Si të Shpëtoni nga 10 Llojet e Dëmtuesve që Pushtojnë Shtëpinë Tuaj

Me shfaqjen e “dëmtuesve” të padëshiruar në shtëpi, jeta bëhet e padurueshme. Ata shkatërrojnë mobilje dhe rroba, prishin ushqimin dhe trembin fëmijët dhe kafshët.

Ndonjëherë ato shfaqen në vende të papritura. Imagjinoni një situatë kur lini shtëpinë tuaj në fshat dhe kur ktheheni një gjarpër i madh po ju shikon nga çatia. Çdo lloj dëmtuesi kërkon metoda individuale largimit. Është e vështirë t’i mbani mend të gjitha, por kur të ftuar të paftuar shfaqen në shtëpi, duhet të veproni shpejt.

Ne dëshirojmë që ju të flini paqësisht. Këtu do të gjeni mënyra të thjeshta dhe efektive, të cilat nuk ju lënë të kapeni në befasi.

Minjtë

© depositphotos.com

Minjtë janë shumë më të mëdhenj se insektet, dhe ata nuk janë në gjendje të ngjiten nëpër çarje të vogla në apartament. Prandaj, nëse gjeni një mi nën shtratin tuaj, së pari duhet të kuptoni se si u fut brenda dhe mbyllni këtë hyrje.

Ju gjithashtu mund të vendosni kurthe për të kapur ato minj që tashmë janë vendosur në shtëpi me ju. Por ju lutemi kini kujdes, këto pajisje mund të jenë të rrezikshme nëse ka kafshë ose fëmijë të vegjël në shtëpi.

Milingonat

© depositphotos.com

Milingonat janë dëmtuesit më të zakonshëm në shtëpi. Ata na zvarriten për të marrë ushqimin tonë. Gjëja e parë që duhet të bëni për t’i larguar ato është të siguroheni ose të hidhni çdo gatim me ëmbëlsira dhe të filloni t’i hedhni mbeturinat më shpesh.

Nëse nuk kanë asgjë për të ngrënë, ata nuk do të qëndrojnë gjatë në kuzhinën tuaj. Milingonat gjithashtu urrejnë e pluhurin për fëmijë. Spërkateni atë përgjatë mureve dhe kjo duhet t’i ndalojë ata.

Mizat

© depositphotos.com

Nëse filloni të mendoni se mizat po bëhen pjesë e familjes tuaj, atëherë duhet të blini një rrjetë mizash. Është më e vështirë nëse modelimi i dritareve tuaja nuk ju jep mundësinë ta instaloni atë në një mënyrë të duhur.

Atëherë mund të përdorni kurthe speciale. Nëse mizat ju kanë ardhur vërtet, ndërtojeni vetë. Kjo do të jetë një lloj hakmarrjeje e veçantë!

Merimangat

© depositphotos.com

Siç mund ta dini, merimangat luajnë një rol shumë të rëndësishëm në bujqësi dhe ekosistemin e planetit. Prandaj nëse është e mundur, mos i vritni ata, por përkundrazi përpiquni t’i bëni ata të largohen nga shtëpia juaj.

Mënyra më e lehtë dhe më efektive është që vazhdimisht të pastroni rrjetat e tyre. Ekziston edhe një ilaç popullor – vendosni disa gështenja në secilën dhomë. Shkenca nuk e ka hulumtuar ende këtë metodë, por paraardhësit tanë kanë vërejtur se këto i trembin merimangat.

Rriqërat

© depositphotos.com

Për dallim nga dëmtuesit e mëparshëm, rriqërat paraqesin një kërcënim të vërtetë për jetën tuaj. Nëse jetoni afër një pylli ose parku, një ditë mund t’i gjeni në shtëpinë tuaj.

Sapo të ndodhë kjo, ekzaminoni veten, anëtarët e familjes dhe kafshët tuaja, si dhe bëni të gjitha testet e nevojshme mjekësore. Ju do të keni nevojë për kimikate për të pastruar shtëpinë tuaj. Është më mirë të kontaktoni një shërbim të specializuar që mund t’ju ndihmojë.

Brumbulli

© unknown / imgur.com

Brumbujt janë insekte që njerëzit zakonisht i gjejnë në kuzhinën e tyre. Si milingonat, ata zvarriten në kërkim të ushqimit të gatshëm. Hap pas hapi, duhet të pastroni plotësisht kuzhinën tuaj. Hiqni gjithçka nga raftet dhe fshijini me një zgjidhje 50-50 ujë në uthull të bardhë.

Ato ndonjëherë janë aq të vogla sa nuk mund të shihen me sy të lirë. Kështu që ju duhet t’i hidhni të gjitha drithërat, produktet e pjekura dhe ëmbëlsirat që mund të kenë arritur në to.

Mola

© shutterstock.com © shutterstock.com

Nëse në veshjet tuaja ka një pjesë me lesh, atëherë me siguri duhet të filloni të shqetësoheni paraprakisht sepse larvat e molave ​​pëlqejnë të ushqehen me lesh dhe pëlhura të tjera. Mundohuni të mos i vendosni rrobat e papastra në dollapin tuaj, sepse molat tërhiqen nga era e djersës.

Për një efekt më të mirë, merrni livando, gjethe gjiri, karafil, rozmarinë dhe trumzë dhe vendosni këtë përzierje në njërin nga raftet. Rezulton se molat e urrejnë erën e barërave.

Buburrecat

© depositphotos.com

Buburrecat janë gjëra që tregojnë se shtëpia juaj është shumë e lagësht. Pra, siç mund ta kuptoni, lagështia e madhe është arsyeja kryesore për shfaqjen e këtyre miqve të papritur. Kontrolloni për të parë nëse çezmat tuaja po rrjedhin. Nëse po, atëherë zgjidhja është gjetur – telefononi një hidraulik. Brenda një muaji, drunjtë duhet të largohen nga shtëpia juaj, përndryshe kimikatet janë gjithmonë të gatshëm t’ju ndihmojnë.

Gjarpërinjtë

Gjarpri është dëmtuesi më i vështirë për t’u hequr qafe. Kimikatet nuk ju ndihmojnë këtu, do t’ju duhet ta hiqni atë fizikisht. Por së pari sigurohuni që është e sigurt. Ju mund të përdorni një fshesë ose shkop për ta pastruar atë. Doreza të forta mund të ndihmojnë gjithashtu nëse nuk keni frikë ta kapni.

Nëse mendoni se gjarpri është i sigurt, mos merrni rreziqe. Nëse është e mundur, mbulojeni atë me një batanije ose një kovë dhe thirrni profesionistë.

Kacabujtë

Enët e pista në lavaman, thërrimet në dysheme, ushqimi i mbetur, dhe kanaçe ose enë të zbrazëta janë gjërat më tërheqëse për buburrecat në shtëpinë tuaj. Për shumë vite njerëzit kanë përdorur lëng limoni për të luftuar këto insekte. Përdoreni atë në vendet ku këto dëmtuesit më shpesh zvarriten – kjo duhet t’i frikësojë ata.

Duke përmbledhur të gjitha këto informacione, dëshirojmë të theksojmë se mirëmbajtja e vazhdueshme e pastërtisë dhe rendit në apartament është sekreti kryesor në luftën kundër buburrecave dhe dëmtuesve të tjerë.

A keni pasur ndonjëherë të tillë dëmtues në shtëpinë tuaj? Cilat metoda të tjera efektive për t’i luftuar ata mund të rekomandoni? Ju lutemi ndani këshilla të dobishme me ne.