10 Gjërat që i Harrojmë Gjithmonë Kur Pastrojmë, dhe Pastaj Nuk Ndihemi Rehat

©Depositphotos.com,©Depositphotos.com

Ju ndoshta mund ta keni kapur veten disa herë në atë situatën që menjëherë pas pastrimit të radhës nuk e vini re pastërtinë e patëmetë.

E vërteta se ne mund të anashkalojmë disa objekte dhe zona që duken të padukshme ose të parëndësishme për ne.

Sidoqoftë, më pas, duke prekur dorezën e kabinetit të kuzhinës, duke vënë pantofla jo të pastra ose duke hedhur një vështrim në një kordon zgjatues të pluhurosur, padashur përjetojmë stres, megjithëse nuk jemi në dijeni të tij.

Ne vendosëm të gërmojmë dhe të analizojmë se cilat detaje u mungojnë shumë njerëzve gjatë pastrimit. Dhe e kuptuam që është çuditërisht shumë e lehtë për ta rregulluar këtë, në mënyrë që edhe gjendja shëndetësore të përmirësohet edhe më shumë.

Radiatori i ngrohjes

©Depositphotos.com

Pastrimi i një radiatori nga brenda duket si një detyrë shqetësuese, kështu që është joshëse të lini gjithçka ashtu siç është, veçanërisht pasi akumulimi i pluhurit atje është i padukshëm. Sidoqoftë, padukshmëria e pluhurit nuk e bën atë më pak alergjik. Përveç kësaj, çdo shpërthim ajri do ta shtyjë atë me lehtësi, dhe ai do të vendoset në sipërfaqet më të afërta që keni fshirë tashmë.

Në fakt, pastrimi i baterisë nuk është aspak i vështirë. Ju duhet ta fikni dhe vakumoni duke përdorur një grykë të ngushtë. Pastaj vendosni letër poshtë për të nxjerrë jashtë papastërtinë e mbetur, dhe fshijeni me një sfungjer të zhytur në ujë me sapun.

Koshi i rrobave të palara

©Depositphotos.com

Shporta e rrobave kërkon vëmendje dhe pastrim të rregullt, ashtu si ena e një fshesë me korrent, të cilën ne periodikisht jo vetëm e zbrazim por edhe e lajmë. Mbi të gjitha, rrobat që hedhim në të janë të lagura, të pluhurosura me pluhur rruge, mund të kenë njolla ushqimi, etj. Kjo do të thotë që kjo enë lehtë dhe shpejt bëhet terren për mikrobet.

Metoda për pastrimin e koshit të riciklimit varet nga lloji i koshit të riciklimit. Enë plastike mund të lahen lehtë nën ujë të rrjedhshëm ose të fshihen me një sfungjer. Shportat e thurura mund të pastrohen me vakum dhe të fshihen me një leckë. Metrazhet vendosen lehtësisht në një makinë larëse ose zhyten në ujë me sapun dhe lahen me dorë.

Shapkat e shtëpisë

©Depositphotos.com

Pavarësisht se çfarë pantoflash vishni: mëndafshi, leshi, etj., Të gjitha kërkojnë mirëmbajtje. Dhe nuk ka të bëjë vetëm me estetikën, por edhe me dezinfektimin. Mbi të gjitha, në shtëpi, këmbët tona nuk pushojnë së djersituri. Përveç kësaj, ne shpesh i veshim pantoflat në këmbë të lagura.

Shumica e pantoflave të pambukut mund të zhyten në mënyrë të sigurt në ujë me sapun dhe pastaj të lahen me një furçë të butë. Nëse, për shembull, keni këpucë shtëpiake me lesh dhe keni frikë se do të prishen, fshijini me kujdes me një sfungjer me sapun, pastaj hiqni detergjentin e mbetur me një leckë të lagur. Pastaj fshijeni me një leckë të thatë, mbusheni me peshqirë letre dhe lëreni gjatë natës për të thithur të gjithë lagështinë.

Dorezat e frigoriferit dhe dollapëve të kuzhinës

© Depositphotos.com

Ne shpesh i prekim dorezat e frigoriferit dhe të rafteve të kuzhinës, si dhe kompletin e kuzhinës, me duar jo të pastra, gjë që nuk është për t’u habitur. Prandaj, dorezat bëhen të njollosura dhe të yndyrshme, gjë që mund të çojë në baktere.

Për ta parandaluar këtë, të paktën një herë në javë ia vlen të ecni mbi to me një sfungjer të zhytur në ujë me sapun. Po, kjo mjafton vërtet. Si rezultat, sipërfaqet e lëmuara do të duken më këndshëm dhe do të rrisin ndjenjën e pastërtisë dhe freskisë pas pastrimit.

Krehëri

© Clean My Space / YouTube

Nuk janë mbeturinat e flokëve që grumbullohen në krehër, por pluhuri, sebumi, zbokthi dhe produktet e kujdesit për flokët, të cilat sigurojnë një terren të shkëlqyeshëm për bakteret. Për ta parandaluar këtë, mjafton që ai të shpëlahet të paktën një herë në 2 javë.

Për ta bërë këtë, duhet ta pastroni nga flokët. Pastaj duhet të mbushni një enë me ujë, të shtoni pak shampo, ta zhytni krehërin në këtë lëng për një kohë dhe ta pastroni plotësisht me një furçë dhëmbësh të panevojshme. Pastaj është e mjaftueshme për ta fshirë krehërin e thatë me një peshqir.

Panelet e kontrollit në pajisjet e kuzhinës

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Butonat dhe kontrollet në një mikrovalë, sobë, aparat kafeje dhe çdo pajisje tjetër shtëpiake gjithashtu kërkojnë vëmendje dhe pastrim të rregullt. Sidoqoftë, jo të gjitha panelet e kontrollit mund të trajtohen duke përdorur të njëjtën metodë.

Panelet me prekje, të tilla si një furrë me mikrovalë ose me shumë opsione gatimesh, rekomandohet të fshihen me një leckë ose sfungjer të lagur vetëm në ujë, dhe pastaj të thahen menjëherë.

Butoni i shkarkimit të tualetit

© Depositphotos.com

Meqenëse ne prekim butonin e kullimit me duar jo shumë të pastra, është e qartë se është absolutisht e nevojshme ta lani atë. Sidoqoftë, shpesh mund të na dalë nga mendja, pasi pastrimi i pjesës tjetër të tualetit na duket më i rëndësishëm.

Vlen të kujdesemi për këtë çështje dhe të fshijmë butonin me një leckë të lagur ose leckë të zhytur në një agjent antimikrobik.

Pjesa e pasme e televizorit

Pjesa e pasme e televizorit shihet rrallë pasi pluhuri nuk është i dukshëm. Por këtu ndodh e njëjta gjë si me radiatorin: pluhuri ngrihet në ajër dhe vendoset në zona të tjera.

Prandaj, kushtojini disa sekonda kësaj pjese të pajisjes dhe fshijeni atë me një leckë të butë mikrofibre, ashtu si vetë ekrani. Kimikatet nuk duhet të përdoren as për ekranin, as për plastikën, pasi ato lehtë mund t’i dëmtojnë sipërfaqet e tilla.

Gota e furçave të dhëmbëve

Të gjithë e kanë mësuar tashmë se furçat e dhëmbëve duhet të ndryshohen çdo 3-4 muaj, si dhe menjëherë pas një sëmundjeje. Por shumica prej nesh nuk mendon për gotën me furça. Në ndërkohë, ky vend është një strehë për mikrobet, bakteret dhe madje edhe mykun, i cili mund të shkojë në furça, dhe më pas të bëhet një kërcënim shëndetësor.

Për fat të mirë, është mjaft e lehtë për të mbrojtur veten. Mjafton të shpëlani gotën ose mbajtësin e furçës me ujë të nxehtë të paktën gjatë pastrimit javor, nëse është e nevojshme, lani pjesën e brendshme me një furçë, pastaj mbushni me shpëlarës goje antibakterial dhe lëreni për disa minuta. Pastaj derdhni lëngun dhe lëreni enën të thahet.

Fole dhe kordone zgjatuese

Prizat dhe kabllot zgjatuese kërkojnë mirëmbajtje si jashtë ashtu edhe në gropa, dhe kjo nuk është vetëm çështje e rregullit dhe estetikës. Fakti është se akumulimi i pluhurit pranë çdo elektronike është i rrezikshëm nga zjarri, pasi që kur ndodh një qark i shkurtër dhe shkëndija, pluhuri lehtë mund të ndizet dhe të shkaktojë një zjarr.

Mënyra më e lehtë për të pastruar brazdat është të përdorni një fshesë me korrent me një grykë të ngushtë. Pecetat e lagura ose një pastë e bërë nga uji dhe soda janë të mira për larjen e telave. Duhet të vendoset në tel, lëreni të thahet dhe pastaj fshijeni telin me një sfungjer të lagur. Gjëja kryesore është të shmangni lagështinë e tepruar.