10 Fakte për Zvicrën që na e Ndryshuan Mendimin për Këtë Vend

Dihet se në Zvicër ka banka të besueshme, shumë çokollata, dhe vargmale të Alpeve ku lopët japin qumështin më të mirë në botë.

Por këto nuk janë gjërat më të mahnitshme që do të zbuloni për Zvicrën. A e dini se ky vend ka ligjet më liberale të armëve, që ryshfetet janë të ligjshme dhe se gjobat bazohen në të ardhurat tuaja? Dhe këto nuk janë gjërat më të çuditshme.

Ne kemi mbledhur 10 fakte që do të tregojnë një anë krejtësisht të panjohur të Zvicrës.

Vendi pa një kapital dhe një president

© depositphotos © eastnews

Nuk ka asnjë president apo kryeqytet të Zvicrës, por ka 4 gjuhë zyrtare. Qytetarët kanë të drejtë të anullojnë çdo ligj që kalon parlamenti dhe asnjëherë nuk ka pasur konflikte raciale në Zvicër.

Ligji më liberal mbi armët

© depositphotos © depositphotos

Shumë njerëz mendojnë se Zvicra është vendi i paqësorëve, sepse mbetet neutral në çdo konflikt ushtarak. Por kjo nuk është plotësisht e vërtetë.

Shërbimi ushtarak për meshkujt është i detyrueshëm dhe fillon në moshën 18 vjeç. Pjesa më e madhe e popullsisë mashkullore është në rezervën e ushtrisë, prandaj njerëzit kanë armë në shtëpi dhe janë të gatshëm t’i përdorin ato në çdo moment.

Ka 8 milionë njerëz në shtet dhe 4 milion armë (që i bie 50 armë për çdo 100 njerëz). Megjithatë, shkalla e krimit në Zvicër është një nga më të ultat në botë. Dhe alkooli shitet vetëm deri në orën 22:00.

Ryshfetet në këtë vend janë krejtësisht ligjore

Në vitin 2017, Zvicra zuri vendin e tretë në vlerësimin e vendeve që luftonin në mënyrë aktive me ryshfetin. Çfarë është kurioze është se Zvicra vendosi t’i bëjë ryshfetet “ligjore” në formë të pagesës për një shërbim të caktuar. Ata mendonin se do të ishte më efektive sesa luftimi i ryshfetit.

Gjobat varen nga të ardhurat tuaja

© depositphotos © depositphotos

Në Zvicër, ju mund të paguani gjobën më të madhe në botë për shpejtësinë. Një shofer lokal automobilistik po ecte me 180 kilometra në orë dhe ai mori një gjobë prej 650 mijë euro.

Gjëja është se, gjobat në këtë vend nuk janë fikse, dhe varen nga shuma e parave që fitoni. Sa më shumë që fitoni, aq më shumë paguani. Kështu e perceptojnë drejtësinë në Zvicër.

Çokollata është produkti më i eksportuar

© depositphotos © depositphotos

Në Bern, më shumë se 7 milion çokollata Toblerone prodhohen çdo vit. Dhe jo shumë kohë më parë, një lloj i ri i çokollate u zbulua – çokollata rubin.

Kompania zvicerane Valcambi prodhon shufra ari, të quajtura CombiBar, në formën e çokollatës. Ju mund t’i thyeni lehtësisht këto në copa të vogla, të cilat peshojnë 1 gram, dhe t’i përdorin për të paguar për gjërat.

Thika e ushtrisë zvicerane është nga Roma

© depositphotos

Thika e ushtrisë zvicerane u shfaq në fund të shekullit të 19-të, por në të vërtetë ai ka një prototip edhe më të hershëm. Në një nga muzeumet e Kembrixhit, do të gjeni një vegël universale që u krijua në Romën e lashtë. Aty përfshihet një lugë, një pirun, një thikë, një kruajtëse dhëmbësh, një shpatull.

Pjesa e vetme e thikës së ushtrisë zvicerane e cila nuk është prodhuar në Zvicër është një nxjerrëse tapash. Është prodhuar në Japoni.

Santa Claus shoqërohet nga një mik i çuditshëm

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da ReverieChaser – Sapņu Medniece (@lincalincalinca) in data:

Emri i Santa Claus-it zviceran është Samichlaus. Ai viziton fëmijët më 6 dhjetor me një qese të madhe me karamele, gjalpë badiava dhe mandarina. Megjithatë, ai nuk shfaqet vetëm, ai vjen i shoqëruar nga një njeri me pamje të frikshme me një fytyrë të errët të veshur me rroba të errëta.

Emri i këtij njeriu është Schmutzli i cili mund të përkthehet si “i zymti” – dhe puna e tij është që të godasë fëmijët këqinj me shkop. Por premtimet për t’u bërë më mirë vitin e ardhshëm i ndihmojnë fëmijët t’i shmangen dënimit.

Hoteli “Null Stern” është një hotel në ajër të hapur

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Null Stern Hotel (@nullstern_zerostarhotel) in data:

Në Alpet Zvicerane, vëllezërit binjakë Frank dhe Patric Riklin, hapën një hotel të quajtur “Null Stern” në ajër të hapur. Një natë në një “dhomë” pa mure dhe një tavan kushton 300 dollarë. Hoteli ndodhet afërsisht 4 mijë metra mbi nivelin e detit. Përveç krevatit dopio, ka tavolina dhe madje edhe një televizor.

Pjesa më e bukur në lidhje me dhomat e hotelit është pamja e Zvicrës nga shtrati juaj. Para kësaj, vëllezërit binjakë kishin krijuar tashmë hotele të pazakonshme. Njëri prej tyre ishte në një strehimore bombash dhe tjetri ishte në një bunker bërthamor.

Gjethja e parë në një pemë gështenje në Gjenevë simbolizon pranverën

© depositphotos

Në Gjenevë, për më shumë se 200 vjet, ekziston një traditë e veçantë për ardhjen e pranverës. Kur gështenja në rritje pranë ndërtesës së qeverisë në Gjenevë ka gjethen e parë, pranvera ka ardhur zyrtarisht.

Pjesën më të madhe të kohës, pranvera vjen në mars, por ndonjëherë ndodhin gjëra qesharake, si për shembull në vitin 2002, pema kishte gjethen e saj të parë më 29 dhjetor.

Në vitin 2006, pranvera erdhi dy herë: gjethet u shfaqën në mars dhe pastaj kur askush nuk e priste, përsëri në tetor.

Në 2017, pranvera erdhi më 11 mars. Pothuajse në orar.

Kujdesi për “derrat gini”

© depositphotos © depositphotos

Qytetarët e Zvicrës nuk mund të kenë vetëm një derr gini si kafshë shtëpiake. Kjo është për shkak se shkencëtarët mendonin se këto kafshë janë shumë të trishtuara kur janë vetëm dhe kanë nevojë për shoqëri.

Pra, kur një derr gini vdes, pronari i tij duhet të blejë një tjetër mik, që do të thotë se pronari mund të ketë derra gini përgjithmonë. Për të shmangur këtë, ekziston një shërbim i veçantë me qira. Ju mund të blini një derr gini me një çmim të rregullt dhe ta ktheni atë për gjysmën e çmimit në çdo kohë.

Kur është fjala për macet, ju lejohet të keni një mace vetëm me kusht që të mos e lejoni të shkojë jashtë ose të shikojë macet e tjera nga dritarja. Përndryshe, ju duhet të blini dy.

Cili nga faktet ju ka mahnitur? Ndoshta, mund të keni qenë në Zvicër dhe keni disa fakte interesante për të ndarë rreth këtij vendi? Na tregoni në seksionin e komenteve më poshtë!