Si të bëni djathë vegan: 4 receta të reja

Duke qenë se djathi është një nga përbërësit më të gjithanshëm në kuzhinë, djathi vegan po bëhet gjithashtu gjithnjë e më i popullarizuar – dhe në fakt mund të jetë po aq i shijshëm sa ai i vërteti.

Prandaj ne do t’ju tregojmë tani 4 receta për të bërë versione me bazë bimore të disa djathrave të njohur.

1. Provolone vegane

Përbërësit:

 • 1/2 filxhan ujë të nxehtë
 • 1/4 lugë kripë
 • 1/2 lugë lëng limoni
 • 1 kanaçe qumësht kokosi me yndyrë të plotë (mund të përdorni edhe ndonjë qumësht tjetër me bazë bimore)
 • 2 lugë maja ushqyese
 • 2 lugë gjelle pluhur agar-agar

Udhëzime:

Për të filluar, vendosni të gjithë përbërësit në një tenxhere dhe filloni t’i përzieni.
Vazhdoni të trazoni salcën për 6 minuta derisa të nxehet në një valë të ngadaltë, pasi kjo do të lejojë që pluhuri agar-agar të shkrihet plotësisht.

Shënim: Për të arritur një salcë të butë, mbajeni në një valë të ulët për 6 minuta të tëra, edhe pse mund të duket sikur është gati pas 3-4 minutash.

Tani mund të merrni një enë, ta derdhni dhe ta lini djathin të ftohet për 15 minuta pa kapak. Në fund mbylleni enën me kapak ose mbështjellës plastmasi dhe vendoseni në frigorifer për 2 orë në mënyrë që të ketë kohë të ngurtësohet.

2. Mocarela vegane

Përbërësit:

1/2 filxhan ujë të vluar
1/4 filxhan vaj kokosi të rafinuar
1/2 filxhan copa shqeme
1/4 filxhan miell tapioke
1 lugë gjelle lëng limoni
1 lugë maja ushqyese
1/2 lugë gjelle kappa carrageenan
1/2 ose 1/4 lugë gjelle kripë

Udhëzime:

 • Filloni duke i shpëlarë shqemet për disa minuta nën ujë të nxehtë.
 • Shtoni të gjithë përbërësit në një blender.

Shënim: Sigurohuni që së pari të futen shqemet dhe më pas gjithçka tjetër sipër.
Hidhni ujë të vluar në blender, vendosni kapakun dhe përziejeni gjithçka derisa të jetë e butë. Pasi salca e djathit të jetë plotësisht e lëmuar, transferojeni në kallëpin ose pjatën tuaj të preferuar dhe vendoseni në frigorifer për 2 deri në 3 orë.

3. Parmixhan vegan

Përbërësit:

 • 1 filxhan shqeme të papërpunuara
 •  1/2 lugë lëng limoni
 • 1/4 lugë uthull të bardhë të distiluar (për të arritur mprehtësinë e djathit tipik parmixhano)
 • 1/2 lugë kripë deti
 • Një majë luge mustardë e bluar

Udhëzime:

 • Në një përpunues ushqimi, vendosni shqemet dhe përzieni derisa të arrini një shkërmoqje të imët.
 • Shtoni pjesën tjetër të përbërësve dhe trazoni derisa gjithçka të përzihet.

Shënim: Nëse thjesht dëshironi ta përdorni në formë të shkërmoqur, ndaloni këtu.
Nëse dëshironi ta grini, mbajeni në punë procesorin e ushqimit derisa masa të jetë e lëmuar. Synoni për një konsistencë të butë dhe të ngjashme me brumin.

Formojeni atë në një rrotë tipike djathi parmixhano dhe vendoseni në frigorifer gjatë natës që të mund ta grini në rende në mëngjes.

4. Çedar vegan

Përbërësit:

 • 1/2 filxhan ujë (kaloni nëse jeni duke përdorur 2 gota qumësht me bazë bimore)
 • 1/4 lugë kripë
 • 1 lugë çaji lëng limoni
 • 1 kanaçe qumësht kokosi (ose 2 filxhanë qumësht me bazë bimore plus 3 lugë vaj)
 • 2 lugë gjelle pluhur agar-agar
 • 1/2 lugë paprika (ose paprika e tymosur)
 • 1/4 lugë pluhur qepë
 • 1/8 lugë shafran Indie
 • 1 lugë paste miso të bardhë (ose ndonjë miso)
 • 1 shiringë vaj spërkatës (për mykun e djathit)

Udhëzime:

 • Para se të filloni, nxirrni një kallëp për djathin dhe spërkatni me vaj. Pas kësaj, hidhni të gjithë përbërësit në një tenxhere (përveç filxhanit me ujë dhe miso), kthejeni nxehtësinë në mesatare dhe filloni t’i përzieni.
 • Duke e trazuar, lëreni salcën e djathit të gatuhet ngadalë derisa të ziejë për 6 minuta.
 • Pas kësaj, përzieni pastën miso në ujë derisa të tretet plotësisht dhe hidheni në salcën e djathit. Vazhdoni të trazoni salcën e djathit derisa miso të përfshihet.
 • Për të përfunduar, hidhni salcën tuaj në kallëp dhe lëreni të ftohet për 15 minuta. Më pas e mbulojmë dhe e vendosim në frigorifer për 2-3 orë derisa të qëndrojë plotësisht.