10 Gabime që Duhet të Shmangni kur Zgjidhni një Fustan Nusërie

© Say Yes to the Dress / Half Yard Productions, © Say Yes to the Dress / Half Yard Productions

Planifikimi i një martese nuk është një detyrë e lehtë. Ka shumë detaje që duhet të merrni parasysh, por ka një që duhet t’i jepni më shumë rëndësi: veshjes!

Është një nga pjesët themelore të ngjarjes dhe mbi të cilën do të jenë sytë e të gjithëve, përveç se është veshja më e rëndësishme e jetës tuaj. Por kur bëhet fjalë për zgjedhjen e saj, ju mund të ndiheni të humbur në mes të kaq shumë opsioneve dhe nën presionin për të zgjedhur diçka të përsosur për ju.

Por mos u stresoni para kohe, ne do ju themi cilat janë disa nga gabimet që duhet të shmangni kur zgjidhni një fustan. Në fund të artikullit, do të lëmë një bonus me një këshillë që mendojmë se çdo nuse duhet të dëgjojë.

KërkIMI për veshje shumë vonë ose shumë herët

© vadimphoto1@gmail.com / Depositphotos

Këshillohet që ta zgjidhni gjashtë muaj më përpara, pasi që modifikimet dhe testet kërkojnë kohë. Nëse jeni shumë në ankth dhe zgjidhni veshjen tuaj sa më shpejt, ju me siguri do të hasni më vonë modele të tjera që mund t’ju pëlqejnë më shumë sesa veshja juaj e porositur tashmë.

Por nëse jeni më të relaksuar dhe e lini këtë zgjedhje për në fund, do të keni tendencë të zgjidhni diçka të shpejtë dhe pak personale, ato madje mund t’ju ngarkojnë më shumë për shpejtësinë në të cilën do të duhet të bëhen rregullimet dhe modifikimet.

Shoqëroheni nga shumë njerëz kur zgjidhni

© Bridesmaids / Universal Pictures and co-producers

Edhe pse ndoshta dëshironi të keni miratimin e nënës, motrave, miqve, tezeve, etj, veshja e dasmës nuk ka të bëjë me atë që pëlqejnë të tjerët, por ju. Nëse do ta zgjidhni atë me shumë njerëz, do të ndikoheni nga shumë mendime të ndryshme dhe ndoshta do të humbni mënyrën tuaj të asaj që do të kërkoni.

Në Kleinfeld Bridal, një dyqan i famshëm veshjesh, ata rekomandojnë që të shoqëroheni nga deri në katër persona që mund t’ju këshillojnë në një mënyrë pozitive dhe të mos heqin vëmendjen nga ajo që është me të vërtetë e rëndësishme: ju!

Të mos jesh realistE me buxhetin

© Bride Wars / Fox 2000 Pictures and co-producers

Nëse ka një gjë të keqe që mund të ju ndodhë kur të gjeni veshjen tuaj të përsosur, është se nuk do të jeni në gjendje ta përballoni atë. Provimi i diçkaje që është larg asaj që mund t’i lejoni vetes do të shkaktojë zhgënjim, dhe mbase do të besoni se nuk do të gjeni një që ju bën të dashuroheni në atë mënyrë. Kjo është arsyeja pse është më mirë të përshtateni me opsione praktike, por nuk duhet të mbani verbërisht një çmim ose të vendosni për ofertën.

Mos harroni se veshja më e mirë nuk është më e shtrenjta; e rëndësishme është që ju ta doni atë.

Injoroni pjesën tjetër të aksesorëve

© OmarMedinaFilms / Pixabay

Edhe pse pjesa kryesore e veshjes tuaj për ditën e madhe është veshja juaj, gjatë zgjedhjes së saj duhet të keni parasysh pjesën tjetër të aksesorëve që do të përdorni, pasi ato do të plotësojnë pamjen tuaj. Po kështu, rekomandohet që t’i zgjidhni pasi të keni vendosur tashmë për veshjen tuaj.

Por nëse dëshironi të vendosni ato vathët e gjyshes që janë tradhëguar nga brezi në brez, ose një palë këpucë që keni blerë në një udhëtim në Paris, sigurohuni që t’i sillni ato kur bëni pazar për veshjen, në mënyrë që profesionistët të ju këshillojnë dhe t’i përshtatin ato në mënyrën më të mirë.

Të kesh një stil shumë mbyllur ose shumë të hapur (fotoja e kopertinës)

Nëse keni kërkuar për fotografi të fustaneve apo e keni planifikuar që kur keni qenë fëmijë dhe e keni ëndërruar këtë ditë, është një shenjë e mirë, pasi do të përqendroheni në një stil dhe nuk do të jeni aq të humbur në mijëra opsione që dyqanet kanë për të ofruar. Por ju nuk duhet t’i përmbaheni asaj ideje, pasi veshja juaj e ëndrrave mund të mos ju duket si në revistë, thjesht sepse të gjithë jemi të ndryshëm.

“90% e nuseve tona largohen me diçka krejt tjetër nga ajo që kishin në mendje,” tha Cristina DeMarco, nënkryetar i Bridals Reflections, një dyqan në New York. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të dëgjoni këshilltarët dhe t’u jepni atyre një shans për mundësi të reja që do t’ju bëjnë të dukeni të shkëlqyeshëm.

Bleni pa kontekstin e dasmës

© prattprattpratt / Instagram, © sofiavergara / Instagram

Të gjithë dasmat janë unike dhe të ndryshme, kështu që një festë gjatë natës nuk është e njëjtë me ditën, as në verë as në dimër. Veshja gjithashtu duhet të përshtatet me situatën, ju nuk doni të përplaseni në një fustan të ndritshëm dhe pompoz në një dasmë vendase, dhe as nuk doni të qëndroni pa u vërejtur me një fustan të qetë mes dritave të sallës.

Marrja parasysh e karakteristikave të ngjarjes tuaj gjatë zgjedhjes së veshjes është e rëndësishme në mënyrë që ajo të kombinohet në mënyrë të përsosur me atmosferën dhe estetikën e rastit.

Provoni shumë fustane

© 27 Dresses / Fox 2000 Presents and co-producers

Kjo do t’ju japë më shumë konfuzion sesa siguri, pasi do të humbni në mijëra opsione dhe do të harroni atë që po kërkonit në fillim. Rekomandohet që të provoni disa stile dhe, kur të keni gjetur të duhurin për ju, të shkoni në atë drejtim për të gjetur atë të përsosurin. Dhe pasi të bini në dashuri me një, mos hezitoni ta blini para se të bini në dyshime.

Flijoni stilin tuaj personal

© Bride Wars / Fox 2000 Pictures and co-producers, © Say Yes to the Dress / Half Yard Productions

Edhe pse tradita dikton që një veshje e bardhë është ajo që duhet të vishni për të ecur në altar, është e padobishme nëse nuk jeni të kënaqur me të. Nëse dëshironi, mund të thyeni formën dhe të zgjidhni një lloj tjetër veshjeje, ngjyre apo stili, në fund të fundit, është dita e madhe e partnerit tuaj dhe e juaja. E rëndësishme është që ju të jeni rehat dhe të ndiheni rehat.

Blerja e një fustani që nuk e doni

© Say Yes to the Dress / Half Yard Productions

Edhe pse jo të gjithë e kanë “momentin e nuses” në të cilin rrjedhin lotët dhe ju mendoni se tashmë e keni gjetur fustanin e ëndrrave, nuk duhet të vendosni kurrë për diçka që nuk e doni plotësisht. Mos harroni se është një ditë e paharrueshme në jetën tuaj që do të zgjasë në kujtimet dhe fotot tuaja, dhe ne nuk mendojmë se doni të keni një kujtesë të keqe vetëm sepse nuk ishit të kënaqur me pamjen tuaj.

Kërkoni, këshilloheni nga mendime pozitive dhe mos u mjaftoni me gjënë e parë që shihni ose me ato që ju inkurajojnë të përdorni.

Jeni të kënaqur me atë që dyqani dëshiron t’ju shesë

© photography33 / Depositphotos

Megjithëse punëtorët e dyqaneve mund t’ju këshillojnë dhe t’ju tregojnë se çfarë ju duket më shumë bazuar në përvojën dhe profesionalizmin e tyre, ata janë gjithashtu shitës dhe në fund të fundit një nga qëllimet e tyre është të bëjnë një shitje më shumë. Pra, nëse nuk jeni plotësisht të sigurt, mos u mashtroni me truket e marketingut dhe ndiqni gjithmonë intuitën tuaj, ajo do t’ju njoftojë kur të jeni përpara veshjes tuaj të përsosur.

Bonus: duhet ta njihni vetveten

© artisticfilms / Pixabay

Ju duhet të dini se cilat pjesë të trupit tuaj ju pëlqejnë më shumë dhe cilat jo aq shumë, cilat janë ato që dëshironi të theksoni dhe që preferoni të fshihni. Por nuk ka të bëjë vetëm me diçka fizike, Fenoli këshillon që pika juaj e fillimit të jetë historia juaj, çfarë doni të tregoni për dasmën tuaj? Çfarë doni të thotë veshja juaj për ju?

Ka aq shumë fustane sa trupa dhe personalitete, dhe gjithmonë do të ketë një të përsosur për ju. Thjesht nuk duhet të dorëzohesh dhe të lejosh që instinktet dhe zemra të të drejtojë, ashtu si kur vendosi t’i jepje një shans personit që po bën këtë hap të madh.