekrën deri në gjoks dhe mbajini thembrat pak të ngritura.

Ushtroni për të tonifikuar shpinën.

 

Përveçse do t’ju ndihmojë të kontrolloni peshën tuaj, të eliminoni yndyrën e lokalizuar dhe të forconi kockat dhe muskujt, aktiviteti fizik do t’ju lejojë të keni një shpinë më të hollë. Ekspertët rekomandojnë ushtrime të vazhdueshme, të paktën 30 minuta në ditë, 5 herë në javë.

Këtu është një rutinë shumë e thjeshtë që mund t’ju ndihmojë të arrini një shpinë të hollë. Disa nga ushtrimet që do të ndihmojnë janë gërshërët e barkut, dërrasa, alpinisti malor dhe kthesat ruse.