10 Detajet e Gabuara në Pamjen Tënde që i Bëjnë Njerëzit të Largohen me Stil…

©depositphotos

Christian Dior një herë pati thënë:

“Thjeshtësia, shija e mirë dhe zbukurimi janë tre bazat e veshjes së mirë dhe këto nuk kushtojnë para.”

Disa prej nesh tentojnë të harrojnë për të tretën, gjë që heq vlerën e dy të parave.

Shumë prej tyre mund të kujtohen për një situatë ku një imazh i bukur i krijuar nga këpucët e tua të reja është prishur nga një etiketë çmimi që harruat ta hiqni.

Ne jemi këtu për t’ju treguar 10 gabime në lidhje me pamjen tuaj që mund të bëjnë të lini përshtypje vërtetë të keqe.

Rroba me ngjyrë të shpëlarë

© xusenru/pixabay

Një fustan i zi mund të bëjë që edhe më e zakonshmja mes nesh të duket si një mbretëreshë. Por nëse pëlhura duket sikur është larë dhjetëra herë dhe ngjyra e saj tani është larg nga e zeza e përkryer që ka qenë, do t’ju bëjë të dukeni të shëmtuar. Kjo nuk vlen vetëm për rrobat e zeza, por për çdo ngjyrë të mbyllur.

  • Çfarë duhet të bëni: Lani rrobat tuaja të ndritshme apo të zeza në ujë të ftohtë dhe mos i thani në lavatriçe. Për të ruajtur më tej ngjyrën, mund të shtoni uthull, kafe të zezë ose çaj gjatë larjes. Më të prirura për të venitur janë rrobat e bëra nga liri ose acetati, ndërsa leshi dhe najloni mund ta ruajnë ngjyrën e tyre për më shumë kohë.

Rroba që nuk kanë bardhësi perfekte

E bardha, ashti sikurse e zeza, mund të kenë një efekt pozitiv në pamjen tuaj, por vetëm nëse është e përsosur. Nuancat e verdha ose gri të një veshje të bardhë do t’ju bëjnë të dukeni të çrregullt dhe të zymtë. Ndoshta më të dëmtueset nga të gjitha janë njollat e djersës në rroba të bardha.

  • Çfarë duhet të bëni: Merrni një veshje të re të bardhë dhe krahasojeni atë me të gjitha rrobat e bardha që keni. Shenjat e lehta të zverdhjes mund të hiqen duke shtuar peroksid hidrogjeni, sode buke ose lëng limoni gjatë larjes së të bardhave. Megjithatë, nëse e verdha ka rrënjosur në mënyrë përfundimtare, mund të jetë më mirë ta heqim qafe atë copë veshje.

Mënget e përveshura si fizarmonikë

© depositphotos   © depositphotos

Mëngët e përveshura mirë në rroba do ta bëjnë imazhin tuaj më rinor dhe dinamik. Por mëngët shtyra si një fizarmonikë do t’ju bëjnë të dukeni sikur nuk keni veshur ndonjëherë këmishë në jetën e tij.

Pantallonat “Harem”

© depositphotos   © depositphotos

Pantallonat me një shtresë të ulët (të quajtur edhe “pantallona Harem”) nuk ngrenë pyetje në qoftë se ato i ka të veshur një artist hip-hop ose një karakter nga një përrallë. Në çdo rast tjetër, këto pantallona duken vetëm si një përpjekje e pasuksesshme për t’u shfaqur më të rinj ose më në modë.

  • Çfarë duhet të bëni: Nëse nuk mund të hiqni dorë nga veshja e këtyre pantallonave, atëherë do të ishte më mirë të paktën t’i mbani ato me atlete ose sandale. Si element i sipërm i veshjes mund të përdorni një T-shirt të thjeshtë ose tank.

Zbokth në rroba

© Schanin/pixabay

Gjurmët e zbokthit në rroba duken absolutisht të shëmtuara. Kur njerëzit e shohin këtë, e vetmja gjë që duan të bëjnë është një hap prapa.

  • Çfarë duhet të bëni: zbokthi tregon se po bën diçka gabim. Ndoshta lëkura e kokës është shumë e thatë, ose nuk merrni mjaft nga një vitaminë. Një trichologist do të ju ndihmojë të kuptoni me çfarë lidhet kjo gjë, deri atëherë përpiquni të mos vishni një pallto të errët.

Tepër Aksesorë

© depositphotos   © depositphotos

Duke shkuar mbi krye bizhuteri, sidomos në kombinim me make-up të ndritshëm, edhe një veshje e menduar me kujdes mund të kthehet në diçka të rrëmujshme.

  • Çfarë duhet të bëni: Coco Chanel na këshilloi që të hiqnim aksesorët që kemi vënë të fundit, përpara se të largoheshim nga shtëpia. Pasi ky rezulton, ai që është i tepërt.

Mjekër e ç’rregullt

© eastnews   © eastnews

Mjekra e një burri, si kozmetika e një gruaje, mund të theksojnë pozitivet dhe të maskojë të metat në pamjen tuaj. Megjithatë, kjo funksionon vetëm nëse rritja e qimeve në fytyrë është e rregullt dhe e pastër. Një mjekër, e cila nuk kujdeset siç duhet, do të bëjë që çdo anëtar i seksit të kundërt të duket si i pastrehë. Për të mos e përmendur, që nganjëherë edhe ushqimi ngecet në të.

  • Çfarë duhet të bëni: Jepini mjekrës një formë të përshtatshme, e cila duhet të zgjidhet sipas formës së fytyrës tuaj. Kjo duhet të bëhet më mirë në një rrojtore. Në të ardhmen, ju mund ta ruani formën vetë duke përdorur një makinë prerëse.

Make-up i rënduar

© depositphotos

Maskara e thërmuar, buzëkuq i prishur, vetullat e tërhequra keq – këto dhe efektet e tjera të mbajtjes së make-up për një kohë të gjatë mund të të bëjnë të duken jo tërheqëse. Përveç kësaj, përbërjet e vjetra do të bëjë që fytyra juaj të duket e lodhur.

  • Çfarë duhet të bëni: Nëse make-up ka humbur freskinë e saj deri në pikën që është lehtësisht e dukshme, gjëja më e mirë për të bërë është thjesht ta lani atë. Në të ardhmen, për të bërë kozmetikë të zgjasë më shumë, sidomos në sy, përdorni një bazë make-upi. Nëse nuk keni një, atëherë një krem i rregullt do të ndihmojë në rregullimin e rrathëve të errët.

Hollësirat

© depositphotos

Djalli, siç e dimë, qëndron te detajet. Buzëkuq në dhëmbët tuaj, një vrimë e vogël në veshje, një copë majdanoz i ndërfutur në dhëmbë – këto gjëra të vogla zbulohen shpejt dhe lehtë nga njerëzit që sapo i kemi takuar.

  • Çfarë duhet të bëni: Një rregull i thjeshtë do të ndihmojë për të shmangur këto gabime. Para se të dilni nga shtëpia, merrni pak minuta për të shqyrtuar në mënyrë kritike veten në pasqyrë. E njëjta gjë duhet bërë pasi të pini kafe ose hani.